It is currently Tue Apr 30, 2024 2:10 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 92 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Next
Author Message
 Post subject: Proiect acvariu 300Litri
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 3:09 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Salut,

Sunt nou in acest hobby insa ma documentez de mai bine de un an si acum ca bugetul imi permite as vrea sa pun in practica urmatorul proiect:

Bazin semiplantat: L=120xl=45xH=60 - stiu ca era bine mai lat insa nu imi permite spatiul din living, din sticla de 10mm, cu fund dublu de 6mm/strat si intarituri longitudinale sus. Cateva pietre de rau, o radacina de ulm bine curatata si fierta si alte cateva craci uscate de visin si corcodus (voi vedea la momentul respectiv exact cate si cum). Nisip de rau de la blastiera - as vrea sa stiu daca o spalare buna este suficienta sau trebuie sa fierb nisipul. Plante - cateva fire de valisneria, cativa anubias pe radacina si eventual 1-2 echinodorusi.

Filtrare: Ma gandesc la doua canistre JBL e901 umplute cu siporax sau alte inele ceramice. Pe returul filtrelor as pune burete pentru filtrare mecanica. Ma gandesc de asemenea la 2 filtre JHW cu UV incorporat. Am auzit insa ca sunt zgomotoase si acest aspect este unul foarte important. Aici astept parerile voastre.

Iluminare: Ma gandesc la doua tuburi T8 JBL Solar Color si un JBL Solar Natur. Nu am experienta in iluminarea acvariilor. Sper sa nu fie prea mult si sa am probleme cu algele. Si aici am nevoie de sfatul vostru. Cert este ca imi doresc o lumina care sa scoata in evidenta culorile pestilor. Exclus instalatie cu LED-uri si alte coolere.

Fauna: Ma gandesc la 10-12 discusi de 6-8 cm diam din urmatoarele varietati: Brown, Blue Turquoise, Red Turquoise, Cobalt, mai mult ca sigur din crescatorie de la Onesti. De asemenea 20-30 neoni si 10-15 Corydoras. Eventual si 5-6 pesti de suprafata pentru a acoperi toate etajele din bazin.

Stadiul actual:

- Azi am dat comanda de standul pentru acvariu care va fi din pal (trebuie sa fie aceeasi nuanta cu restul mobilierului din living).
- De asemenea am dat spre analiza apa de la robinet. Sunt sigur ca e foarte dura pentru ca ea vine dintr-o fantana din cutea blocului in care locuiesc. Probabil ca voi avea nevoie de osmozor.
- Saptamana viitoare merg sa dau comanda de sticla float la Cristal Brad.
- Ma documentez zilnic de unde pot si cum pot astfel incat sa plec cat mai bine la drum.

Astept orice pareri sau sugestii din partea voastra,
Multumesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 300Litri
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 3:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu prea ai citit atent de pe forum.Fundul din sticla de 10 este arhisuficient.Nu baga radacini din lemne autohtone fierte pentru ca o sa te coste in final mai mult decat daca cumperi buturugi din pet shop.Nu baga de la inceput echinodorus pentru ca se vor ascunde dupa ea.Intai cumpara discusii si dupa 2-3 luni de acomodare baga si alti pesti(neoni, corydoras....).Eventual tot atunci poti baga si buturugile.Chiar daca in prima faza bazinul este gol si urat numai cu substratul, discusii nu vor avea unde sa se ascunda si vor prinde incredere in 2-3 luni in noua casa si in tine.Sa nu uitam si ca ei sunt crescuti si obisnuiti cu un steril.Dupa acomodare poti incepe sa pui decorul gen buturugi dar pe rand.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 300Litri
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 4:02 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Quote:
Fundul din sticla de 10 este arhisuficient


Prefer fundul dublu pentru ca un stat sa fie incastrat intre laterale iar celalalt peste si pentru a evita intaritoarele de pe fund. Oricum la lipirea acvariului ma va ajuta un prieten care are multa experienta in confectionat. Eu am mai lipit acvarii dar niciodata la dimensiunea asta.

Quote:
Nu baga radacini din lemne autohtone fierte pentru ca o sa te coste in final mai mult decat daca cumperi buturugi din pet shop.

Problema cu radacinile este ca nu gasesc ceva care sa imi placa. Nu este scump kg de lemn la hornbach insa nu imi spune nimic. Cand ma uit pe raft am impresia ca am ajuns la lemne de foc nu la decor acvarii. Probabil ca au fost deja alese cele mai aratoase si au ramas numai rebuturile. Totusi as vrea sa stiu daca cu tratamente repetate si serioase de fierbere si uscare lemnele pe care le am sunt ok. Am citit pe aici un articol despre crengi-lemn si am inteles ca esentele tari sunt ok. Deasemenea le-as baga de la inceput pentru a vedea daca modifica parametrii apei. Imi este teama ca dupa 2-3 luni cand discusii s-au obisnuit cu noul bazin sa nu introduc buturugile care sa-mi omoare pestii sau sa-mi decicleze acvariul. Am mai auzit cazuri.

Quote:
Nu baga de la inceput echinodorus pentru ca se vor ascunde dupa ea.

Am retinut, probabil ca asa voi face.

Multumesc.

