It is currently Thu Mar 28, 2024 11:15 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Acvariu resetat - Intrebari!
PostPosted: Sun Jan 05, 2020 10:10 pm 
Offline

Joined: Sun Jan 05, 2020 10:08 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
Buna seara,

Acum 2 zile am dat reset la un acvariu Juwell de 240 litri, informandu-ma cu atentie, despre cum si ce sa fac.

Resetarea acvariul are ca scop popularea cu 5-6 discusi de marime 12-15 cm...

Am ales sa fac ciclarea dupa metoda Tropica 90.

Ziua 1

Am scos toata apa, am aruncat pietrisul, am spalat filtrul intern si filtrul extern (stiu ca nu trebuia, dar m-am gandit sa nu ramana vreo bacterie si sa imi afecteze viitori discusi)
am curatat acvariul, am adaugat nisip fin, o buturuga de salcie spalata si fiarta 3 ore si apoi apa de la robinet trecuta printr-un filtru cu carbune activ pentru a elimina clorul.

Dupa aceea, am adaugat colonia de bacterii.

Ce nu am facut este sa pun substrat fertil pentru plante, avand ca idee sa pun plante care nu au nevoie de substrat fertil.(probabil am gresit desi am inteles ca pentru discusi este de evitat in special acest tip de substrat)

Ziua 3

Am scos 50% din apa, am adaugat 5 meci neritina si am curatat substratul de un mucus galbui.(Mucus care sper sa dispara in timp, probabil este de la radacina de salcie)

Si acum va rog sa ma ajutati cu cateva intrebari:

1. Ce tip de plante pot pune care nu au nevoie de substrat fertil? (Mention ca am si instalatie de Co2 cu Ph controller).

2. Dupa aproximativ 48 de ore ma asteptam ca apa sa se tulbure sau sa se schimbe cat de cat. (asa a fost acum 2 ani cand am cumparat acvariul). Dimpotriva, apa este cristal... E normal???

3. Cum imi dau seama ca ciclarea este gata? Valoriile apei dupa 48 de ore sunt foarte bune. Teste facute cu solutie lichida.

Mersi!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu resetat - Intrebari!
PostPosted: Mon Jan 06, 2020 3:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Bine ai venit pe forumul DCR!

1.1 Eu te-as sfatui in prima faza sa mergi fara plante si instalatie CO2 pana te obisnuiesti cu mentenanta bazinului cu discusi deoarece vei schimba apa si vei sterge geamuri si te vor incurca. In contextul in care vei efectua un schimb de apa de 50% cu apa retea de ~7,5 ph si in bazin ai 6.8 este posibil sa apara fluctuatii ce poate nu o sa le placa pestilor. Keep it simple pana iti faci mana!
1.2 Vezi cum pozitionezi cioata si eventualele plante astfel incat sa mai aiba si pestii spatiu de inot.
1.3 Daca totusi insisti cu plantele uite aici am pus eu niste filtre in cautare: https://tropica.com/en/plants/search/?m ... ERIKA&use=
2. Depinde de brandul folosit. Unele fac apa tulbure, altele nu.
3. Cand ai prezent NO3, iar NO2 si NH4 sunt zero dar asta in conditiile in care ai si pesti.

Sticluta cu bacterii nu avea si instructiuni legate de introducerea pestilor?

Iti doresc sa ai spor!

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu resetat - Intrebari!
PostPosted: Mon Jan 06, 2020 4:17 pm 
Offline

Joined: Sun Jan 05, 2020 10:08 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
blu wrote:
Bine ai venit pe forumul DCR!

1.1 Eu te-as sfatui in prima faza sa mergi fara plante si instalatie CO2 pana te obisnuiesti cu mentenanta bazinului cu discusi deoarece vei schimba apa si vei sterge geamuri si te vor incurca. In contextul in care vei efectua un schimb de apa de 50% cu apa retea de ~7,5 ph si in bazin ai 6.8 este posibil sa apara fluctuatii ce poate nu o sa le placa pestilor. Keep it simple pana iti faci mana!
1.2 Vezi cum pozitionezi cioata si eventualele plante astfel incat sa mai aiba si pestii spatiu de inot.
1.3 Daca totusi insisti cu plantele uite aici am pus eu niste filtre in cautare: https://tropica.com/en/plants/search/?m ... ERIKA&use=
2. Depinde de brandul folosit. Unele fac apa tulbure, altele nu.
3. Cand ai prezent NO3, iar NO2 si NH4 sunt zero dar asta in conditiile in care ai si pesti.

Sticluta cu bacterii nu avea si instructiuni legate de introducerea pestilor?

Iti doresc sa ai spor!


Salut si mersi pentru ajutor.

Am renuntat la sistem co2 si l-am pus deja la vanzare :)

Cioata am pus-o decent zic eu, pestii au destul loc. Am atasat o poza.

