It is currently Fri Mar 29, 2024 8:58 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 215 posts ]  Go to page Previous  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Next
Author Message
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Wed Aug 17, 2016 11:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
La mine anubiasul a fost mereu magnet de alge...nu stiu de ce dar in doua luni maxim se umpleau de alge...Giganteea nu, dar in schimb alea se inmulteau de numai...acum am pus doar niste echinodorusi...

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Thu Aug 18, 2016 11:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Cam asa face anubiasul legat de alge. Depinde si de soiul de alge, dar in general zic eu ca e lumina mult prea multa ce le-o dam si faptul ca are o crestere lenta. Gigantea are crestere rapida si d`aia nu au timp algele sa o abordeze.
Legat de plante in bazinul cu discusi eu gandesc cam asa: pe jos mai nimic, doar daca am ceva de mascat/acoperit sau este o planta ce pleaca de jos si ajunge la luciul apei si acolo sa se desfasoare, pe mijlocul inaltimii bazinului tufe nu prea mari ca sa nu imi ia din spatiu, iar la luciul apei sa am mai multe gen: plutitoare, vallisnerii cu frunzele asa in lung, Nyphaea Lotus Green(p`asta mi`o doresc grav, dar necesita lumina multa) sau Nymphaea Lotus Red. Deasemenea Aponogeton Crispus Red mi`ar placea mult(tot cu frunzele sa ajunga la luciul apei).

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Thu Aug 18, 2016 8:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Un prieten cunoscator de plante spunea ca nu are rost sa visam la plante rosii fara CO2...
Stiu ca parerile se impart pe aceasta tema, mai ales in randul celor care nu folosesc fertilizanti si totusi au plante frumoase. Un lucru e sigur insa: lumina trebuie multa, coloana de apa max. 50 cm si temperatura max. 26-27 C... Sa nu spun ca la plantele cu radacina, macar un 7-8 cm de substrat. Unde mai pui faptul ca la discusi trebuie sa hranesti mult mai mult decat la alti pesti, automat apa se strica mult mai repede, trebuie sa schimbi apa mult mai des, deci nu se prea formeaza un echilibru de care plantele au nevoie.
Daca eu nu am incercat...atunci nimeni. Am dat sute de lei pe plante si am zis ca eu voi demonstra ca se poate...ehhh...nu a tinut figura si am tacut mac din gura ca de spuneam ceva radeau colegii de mine :D
Eu iti doresc bafta cu plantele! :D

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Thu Aug 18, 2016 11:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Cu Nymphaea Lotus Red eu am reusit fara niciun stres: https://www.youtube.com/watch?v=PkOqsLzGfgY
Am folosit pietris din HB pus in nuca de cocos si pozitionate sub o lampa cu led de 10w din Dede.
Le mai ajutam din cand in cand cu fertilizant capsule de la Vimi ce il bagam la radacina.
Uitasem de o alta minunata ce ar putea fi incercata: Barclaya Longifolia - o planta de i`ar placea temperaturile de prin bazinele noastre.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Sun Sep 18, 2016 10:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Rece si blonda sa fie daca fiii`ti mandri aste le nutresc! Sau cum naiba era?...:D
https://youtu.be/PBtFY57XHOc

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Mon Sep 19, 2016 12:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Nu arata rau, daca tot iti place sa semene a biotop sau natur, eu de exemplu la fel cum nu-mi place sa amestec plante cu pesti de pe continente diferite tot asa nu as amesteca discusii cu pesti din India, iar din moment ce pui pret pe estetica ar merge un strat subtire de nisip fin~1cm (nu pietris!) sa acopere bulinele de silicon de la fundul bazinului. Respectivul nisip il poti aspira la fiecare curatenie-partial ajunge in galeata dar il clatesti si il pui inapoi, eu asa fac


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Mon Sep 19, 2016 9:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Multumesc de aprecieri.
In viitor poate mai schimb cate ceva legat de flora si fauna ca sa il duc mai spre directia biotop.
Daca as pune pe jos ceva, clar ar fi nisip fin bej din Hornbach. Am mai avut si tare mult imi placea. Eu acum sunt si ca ala de sufla si`n iaurt, desi pestii sunt mari. Adica mai bine cu mamaligile alea inestetice de silicon decat cu pestii bolnavi.
O alta problema ar fi ca eu nu folosesc furtun si galeata cand aspir, ci un d`ala electric ce trece apa prin pasla/perlon...si ar fi teribil sa adun nisipul din perlon. Poate ar merge sa sifonez cu atentie mai de la 1 cm deasupra fundului si mizeriile trase sa fie mai usoare decat nisipul, asta din urma ramanand pe fund.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Fri Oct 07, 2016 8:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Mai tu ti-ai deschis bar si faci reclama cu berula, muzica faina si acvariul cu balauri. :D

blu wrote:
Deasemenea Aponogeton Crispus Red mi`ar placea mult(tot cu frunzele sa ajunga la luciul apei).


Am adus recent pentru un acvariu pe care-l intretin niste Aponogeton ulvaceus. Am avut si crispus cu multi ani in urma, crestea destul de usor, nu era pretentios...parca a si inflorit. De Aponogeton crispus RED acum aud. Ai vazut pe undeva pe la noi? As fi si eu interesat.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Sun Oct 09, 2016 10:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Parca in clipul asta am vazut`o prima data si m`am indragostit de ea:
https://www.youtube.com/watch?v=WwgHk7PU0eA
Cam dificil spre imposibil de gasit in ro. Anul asta am vazut`o pe un site dar nu mai stiu care si nu garantez ca era si pe stoc. Parca unul de iazuri sau pe nevertebrate . ro? Parca zicea si Victor Z. din Bucuresti ca ar fi avut`o.
"Mai tu ti-ai deschis bar si faci reclama cu berula, muzica faina si acvariul cu balauri. :D " - tot incerc sa te atrag la o vizita prin diverse metode dupa cum vezi :)).

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wish me luck!
PostPosted: Wed Oct 19, 2016 11:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Daca aveti rabdare, am mai pus niste poze:
http://img.plici.ro/album/FT

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 215 posts ]  Go to page Previous  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group