It is currently Wed May 01, 2024 8:25 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Acvariu Juwel Trigon 190 L Brasov
PostPosted: Thu Feb 14, 2013 2:42 am 
Offline

Joined: Thu Feb 14, 2013 1:54 am
Posts: 5
Location: Brasov
Buna ziua,

Numele meu este Ciprian si sunt din Brasov,

Pot spune ca m-am nascut cu acvariu in casa, ai mei aveau un acvariu pe vremea lui nea Nicu cu rama metalica si chit de geam, de 60 L pe care il am si acum ca piesa de muzeu in beci. Cu timpul am mai avut acvarii dar nici unul nu sa comparat cu acvariul de acum 12 ani de 300 L factut de mine, plin cu multe speci de pesti ( ancistrus, gupy, neoni, black moly, sifo, platy, goby in afara de carasi, printe care am avut si 2 pesti Discus cam la 10 cm pe care i-am crescut jumatate de an doar cu temperatura 28-29 grade, un filtru intern Aquael cu o capacitate de 600 l/h doar cu burete, 3 neoane normale si multe plante naturale. Din pacate dupa 6 luni de la achizitionarea celor 2 pesti Discus am fost nevoit sa desfintez acel acvariu. In 2007 am achizitionat un acvariu Juwel Record 60 L cu care am reusit sa inmultesc involuntar gupi, moly, si ancistrus ( la toti am mai avut antecedente de reproducere pentru vanzare) si pentru prima oara melci Pomacea Bridgesii pe care ii am si se inmultesc.

Anul acesta am vazut cateva videoclip-uri cu pesti Discus si sa reinfiripat accea emotia cand ii priveam in acvariul de 300 L pe cei 2 pesti Discus, drept urmare am achizitionat un acvariu Juwel Trigon 190 L care are la ora actuala si un filtru extern Eheim ecco pro 200

Doresc sa achizitionez 8-10 pesti Discus 8-15 cm de la crescatori iar pe langa voi mai avea 20 neoni, 4 moly, 2 Albino Cory, 1 Leopard Cory Cat, 2 ancistrus pui si plante naturale cu substrat JBL (Aqua Basic Plus si Manado).

Doresc achizitionarea unui sistem de CO2 cu un Ph metru pentru reglaj , precizez ca in Brasov duritatea apei este mare dar nu as merge pe osmoza doar pe alte solutii (stiu ca Sera si JBL au produse produse pentru imbunatatirea duritatii)

Va rog pentru a nu da gres, daca se poate sa m-a indrumati catre un model de CO 2 si Ph metru (specificatii, avantaje) si alte sfaturi pentru o buna crestere.

PS: Imi place mult acvariul lui kirucd (Deep Space 9 - 400 litri plantat) cu toata tehnologia

Va multumesc mult
Ciprian


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu Juwel Trigon 190 L Brasov
PostPosted: Thu Feb 14, 2013 8:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Bine ai venit printre noi!
Crescători găseşti pe lângă tine, în Braşov (Ciprian Marcu şi Septi), la Oneşti, Bucureşti, Sebeş....cam peste tot în ţară. Cam toţi oferă şi transportul, aşa că... dăi bătaie.
Înainte de a te apuca, gândeşte-te bine la ceea ce doreşti cu adevărat! Plantat cu discuşi? Studiază atent forumul şi vezi câţi au reuşit să-i menţină în plantat.
Apoi, hotărârea îţi aparţine. Numai bine!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu Juwel Trigon 190 L Brasov
PostPosted: Thu Feb 14, 2013 2:21 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 14, 2013 1:54 am
Posts: 5
Location: Brasov
Multumesc mult pentru detalii si sfat. Intai de toate vreau sa achizitionez un sistem de CO2 legat la un Ph metru. Va rog daca se poate sa m-a ajutati cu recomandari, sfaturi. Am vazut ca Sera are set CO2 racordat la un Ph metru, are cineva experienta cu acest echipament sau asemanator. Doresc ca acvariul sa fie plantat.

