It is currently Wed May 15, 2024 8:11 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: primul acvariu cu discusi
PostPosted: Sun Sep 09, 2012 8:01 pm 
Offline

Joined: Sun Sep 09, 2012 7:43 pm
Posts: 75
Location: constanta
buna seara tuturor utilizatorilor as vrea citeva sfaturi in legatura cu crestera puilor de dicusi.deocamdata am 5 puisori 3 luati acum o sapt 2 i-am luat azi ii tin deocamdata intr-un bazin de 30 litri steril cu un filtru bio si o piatra de aer ,apa le cam schimb de 2 ori pe zi ca 12 lt,mincare cam de 4 ori pe zi cu inima de vita cong,tetra discus dar nu prea baga in seama dranulele (care le zdrobesc inainte)sunt cam micuti cam 3 cm ,si ceva congelat discus life luat pt pui de la patshop.prima mea intrebare ar fi :
1.cam cit timp sa ii tin in acest acvariu?(o sa imi vina unul de 260lt)
2.ce parere aveti de mincare?
ma gindeam sa imi fac mixura de vita
3.acvariul cel mare ce ziceti sa il las steril sau sa bag ceva pietrisi in el si citeva radacini,anubias,cliptocorini.care o sa le iau din cel de 80 lt care o sa il desfiintez cin o sa il iau pe cel de 260 nu am loc de 2
4.citeva sfaturi sa ii tin cit mai bine si cit mai sanatosi ,
puii sunt un pic cam speriosi cin ma vad in camera se cam baga la filtru
dar maninca bine mai ales cei 3 luati primi dar vad ca si ceilalti se apuca de mincat se cm bat din cind in cind asa. multumesc si astept sfaturile voastre


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primul acvariu cu discusi
PostPosted: Sun Sep 09, 2012 8:42 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
1. In acest acvariu nu poti sa-i tii mult timp dar nici nu poti sa-i pui in cel de 260l ca "se pierd" pe acolo iar cresterea o sa fie mult incetinita, parerea mea e sa pregatesti acvariul de 80L pentru ei (arunci tot din el, il speli si dezinfectezi si il pui la ciclat-poti adauga si ceva sa ajute la ciclare ex. bactozym, filterstart...etc) iar pe la 5-6cm i bagi acolo(pana faci treaba cu acvariul si se cicleaza probabil ajung si ei la dimensiunea aia sau pe aproape). In acvariul de 260l ii bagi mai tarziu...pe la 9-10 cm (daca vrei sa pui substrat si plante in el)
2. inima sa o dai prin razatoare mica, or sa manance si granule dar e normal sa prefere inima. Daca vrei sa faci mixtura incearca o reteta simpla (inima, usturoi,morcov,spanac,banana... ) si avand in vedere ca-s mici trebuie sa o dai prin blender.Mesele ar trebui sa fie mai multe.....macar 5-6/zi
3. In acvariul de 260l poti pune un strat de pietris de quartz si ceva plante daca asculti si bagi pestii acolo pe la 10cm
4. -In primul rand sper ca acvariul e ciclat, daca e nu are rost sa schimbi atata apa zilnic eu iti recomand sa schimbi cam 10l/zi ca ii stresezi cam mult (iar ei sunt cam mici si invatati sa stea in grup mai mare)
- nu ai spus nimic de temperatura din acvariu...eu iti recomand sa o ridici usor pana la 31-32 grade C.
- sunt speriosi deoarece au fost separati de "card" si nu mai simt aceeasi siguranta. Pentru inceput incearca ca atunci cand intri in camera sa o faci usor si sa nu faci miscari bruste prin fata acvariului, cu timpul or sa invete ca tu esti cel care de aduce papa si or sa se obisnuiasca si cu noua locuinta
- ca se mai bat nu e problema :)

PS. ar fi binevenita o fotografie cu acvariul ca sa vedem si noi ce ai acolo, tare am sentimentul ca filtrul pe care il ai nu e tocmai potrivit pentru un filtru biologic....:D

LE : linkuri utle:
ciclarea -> http://www.discus-club.ro/phpBB2/viewto ... 1323c68e4f
retete mixturi -> viewtopic.php?f=13&t=459
Pe langa cele doua link-uri poti gasi raspunsuri la multe intrebari folosind functia Search din partea dreapta-sus a paginii dar nu ezita sa pui si intrebari :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primul acvariu cu discusi
PostPosted: Sun Sep 09, 2012 9:42 pm 
Offline

Joined: Sun Sep 09, 2012 7:43 pm
Posts: 75
Location: constanta
in primul rind mersi de sfaturi ma gindeam eu ca daca ii bag il cel de 260 nu prea e bine ,temperatura din acvariu este de 29 grade acvariul nu a fos ciclat pentru ca m-am decis pe moment sa ii cumpar nu ma pregatisem in prealabil de aia ii si schimb apa mai des dar vad ca sa stabilizat apa cit de cit asa pun niste poze cu acvariul si cu cel pe care o sa il desfiintez pentru ei sincer imi cam pare rau dupa el dar nu am loc de 2 http://postimage.org/image/iudddpg5x/4d4d4a70/
http://postimage.org/image/z16dv5mnf/b75c8a7a/
http://postimage.org/image/ym4atmfhn/61252c8c/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primul acvariu cu discusi
PostPosted: Sun Sep 09, 2012 10:29 pm 
Offline

