It is currently Sun May 19, 2024 5:30 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 215 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Next
Author Message
 Post subject: Re: PROBLEME
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 12:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
aronmures wrote:
Stiti ce manaca porci in crescatorii ?
Daca ati sti nu ati manca nici carne de porc


De aceea recomand carnea de cal. :D Dar se pare ca este mult prea "hulita" in Europa!
(Din cate stiu... calul este cel mai "curat" animal, in privinta carnii si a toxinelor din ea... precum si in privinta alimentatiei. Sursa de informatie este sigura.. avand veterinari si macelari in familie ;) )

Revenind la porci... Aron: eu consider ca porcii in crescatorii au o mancare mult mai "safe" decat cei crescuti in curte sau pe marginea gropilor de gunoi!
Iar ideea cu "inima de porc".... nu prea are logica!!! Inima este un muschi... care filtreaza si transporta sange. Sange care se formeaza la randul lui in urma unor procese CLARE.
Nu poti sa ma convingi niciodata spunandu-mi ca un porc v-a creste pana la o anumita varsta... chiar daca v-a avea sangele toxic sau "contaminat".

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PROBLEME
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 12:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Eu nu vreu sa conving pe nimeni .
Oricum nu am sanse .

Dr. Schmidt-Foke , in cartea " Meine erfahrung mit Diskusfische " ,explica motivul :
Hormoni si alte minuni care se aduna in organe .

Heiko Bleher in Discusbook 02 are o reteta de mixtura complexa fara inima .

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PROBLEME
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 12:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Exista o vorba romaneasca: "Fa ce zice popa... nu fa ce face popa!"
dar eu.... tare as fi curios de: ce face popa de ai merge atat de bine?
Mult mai bine decat le merge enoriasilor! ;)

Nu e vorba de sanse Aron... vezi bine ca fiecare doar discuta aici. Si fiecare isi expune propria parere. Daca ti-as fi spus ca eu dau doar inima de porc crescut de mine "acasa"... fara hormoni si vitamine... nu il contraziceam pe Dr. Schmidt??? Are si el partea lui de dreptate... dar nu a murit nimeni din asta!

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PROBLEME
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 8:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Totusi sa nu uitam de problema colegului .
POZE ??

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PROBLEME
PostPosted: Sun Mar 10, 2013 10:23 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Situatia s-a indreptat vreo 2 zile, dupa care azi dimineata m-am speriat cand unul din ei inota ca ''handicapatu'' cu capul in jos. Ce probleme are? poate, paraziti?
Apa are duritate 6-7.
P.S. le-am facut schimburi masive de apa zilnic si le-am pus sare in exces.
Nu stiu cum sa pun poze, daca ma poate ajuta cineva, sau sa v-i le dau pe georgiancatalin(at)yahoo.com?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PROBLEME
PostPosted: Sun Mar 10, 2013 11:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 12, 2013 2:19 pm
Posts: 60
Location: constanta
Nimeni wrote:
aronmures wrote:
Stiti ce manaca porci in crescatorii ?
Daca ati sti nu ati manca nici carne de porc


De aceea recomand carnea de cal. :D Dar se pare ca este mult prea "hulita" in Europa!
(Din cate stiu... calul este cel mai "curat" animal, in privinta carnii si a toxinelor din ea... precum si in privinta alimentatiei. Sursa de informatie este sigura.. avand veterinari si macelari in familie ;;) )

Revenind la porci... Aron: eu consider ca porcii in crescatorii au o mancare mult mai "safe" decat cei crescuti in curte sau pe marginea gropilor de gunoi!
Iar ideea cu "inima de porc".... nu prea are logica!!! Inima este un muschi... care filtreaza si transporta sange. Sange care se formeaza la randul lui in urma unor procese CLARE.
Nu poti sa ma convingi niciodata spunandu-mi ca un porc v-a creste pana la o anumita varsta... chiar daca v-a avea sangele toxic sau "contaminat".