Multumesc mult


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu Juwel Trigon 190 L Brasov
PostPosted: Thu Feb 14, 2013 2:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
In functie de posiblitati poti alege sh sau noi cat si firma, dar teoretic toate partile de hardware pana ajungi la partea de dizolvare a gazului(co2) fac acelasi lucru, indiferent de firma producatoare(aici ma refer la butelie, regulator de preisune destinat acvaristicii, numarator de bule, valva unic-sens furtun co2) diferenta poate fi la partea de durabilitate si siguranta in cazul achizitionarii acestora de noi.
Poti lua legatura cu @marian4232, stiu ca are mai tot timpul hardware pentru co2, sau poti urmari rubrica vanzari unde gasesti in functie de nevoi produsul dorit.
La partea de dizolvare, iti recomand "reactorul extern by bitanu", iti explic in privat daca vei fi interesat.
Ape limpezi!

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu Juwel Trigon 190 L Brasov
PostPosted: Thu Feb 14, 2013 7:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 05, 2010 11:38 pm
Posts: 389
Location: IASI
bun venit!

_________________
Inteligenţa este aroganţă educată! -Aristotel
http://www.youtube.com/watch?v=2vR2Wt7H ... ature=plcp


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu Juwel Trigon 190 L Brasov
PostPosted: Thu Feb 14, 2013 9:14 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
Wellcome colegu' .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu Juwel Trigon 190 L Brasov
PostPosted: Thu Feb 14, 2013 10:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
CipBvDiscus wrote:
Doresc sa achizitionez 8-10 pesti Discus 8-15 cm de la crescatori iar pe langa voi mai avea 20 neoni, 4 moly, 2 Albino Cory, 1 Leopard Cory Cat, 2 ancistrus pui si plante naturale cu substrat JBL (Aqua Basic Plus si Manado).

Doresc achizitionarea unui sistem de CO2 cu un Ph metru pentru reglaj , precizez ca in Brasov duritatea apei este mare dar nu as merge pe osmoza doar pe alte solutii (stiu ca Sera si JBL au produse produse pentru imbunatatirea duritatii)


Bun venit pe forum!

8-10 discusi maturi in bazinul acela sunt multi, mai ales daca-l vrei plantat. Neonii pot sa fie "rosii" pentru ca le merge mai bine la temperatura mai mare. Daca restul pestilor ii iei din petshop fara sa-i tii in carantina, poti sa te trezesti cu niste "frumuseti" de boli, inclusiv "gris".

Nu stiu la ce solutii Sera sau JBL te referi si care le-ar fi rostul.

Pestii nostrii sunt crescuti in apa "de teava" din Brasov, adaptati din punctul asta de vedere. Daca te hotarasti sa ne vizitezi e indicat s-o faci cat mai repede daca vrei si pesti. ;)

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu Juwel Trigon 190 L Brasov
PostPosted: Sat Feb 16, 2013 12:30 am 
Offline

Joined: Thu Feb 14, 2013 1:54 am
Posts: 5
Location: Brasov
Multumesc mult pentru primire si sfaturi,

Multumesc mult Ciprian pentru invitatie dar nu cred ca sunt totusi pregatit pentru Discus, asa ca trebuie sa imi achizitionez in urmatoarele saptamanii:

Un incalzitor substrat Dupla 240
Substrat Aquatic Nature Ferti Soil
CO 2 JBL u601

Cam in max 2 sapt te voi contacta, din cate inteleg esti din Brasov??

Multumesc inca o data

Ciprian


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu Juwel Trigon 190 L Brasov
PostPosted: Sat Feb 16, 2013 12:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Cu placere.

Sunt din Busteni, pestii sunt in Brasov. Trebuiesc eliberate cateva bazine cat mai repede, asta era rostul invitatiei "s-o faci cat mai repede daca vrei si pesti".

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group