Joined: Sun Sep 09, 2012 7:43 pm
Posts: 75
Location: constanta
am uitat sa precizez cam jumate din apa din acvariu in care sta ei acum am luato de la cel care am luat pui sa la fac aclimatizarea mai usor si poate am luat si ceva bacterii


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primul acvariu cu discusi
PostPosted: Mon Sep 10, 2012 12:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ai plecat cu 2 handicapuri extrem de importante.Pestii sunt prea putini si prea mici.In formula asta nu-ti dau 4 luni cu ei.Bazinul de 200l trebuie sa fie steril pana au min. 7-9cm, dupa care un semiplantat si le mai trebuiesc inca cel putin 10-15 discusi la aceeasi marime.Discusii sunt pesti de card.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primul acvariu cu discusi
PostPosted: Mon Sep 10, 2012 2:21 pm 
Offline

Joined: Sun Sep 09, 2012 7:43 pm
Posts: 75
Location: constanta
am luat si eu pesti in functie da bani care i-am avut atunci sincer inca 10 sunt cam peste buget meu tinind cont ca am luat si acvariu de 260 care nu este home made si filtru cristal profi e900,neoane de 120 cm care costa destul de mult zic eu sau cam dus finantele . si treaba cu discusi a fost pe moment nu am gindit in prealabil la fel si cu bazinul cel mare,cred ca o sa ma mai uit un pic prin portofel :D si mai cumpar 5 sa vedem


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primul acvariu cu discusi
PostPosted: Mon Sep 10, 2012 3:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Stiu ca n-o sa fiu in asentimentul tau dar sfatul meu este sa nu-ti mai cumperi inca 5.Sa-i dai pe cei care-i ai, sa-ti cumperi alti pesti cu care sa populezi bazinul(ciclide africane de exemplu) si cand vei avea banuti si ceva experienta in acvaristica sa cumperi 10 discusi de min 8-9cm pe care sa-i pui in 260l cu substrat si o buturuga frumoasa pe care legi Annubias.O sa te ajunga mai scump daca mai cumperi 5 de aceeasi marime decat sa-i dai si sa cumperi 10 de 8-9cm.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primul acvariu cu discusi
PostPosted: Mon Sep 10, 2012 4:26 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Drdiscus are dreptate dar daca tot ai inceput asa .....banii care i-ai dat pe ei nu-i mai iei inapoi deci parerea mea e sa incerci sa-i cresti (in loc sa renunti la ei) asa ai sa inveti anumite lucruri (daca citesti forumul inveti si mai multe :) ) iar cand ai sa-ti permiti sa mai iei niste discusi ai sa fii mai pregatit.
Un sfat prietenesc NU mai cumpara discusi din petshop (de obicei sunt mult mai scumpi decat gasesti pe forum). In petshop de obicei nu sunt tinuti in conditii optime, am vazut intr-un petshop unde filtrarea era cu sump dar acel sump deservea mai multe acvarii cu pesti diferiti cu cerinte diferite ..... e clar ca nu puteau sa ofere tuturor conditiile necesare .
Discusi (pui, maturi, perechi) gasesti pe forum la preturi "pentru toate buzunarele" asa ca...

PS. Dcaca tot esti din CT de ce nu te programezi la @drdiscus sa-i faci o vizita sunt convins ca ai ce sa vezi si sa inveti de la el si sunt la fel de convins ca nu ar avea nimic impotriva sa-l vizitezi :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primul acvariu cu discusi
PostPosted: Tue Sep 11, 2012 9:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Din contra, mi-ar face placere.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: primul acvariu cu discusi
PostPosted: Sun Sep 23, 2012 8:23 pm 
Offline

Joined: Sun Sep 09, 2012 7:43 pm
Posts: 75
Location: constanta
Buna seara si scuze ptr intirziere. @drdiscus chiar miar face placere sa ne vedem sa mai invat si eu cite ceva. Daca vrei iti trimit un pm cu nr. meu de tel. si ne auzim. Puiutii mei sunt ok deocamdata, super mincaciosi, au mai crescut. Azi le-am facut mixura si sunt foarte multumit, o maninca foarte bine, (inima de vita, banana, spanac, mar) se bat pe ia so o manince. Am pus acvariul de 80 lt la ciclat, il ajut un pic cu nitrodac, are cam 1 saptamana de cind l-am pus in functiune. In cit timp credeti ca pot baga pui acolo?
Si mai am o ideie, acum nu stiu cit de buna este, o parere va rog, sa mai iau 6 pui de 4-5 cm si sa fac 11, ce ziceti?
Acvariul de 260 L nu o sa il fac deocamdata, o sa astept pina se fac puii de 8-10 cm, daca am noroc sa ii fac, si inca o intrebare: in filtrul extern am bagat sipoarax si un sertar cu bureti cu porozitate mare, e bine? sau trebuie sa bag si altceva?
Ah, si mai am citeva bio ball in alt sertar.
Mersi mult!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group