Daca imi este permis am sa incerc si eu o replica la cele spuse mai sus. Referitor la Cal..si aspectul legat de cel mai "curat". In general ierbivorele sunt considerate a fi mai curate nu din considerente legate de toxine, ci ca urmare a compozitiei chimice a carnii acestora- vizindu-se clar continutul scazut de colesterol. Carnea de cal este bogata in glicogen, un precursor al colesterolului daca vre,i dar care in urnma proceselor intestinale asigura in urma metabolismului un aport scazut de colesterol in singele organismului care consuma carnea.. Din punctul meu de vedere, daca discutam despre porci, carnea celor crescuti in curte, si poate chiar a celor din jurul gropilor de gunoi (si aici ma refer strict la alimentatie- nu la siguranta biologica a carnii provenita de la aceste animale), comparativ cu carnita provenita de la porcii din crescatorii, hraniti cu o serie de premixuri, hormoni, acceleratori de crestere. (valabil si la pasari)- totul din considerente financiare , pentru cresterea eficientei economice si a randamentului, este cu mult mai "sanatoasa". (acum nu o sa ne apucam sa ne creste propriile animale pentru pesti ;)) Cu certitudine carnea provenita de la animalea exploatatea extensiv in ferme de crestere, contine si hormoni de crestere ce actioneaza mai mult decat sigur si asupra pestilor nostrii. Concluzionand- cu totii avem o varsta si cu totii putem vedea ca incidenta cancerului si a leucemiei (este tot o forma de cancer a singelui- singele fiind tot un tesut) a crescut in ultimile decenii si cel mai ingrijorator a aparut si la varste destul de fragede- acest cancer este determinat tocmai de compusii existenti in ceea ce mincam- compusi care in urma acumularii in corpul mamicii se transmit si prin lapte catre copii nostrii. Ceea ce ne intereseaza pe noi la pesti este proteina animala si nu grasimea sau colesterolul- acesta este si motivul pentru care anteriorii nostrii au recurs la a folosi numai inima- este singurul muschi din organism intre ale carui fibre nu se interpune grasimea. Inima NU FILTREAZA SINGE- filtrarea in organism..unde sunt eliminate dealtfel si toxinele sau compusii chimici ce nu sunt necesari organismului se intimpla numai IN RINICHI. Inima are un singur scop...sa aduca singele venos (neoxigenat ) si sa trimita sangele arterial (oxigenat la nivelul plaminului) catre organe si tesuturi. Concluzia- este de preferat inima chiar si de porc comparativ cu orice alt muschi din organism.( este o concluzie pur tehnica ce nu se bazeaza pe experienta mea in cresterea discusilor) Cat despre toxine, Carne "safe", contaminari si alte aspecte..nu cred ca are sens sa ne batem capul cu polemici atata timp cat mincam din galantar de la alimentara si nu din curtea proprie.

_________________
Mai bine taci din gura si cred cei din jur ca esti prost decat sa vorbesti si sa transformi banuiala in certitudine...;))


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PROBLEME
PostPosted: Sun Mar 10, 2013 12:44 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
ok am inteles sa nu le mai dau inima de porc (nu le-am dat-o intentionat nu am gasit de vita) dar referitor la problema mea cu puiutii ce sa le mai fac ? cred ca se comporta asa din cauza larvelor rosii au mancat cam multe


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PROBLEME
PostPosted: Mon Mar 11, 2013 1:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu le mai da larve rosii daca sunt mici sau da-le cate putin.Statul cu capul in jos poate fi de la balonare, caz in care vezi ca are burta mare sau poate fi o boala.Daca are burta mare il poti scoate din bazin si il masezi pe burta, am mai inteles ca se rezolva si cu sare amara dar nu stiu concentratia.In loc de larve rosii le poti da artemia.Daca nu are burta mare trece-l pe tratament cu Furanol 2.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PROBLEME
PostPosted: Mon Mar 11, 2013 6:21 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Am schimbat continuu din 8 in 8 ore cate 50 % din apa (eu pun apa de la robinet decantata 24h cu duritate 7) le-am mai pus un bec economic de 11W, am curatat buretele si le-am pus albastru de metil. Nu stiu daca i-a ajutat ce am facut, dar situatia s-a imbinatatit, toti inoata, respira normal sunt cam rozalii la culoare, dar avand in vedere ca sunt blue diamond e bine. Acum le dau doar granule si mixtura de inima de vita cu citeva frunze de spanac si o capsula de spirulina. Daca mai aveti sfaturi astept cu mare placere deoarece nu am experienta in cresterea discusilor.
Multumesc !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PROBLEME
PostPosted: Tue Mar 12, 2013 3:49 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
In primul rand, incearca sa ne arati o poza cu pestii, sa iti putem spune daca merita sa-i tratezi. In al 2-lea rand, in perioada in care ii tratezi, indicat ar fi sa renunti sa-i mai hranesti, sau daca o faci sa le dai foarte putin si sa elimini din bazin tot ce nu au mancat in cca. trei minute.
...dar hai cu poza si mai vorbim dupa aia.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 215 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group