EDIT: Am duritatea 13,6 la apa din fantana. Merge si asa daca nu vreau sa reproduc sau am nevoie de un osmozor? Maine fac si un test de PH

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 300Litri
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 4:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
13,6 este gh sau kh?
Fundul dublu de 2*6mm este mai sensibil decat 1*10, deoarece suprafata pe care te bazezi ca va fi incastrata va avea doar 6mm (grosimea sticlei), daca vrei neaparat fund dublu fa macar 2*8mm sau 10+8mm... Daca ai posibilitatea iti recomand ca macar partea din fata sa o pui din sticla ultra clara...
Poti tine discusii si in aceasta duritate, dar sa fii atent ca si aceasta va fluctua de la sezon la sezon...la fel ca si ph...
In privinta filtrelor, iti recomand doar unul, si ai grija ca discusilor nu le plac curentii puternici in bazine, iti recomand sa folosesti un extern preferabil plin doar cu filtrare biologica de calitate iar pe tur folosesti un prefiltru(burete) iar intern sa folosesti un filtru undergravel, cum foloseste si @Dr.Discus, conectat fie la un power-head sau la o pompa de aer, functionand pe baza lift-ului de aer...
Pana la discusi iti recomand sa treci in revista, partea de ciclare...

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 300Litri
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 6:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
LucianVlad wrote:
... fund dublu de 6mm/strat si intarituri longitudinale sus.
Si eu sunt de parere ca e mai potrivit un fund de 10 mm

LucianVlad wrote:
... o radacina de ulm bine curatata si fierta si alte cateva craci uscate de visin si corcodus.
Sunt cazuri in care pestii au murit subit in acvarii in care au fost introduse crengi de pomi fructiferi din livada.

LucianVlad wrote:
Nisip de rau de la blastiera - as vrea sa stiu daca o spalare buna este suficienta sau trebuie sa fierb nisipul.
Ca sa dormi linistit in privinta substratului, opareste-l.

LucianVlad wrote:
Filtrare: Ma gandesc la doua canistre JBL e901 umplute cu siporax sau alte inele ceramice.
Eu m-as limita la o canistra plina cu siporax si un filtru intern bun.

LucianVlad wrote:
Pe returul filtrelor as pune burete pentru filtrare mecanica.
Cred ca ai vrut sa zici pe tur.

LucianVlad wrote:
Fauna: Ma gandesc la 10-12 discusi de 6-8 cm diam din urmatoarele varietati: Brown, Blue Turquoise, Red Turquoise, Cobalt, mai mult ca sigur din crescatorie de la Onesti. De asemenea 20-30 neoni si 10-15 Corydoras. Eventual si 5-6 pesti de suprafata pentru a acoperi toate etajele din bazin.
E bine.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 300Litri
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 6:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu-ti face probleme de duritate.Ei cresc in GH 24.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 300Litri
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 6:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
drdiscus wrote:
Nu-ti face probleme de duritate.Ei cresc chiar si in GH 24.
Am facut o mica rectificare, importanta zic eu. Ce zici Cataline?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 300Litri
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 7:13 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Va multumesc din suflet pentru postari.

Este vorba de duritatea totala GH=13,6. Maine cumpar un test de la JBL pentru PH. Avand in vedere ca apa vine din fantana ce filtre ar trebui sa folosesc pentru a fi sigur ca nu contine namol sau nisip?

Filtrul undergravel mi se pare o superidee, voi aborda aceasta solutie. O singura intrebare am. Care ar trebui sa fie granulatia minima a pietrisului astfel incat sa nu fie absorbit prin gratarul respectiv?

@drdiscus - am intzeles ca este sigurul filtru pe care il folositi in acvariu. exista vreo problema daca conectez teava gratarului la un filtru extern umplut cu siporax? Ma gandeam sa folosesc si un filtru UV pentru a tine mai usor sub control algele. Ce parere aveti?

@mariusvlad - voi folisi fund dublu din 2 straturi de sticla de 10mm ca sa fiu sigur.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 300Litri
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 8:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
LucianVlad wrote:
Este vorba de duritatea totala GH=13,6. Maine cumpar un test de la JBL pentru PH. Avand in vedere ca apa vine din fantana ce filtre ar trebui sa folosesc pentru a fi sigur ca nu contine namol sau nisip?


Pana una alta poti pune niste apa intr-un bidon transparent mai mare si sa vezi daca apar depuneri a doua zi pe fundul bidonului(vasului). Ar fi util de aflat si cum stai cu fosfatii si nitratii in apa respectiva pentru ca e posibil sa fie poluata panza freatica .

E bine de aflat daca mai creste cineva pesti in zona si cum se simt dupa schimbul de apa.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 300Litri
PostPosted: Sat Oct 13, 2012 5:57 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Salut,

Azi am cumparat un JBL pH test 3,0-10,0 si dupa primul test valoarea indicata e undeva intre 7 si 7,5. Ar trebui sa ma multumeasca acest lucru sau trebuie sa fac un test mai precis cum ar fi cel intre 6 si 7,6?

La poluarea panzei freatice nu m-am gandit dar este posibil avand in vedere multele case care se afla in zona si care au toate fosa septica (nu suntem conectati la canalizare). Stiu doar f sigur ca apa din fantana este trasa de undeva de la 20m. Nu decanteaza apa indiferent cate zile o las in bidon, probabil si pentru ca din cate am observat eu in camera tehnica sunt mai multe filtre conectate la bazinul de apa. Initial m-au speriat crezand ca sunt cu polifosfati insa m-am uitat mai bine si am intrebat si firma care a instalat grupul de pompare si mi-au spus ca sunt doar filtre de namol, nisip..

Exista test si pentru masurarea concentratiei de fosfati in apa?

Avand in vedere faptul ca anul acesta a fost seceta este posibil ca de fapt duritatea sa fie mai mica intr-un an normal?

@drdiscus - cat de des schimbati apa in bazinele cu discusi? Am observat din videoclipurile de pe youtube ca schimbati 60-70%.

Multumesc!

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 92 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group