It is currently Thu May 02, 2024 12:07 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Va rog spuneti-va parerea!:D
PostPosted: Thu Jan 12, 2012 11:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Un discus singur ,chiar si unul sperios cind este in grup de multe ori se va inblinzi in timp . Daca sunt mai mult de 1 intr-un bazin e bine sa fie si peste 5. Asta daca nu discutam de maturi unde pot fi si 2 ;) . Daca incercati sa tineti un singur discus in bazin este posibil sa aveti o surpriza...placuta ;)
Oricum mai bine unu si fericit decit mai multi si cu probleme. Eu zic sa nu iti mai iei altii decit daca vei face rost de un bazin mai mare.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Va rog spuneti-va parerea!:D
PostPosted: Thu Jan 12, 2012 11:36 pm 
Offline

Joined: Thu Sep 08, 2011 3:02 pm
Posts: 26
Location: Bacau,Ro
orcicum .....deocamdata nu mai intentionez sa achizitionez niciunul....si is bucuros ca acesta se simte bine

am cateva intrebari:
1>Trebuie facute schimburi de apa zilnic?
2>De cate ori pe zi este indicat sa il hransec?
3>De ce nu e indicat sa aprind lumina la acvariu daca e in camera intuneric....si in ce consta filtrarea biologica?
4>Ce credeti va mai creste?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Va rog spuneti-va parerea!:D
PostPosted: Fri Jan 13, 2012 12:05 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
In toata experienta mea, n-am vazut un discus pe care sa-l deranjeze faptul ca este singur. Nu-l streseaza nimeni si nu streseaza pe nimeni. Dimpotriva, daca este tinut mai mult timp singur, devine mult mai atasat de persoana care il ingrijeste (ajunge ca un catelus :)). Am mai incercat odata sa daram acest mit, dar nu am avut succes...
Ma tem ca s-a perpetuat confuzia cu faptul un grup de discusi incepe sa se comporte "normal", de la sase exemplare in sus... in grupuri mai mici existand riscul ca stresul provocat de exemplarul (sau exemplarele) dominant(e) sa fie prea mare pentru unul sau mai multi "dominati".

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Va rog spuneti-va parerea!:D
PostPosted: Fri Jan 13, 2012 12:56 am 
Offline

