It is currently Sun Apr 28, 2024 5:01 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Nou in domeniu si nu stiu ce sa fac
PostPosted: Thu Oct 27, 2011 1:44 pm 
Offline

Joined: Thu Oct 27, 2011 1:15 pm
Posts: 9
Location: Castellon
Salut....sunt nou in domeniu si nu stiu ce sa fac... eu as vrea sa imi fac un acvariu cu discusi,neoni,betta si cativa sanitari poate si vreo 2 melci....
Dispun de un acvariu de 150l , un filtru interior biopower 240 cu 4 camere de filtrare... 3 de ceramica si unu de burete , un incalzitor Hagen Fluval E 300 , pompa de aer cu 2 iesiri , iar pt "atmosfera" vreau sa cumpar nisip negru stralucitor , substrat tetraplant complete , fertilizant pt radacini tetraplant crypto ,plante adecvate cateva radacini de manglar si mopani dar am dubii in privinta apei , nu stiu ce apa sa folosesc ... mi s'a spus sa pun apa osmotizata.... iar pentru ca ph'ul sa fie neutru si sa il mentin asa sa adaug apa distilata .... iar in legatura cu toate esentele gen tetraaqua easy balance,tetra algumin, tetra crystalwater ... ce parere aveti sa le cumpar sau sunt nefolositoare pentru ca ma gandesc ca ele sunt chimicale ... si f scumpe:))... astept un raspuns detaliat ... multumesc anticipat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul acvariu, pentru Discus
PostPosted: Thu Oct 27, 2011 2:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Ca o coincidenţă a userneme-ului dar "nimeni_altu" nu şi-a mai făcut o asemenea intrare :lol:

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul acvariu, pentru Discus
PostPosted: Thu Oct 27, 2011 2:37 pm 
Offline

Joined: Thu Oct 27, 2011 1:15 pm
Posts: 9
Location: Castellon
sincer...asteptam un raspuns legat de ce am postat ... nu o aberatie... nici macar nu stiu la ce te referi...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul acvariu, pentru Discus
PostPosted: Thu Oct 27, 2011 2:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
nimeni_altu wrote:
sincer...asteptam un raspuns legat de ce am postat ... nu o aberatie... nici macar nu stiu la ce te referi...

Nu a fost o aberatie, ba chiar a fost o remarca simpatica, adica in loc sa te prezinti la Date personale, dupa care sa-ti deschizi propriul topic, tu ai postat in topicul altuia prezentarea ta... deci @nimeni_altu, ti-ai facut o intrare ca nimeni altu' :hysterical:

PS: :welcome:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul acvariu, pentru Discus
PostPosted: Thu Oct 27, 2011 2:52 pm 
Offline

Joined: Thu Oct 27, 2011 1:15 pm
Posts: 9
Location: Castellon
:)) asta mi'a placut... reisz-medre .... trebuia sa imi dea detalii ca tine:)) nu am stiut ca tre sa ma "prezint"... pe alte forumuri dsp pasari sau alte chestii nu e necesara prezentarea.... cel putin unde am eu cont... iar eu am postat acolo pentru ca am ca am vazut ca se vb dsp "incepatori" si am gandeam ca acolo imi e locul:)) imi cer scz:)) totusi.... astept raspuns la "prezentarea mea" :))


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nou in domeniu si nu stiu ce sa fac
PostPosted: Thu Oct 27, 2011 8:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Salut,

Daca nu ai avut de-a face cu discusii pana acum e de preferat sa-i tii in bazin fara substrat pentru ca e mai simplu si usor de intervenit in diferitele situatii care pot sa apara pe parcurs...tratamente spre exemplu.

nimeni_altu wrote:
am dubii in privinta apei , nu stiu ce apa sa folosesc ... mi s'a spus sa pun apa osmotizata.... iar pentru ca ph'ul sa fie neutru si sa il mentin asa sa adaug apa distilata .... iar in legatura cu toate esentele gen tetraaqua easy balance,tetra algumin, tetra crystalwater ... ce parere aveti sa le cumpar sau sunt nefolositoare pentru ca ma gandesc ca ele sunt chimicale ... si f scumpe:))... astept un raspuns detaliat ... multumesc anticipat!


Ce fel de apa ai la robinet? Nu am inteles ce a vrut sa zica cine te-a sfatuit in legatura cu apa. E o aiureala.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nou in domeniu si nu stiu ce sa fac
PostPosted: Thu Oct 27, 2011 9:30 pm 
Offline

Joined: Thu Oct 27, 2011 1:15 pm
Posts: 9
Location: Castellon
am apa cu clor si fel de fel de chestii.... nu e ca in tara.... eu sunt in spania... aici apa de baut ori de la magazin ori cu un aparat de decantat .... osmotizata....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nou in domeniu si nu stiu ce sa fac
PostPosted: Thu Oct 27, 2011 9:49 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salut.
De preferat sa renunti la ideea de a tine betta in acvariul cu discusi. Pe de alta parte, in general, discusii se tin in bazine fara substrat si fara plante. Dupa ce mai capeti experienta, poti adopta si acest "stil" de a creste discusii (in acvariu plantat), pe care eu nu il recomand, dar nici nu-l judec.
"Rezervat", insa, celor mai avansati in domeniu este "acvariul biotop", care este cu totul altceva decat "acvariul plantat", desi nu exclude plantele. Pentru detalii, poti gasi in forum topicuri in care s-a mai discutat pe aceasta tema, sau poti consulta galeria DCR pentru inspiratie.

p.s. nici aici nu este obligatoriu sa te prezinti (este, insa, indicat). Prescurtatile tip chat sunt interzise.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nou in domeniu si nu stiu ce sa fac
PostPosted: Thu Oct 27, 2011 10:48 pm 
Offline

Joined: Thu Oct 27, 2011 1:15 pm
Posts: 9
Location: Castellon
dar daca pun decat scalari, betta, neoni sanitari si melci are ceva...? si acvariu plantat... scalarii sunt pretentiosi?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nou in domeniu si nu stiu ce sa fac
PostPosted: Thu Oct 27, 2011 11:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Eu zic sa afli mai intai de ce fel de apa dispui. Asta se poate cumparand cateva teste care sa iti indice parametrii apei.
In primul rand pH-ul, duritatea totala si carbonica, nitrittii NO2 si nitratii NO3. Deasemenea un test de PO4 ar fi bine sa fie facut daca zici ca nimeni nu pune gura pe apa respectiva. In privinta clorului, acesta se elimina prin aerare...
Daca nu vrei sa dai banii pe teste tip picatura mai exista si tipul de teste 5 in 1 care o sa iti dea niste valori ...aproximative.
Sau poti cere un buletin de analiza al apei la furnizorul vostru de apa.

Daca aflam impreuna de ce apa dispui, putem stabilii mai usor ce merge si ce nu merge sa cresti in ea.
Deasemenea, poti folosi un osmozor si saruri pentru a-ti fabrica propria apa dupa nevoile tale...

Apoi, urmeaza discutiile despre amenajare.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group