Inainte sa introduc discusi as vrea sa mai aduc din alt acvariu mai mic pe care il am si vreo 7-8 buc de Hyphessobrycon bentosi. E buna ideea? Sau nu prea? Ma gandesc ca poate mai ajuta si la ciclarea.

Iar cu linkul de plante iti multumesc foarte mult.

Cam asa arata acum acvariul: mentionez ca plantele sunt cele vechi, probabil nu o sa reziste.

https://ibb.co/BNvKVQq


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu resetat - Intrebari!
PostPosted: Mon Jan 06, 2020 8:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Acvariul arata bine. Lumina pare cam multa dar nu imi dau seama clar. Ai putea sa o mai diminuezi daca ai posibilitatea. Daca nu, poate ai in vedere niste plante de suprafata/plutitoare. Link-ul cu plante pe care ti l-am dat sunt din arealul discusului deci sunt sanse mai mari sa reziste la temperaturi inalte si lumina putina.
Te intrebam de instructiuni ale flaconului cu bacterii deoarece nu este neaparat necesar sa astepti cu lunile pana filtrul biologic este functional.
Eu as baga cei 7-8 tetra, mai ales ca imi plac foarte mult.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu resetat - Intrebari!
PostPosted: Mon Jan 06, 2020 8:53 pm 
Offline

Joined: Sun Jan 05, 2020 10:08 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
blu wrote:
Acvariul arata bine. Lumina pare cam multa dar nu imi dau seama clar. Ai putea sa o mai diminuezi daca ai posibilitatea. Daca nu, poate ai in vedere niste plante de suprafata/plutitoare. Link-ul cu plante pe care ti l-am dat sunt din arealul discusului deci sunt sanse mai mari sa reziste la temperaturi inalte si lumina putina.
Te intrebam de instructiuni ale flaconului cu bacterii deoarece nu este neaparat necesar sa astepti cu lunile pana filtrul biologic este functional.
Eu as baga cei 7-8 tetra, mai ales ca imi plac foarte mult.


Lumina este: 2 x 29 w Led

Pentru un acvariu de 240 litri nu mi se pare mult.Cred :)

Colonia de bacterii este de la Easy Life si zice asa pe eticheta:

"Produsul Easy Life Easy Start contine o combinatie de culturi de bacterii foarte active care vor asigura o crestere substantiala a eficientei filtrelor si o imbunatatire a starii generale a acvariului. Suportul de bacterii unic asigura o crestere accelerata a numarului de bacterii folositoare, ajutand la combaterea actiunilor bacteriile rele, precum si la curatarea apei de metalele grele si alti poluanti chimici. Rezultatul va fi un acvariu sanatos si vivave, cu pesti viu colorati.

Dozare:

- Se scutura viguros si se adauga imediat in apa.

"Pentru acvarii la inceput si filtre: 10 ml pentru fiecare 50 litri de apa de acvariu in ziua 1, ziua 7 si ziua 14. Apa laptoasa, cetoasa, va disparea dupa cateva ore.
In caz de probleme cu Nitritii: dozare zilnica "


Am pus o singura data, o sa mai pun azi si peste 5-7 zile.

Sper ca pana pe 17 ianuarie sa pot introduce pestii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu resetat - Intrebari!
PostPosted: Thu Jan 09, 2020 5:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
60w lumina LEd e imens de multa.
Ai nevoie de 20 W LEd maxim la 240 litri cu discus si plante nepretenttioase.
Bafta cu proiectul, tine-ne la curent.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu resetat - Intrebari!
PostPosted: Thu Jan 09, 2020 5:36 pm 
Offline

Joined: Sun Jan 05, 2020 10:08 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
harry-ab wrote:
60w lumina LEd e imens de multa.
Ai nevoie de 20 W LEd maxim la 240 litri cu discus si plante nepretenttioase.
Bafta cu proiectul, tine-ne la curent.


20 de w per led adica 40 w?
sau 20w in total?

Pentru plante se recomanda 1 w/litru dar pentru discusi este foarte mult.
Eu am 0.4 w/litru


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu resetat - Intrebari!
PostPosted: Fri Jan 10, 2020 10:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
1w/litru se recomanda la tuburi fluorescente.
Sunt de părere că 20w in total la acvariul tau sunt maxim pentru discus și acceptabil pentru plante.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu resetat - Intrebari!
PostPosted: Fri Jan 10, 2020 1:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Eu am 30w si imi pare mult! Bazinul meu insa are 700 litri.
Tragi singur concluzia!

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu resetat - Intrebari!
PostPosted: Fri Jan 10, 2020 1:53 pm 
Offline

Joined: Sun Jan 05, 2020 10:08 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
Am 2 variante

1. Sa anulez un neon.
2. Sa adaug niste plante plutitoare


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group