Joined: Thu Sep 08, 2011 3:02 pm
Posts: 26
Location: Bacau,Ro
5>Este bine sa il hranesc cu larve rosii?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Va rog spuneti-va parerea!:D
PostPosted: Fri Jan 13, 2012 3:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
1<Nu. Doar un sfert din toata apa o data la trei zile, deci tot a patra zi. Daca le dai prea multa hrana si trebuie s-o aspiri, adaugi doar de fiecare data apa pana umpli acvariul. Sa nu aspiri mai mult de un sfert din toata apa. Ar fi bine dac-ai tine apa curata, sa nu pui mai multa hrana decat mananca ei pana incep s-o neglijeze.
Da-le cate putina, jumatate din cat crezi ca mananca. Daca mai cer dupa ce au mancat tot, le mai dai jumatate din cat le-ai dat prima data si tot asa, pana vezi ca nu mai mananca cu pofta.
2<De 4-5 ori.
3<Pentru ca ei nu pot sa inchida ochii daca-i prea multa lumina si le faci rau. Filtrarea biologica consta in transformarea produselor toxice, Amoniac si Nitrit, care apar din urina si fecalele pestilor si din hrana alterata, intr-o substanta care-i mai putin otravitoare, de catre un fel de bacterii care apar si se inmultesc in acvariu si se depun pe materialul dintr-un filtru special, anume facut pentru ele, sau pe nisipul din care cresc plantele. Cand se aduna prea multa, se scoate si substanta mai putin daunatoare, Nitratul, prin schimb de apa.
4<Da, daca-l ingrijesti bine va creste pana va fi mai mare decat mana ta deschisa larg.
5<Nu, larvele rosii nu sunt hranitoare. Da-i granulat pentru discusi, dar cauta sa gasesti care-i mai marunt, cel mult cat o jumatate de bob de orez, sau fulgi pentru orice pesti de acvariu. Sa nu-i dai niciodata hrana care provine din ape in care traiesc alti pesti de apa dulce, nici daca-i congelata. Ganulele ajung. Ele contin tot ce are nevoie un discus. Daca-i dai vreodata altceva, e posibil sa nu mai manance granule si risti sa-l inbolnavesti si sa-ti moara.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Va rog spuneti-va parerea!:D
PostPosted: Fri Jan 13, 2012 9:47 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Pentru punctul 1: Pana iti pui la punct filtrarea biologica, cred ca ar fi totusi indicat sa schimbi zilnic, macar 5 litri. In perioada asta, apa de schimb o poti tine cateva ore (cca. 6) intr-un pet de 5l, pe calorifer. O adaugi numai dupa ce ai adus-o la temperatura celei din bazin.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Va rog spuneti-va parerea!:D
PostPosted: Fri Jan 13, 2012 11:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
ADX wrote:
In toata experienta mea, n-am vazut un discus pe care sa-l deranjeze faptul ca este singur. Nu-l streseaza nimeni si nu streseaza pe nimeni. Dimpotriva, daca este tinut mai mult timp singur, devine mult mai atasat de persoana care il ingrijeste (ajunge ca un catelus :)). Am mai incercat odata sa daram acest mit, dar nu am avut succes...
Ma tem ca s-a perpetuat confuzia cu faptul un grup de discusi incepe sa se comporte "normal", de la sase exemplare in sus... in grupuri mai mici existand riscul ca stresul provocat de exemplarul (sau exemplarele) dominant(e) sa fie prea mare pentru unul sau mai multi "dominati".
Perfect de acord, cu o precizare (care poate cantari mai greu decat ideea in sine): Chiar daca acum solitarul se simte foarte bine v-a veni un moment in care datorita unor factori greu de anticipat acel discus v-a deveni apatic. Chiar si la oameni se intampla sa ai zile proaste. In aceste momente lipsa unei concurente reale la hrana isi va spune cuvantul.
Exemplu: La un schimb de apa apare o problema cu calitatea apei furnizata de regia de apa. Discusul nu se hraneste o zi sau chiar doua. Daca convietuieste in grup, sigur se va gasi vreunul care in urmatoarele zile sa puna botul pe mancare iar ceilalti il vor urma. Daca este singur, doar foamea mare il mai face sa guste din mancare si atunci o va face destul de retinut. Pana la flagelate e un pas mic.
Si ca o paralela la idee, vad o diferenta mare la modul in care se hranesc perechile in cub si cum se hranesc dupa ce au fost repuse in acvariul comun alaturi de alti discusi. Aparand o concurenta pe hrana, implicit v-a aparea si frenezia in timpul hranirii.
Ca o concluzie, eu zic ca daca discusii s-ar simti mai bine solitari exact asta ar face si in natura si nu am mai vedea clipuri cu bancuri de discusi in Amazon.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Va rog spuneti-va parerea!:D
PostPosted: Fri Jan 13, 2012 11:35 am 
Offline

Joined: Thu Sep 08, 2011 3:02 pm
Posts: 26
Location: Bacau,Ro
Voi tine cont de sfaturi!......si sper ca discusul sa nu se imbolnaveasca,


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Va rog spuneti-va parerea!:D
PostPosted: Fri Jan 13, 2012 1:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Conditiile de viata din biotopul lor difera putin (putin mai mult) de cele din acvariu, unde nu se pot feri de atacul unui "membru de partid" agresiv. Nu putini discusi se inbolnavesc pentru ca nu-i lasa altii la mancare, fara chiar sa observe ingrijitorul. Simpla prezenta a agresorului duce la moartea celui mai slab. In biotop pleaca cel slab si-si cauta hrana in alt loc, in acvariu nu poate s-o faca, acolo se retrage in colt si moare incet.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Va rog spuneti-va parerea!:D
PostPosted: Fri Jan 13, 2012 2:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Asa e Ioane, dar ala slab se izoleaza de nevoie, nu ca i-ar place. Doar aceia se pot simti in siguranta atunci cand sunt solo in acvariu, iar acestia nu sunt printre cei pe care i-ai vrea ca reproducatori.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group