It is currently Wed May 15, 2024 2:37 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: filtru intern
PostPosted: Wed Nov 20, 2013 12:20 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 28, 2013 1:23 pm
Posts: 4
Location: Ploiesti
Salutare tuturor! Am un acvariu de 283 l brut, in care am deocamdata 13 discusi de 6-7-9 cm. Acvariul are pietris 2-6 mm,5 buturugi, 2 echinodorusi mari, vreo 6 valisnerii, filtru extern eheim 2228 plin cu "bilutze". Hrana: tetra discus si artemia.
Temperatura 29-30 grade. Ph 8, no2 si no3 0,025 si 0,10, kh si gh 11 si 13.
Acum va cer urmatorul sfat: ce filtru intern imi recomandati, intrucat apa este f plina de particule...mai ales dupa hranirea cu artemia. Chiar dupa 24 de ore fara hrana, apa nu se limpezeste . Nu stiu, cred ca filtrul extern nu face fata? Tocmai l-am curatat complet de cateva zile...pe frunzele echinodorusilor, ca si pe celelalte plante si buturugi se depun particule mici. De asemenea frunzele echinodorusilor au inceput sa "rugineasca" parca...sa fie si de la temperatura??
Am si un biofilm frumos si de care sper sa scap odata cu achizitionarea unui skimmer.
Va rog sa-mi sugerati un filtru intern bun in special pt filtrarea mecanica. Multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filtru intern
PostPosted: Wed Nov 20, 2013 1:47 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Bun venit, nu-i asa? ;)
Oricum, nu lasi pe "mana" filtrului extern filtrarea mecanica, ca risti sa o strici si pe cea biologica. Apropos: ce-s acele bilute?
Daca tot ai un filtru Eheim, gasesti prefiltare f. buna pe la 40-50 lei.
Filtrul intern eu zic ca ar trebui pe la 1000l/h, iar ca model ... functie de buget.
Si abia acum ce este cel mai important:
Goleste bazinul de substrat, plante, pastreaza max. cateva lemne pana ajung pestanii pe la 11 cm macar. Schimburi dese, mancare sigura, filtrare buna si in 3-4 luni te poti orienta la un plantat (daca vrei neaparat). Nu spun ca nu se pot ridica discusi in plantate (ar fi culmea, pentru ca am facut-o), dar nu ca incepator.
Trust me!

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filtru intern
PostPosted: Wed Nov 20, 2013 2:38 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 28, 2013 1:23 pm
Posts: 4
Location: Ploiesti
Bilutele sunt micromec...toate cele 3 sertare.
La ce prefiltrare te referi la 40-50 lei?
Ma gandeam la unul dintre: Aquael Filtru Intern Uni+uv 1000 / resun sp 2500/ Aquael fan 3 plus/ Fluval 3 plus...
Hrana, le place mai mult artemia, cea care face de altfel mizerie mare, dupa tetra discus nu se prea omoara...N-as fi vrut plantat , ( mai am unul plantat) decat 2-3 echinodorusi, sa -i dea o pata de culoare alaturi de buturugi...
Am uitat: sa mearga un burete pe piatra de aer si unul pe IN -ul externului? in loc de filtru intern?
Ce filtru mi ai recomanda ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filtru intern
PostPosted: Wed Nov 20, 2013 4:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Poti pune un burete pe teava filtrului care trage apa din acvariu.O varianta.Alta este sa cumperi un burete cu talpa ingreunata Jumbo sau urmatorul ca marime inferioara si in capul lui, sa montezi un cap de pompa gen SPL dar nu foarte puternic.Filtrele interne din comert nu te vor satisface pe deplin asa cum vin ele din fabrica.In ceea ce priveste artemia, nu abuza de ea pentru ca are valoare nutritiva mica(5% proteina).Da-le mixtura si doar o masa pe zi artemia.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filtru intern
PostPosted: Thu Nov 21, 2013 9:48 am 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Oricum ai nevoie de prefiltrare la canistra, ca sa nu o tot desfaci, spre disperarea bacteriilor care tocmai ce se pragateau de nunti si botezuri. Asta se poate face cu un simplu burete, dar cu dezavantajul ca la scoterea din apa o buna parte din mizeriile retinute vor ramane in acvariu, fie cu un dispozitiv, sa-i spunem, dedicat. Folosesc asa ceva de la eheim, seamana cu filtrele lor interne. Atat filtrul intern cat si prefiltrarea se curata cat mai des, cu simtul raspunderii, fara grija deciclarii, ele avand alt rol in acvariu.
Prefiltrarea la canistra nu substituie filtrul intern. Chestie de debit. Aspectul a tot fost dezbatut pe forum.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filtru intern
PostPosted: Thu Nov 21, 2013 3:46 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 28, 2013 1:23 pm
Posts: 4
Location: Ploiesti
Dragos, la ce fel de prefiltrare te referi? La una anume?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filtru intern
PostPosted: Sat Nov 23, 2013 1:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 10, 2013 1:48 pm
Posts: 102
Location: Ploiesti
canistra eu as zice sa o umpli cu siporax ca e printre cele mai bune,si fara bureti in ea(sau doar un strat mic de perlon,daca faci asa atunci sa pui pe turul filtrului un burete(din ala bolbolositor)
pentru mecanica iti spun sa faci cum am facut si eu si nu aveam absolut nici o particula in masa apei,in afara de aprox 20 min dupa hranirea cu mixtura(de cam 3-4 ori/zi):un resun sp 2500,la care ii puneam iesirea aia dubla si reglam din robinet sa nu aiba debitul prea puternic(au un debit fantastic astea,dar cu putin reglaj e perfect) si ii puneam powerhead-ul pe cel mai mare burete bolbolositor pe care il gaseam.pentru mine burete bolbolositor e sfant pentru particule fine...
vezi ca are la pet-shopul de la cina,du-te acolo si ia-ti doi bureti,unul pentru turul filtrului si unul pentru sp,si sa vi sa imi spui dupa o saptamana cum ti se pare...
apropo,sa nu uiti de siporax,cred ca il cat ai dat pe micromec dai si pe siporax...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filtru intern
PostPosted: Sat Nov 23, 2013 6:07 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
bmarism wrote:
Dragos, la ce fel de prefiltrare te referi? La una anume?

Dragosdiscus wrote:
. Folosesc asa ceva de la eheim, seamana cu filtrele lor interne.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filtru intern
PostPosted: Sun Nov 24, 2013 2:06 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 28, 2013 1:23 pm
Posts: 4
Location: Ploiesti
Mersi de sfat Octavian...asa am sa fac, cumpar 2 bureti si un sp 2500. Deasupra la micromec am o bucata de perlon, cred, sub gratarul ala, daca stii la eheim 2228. Asa am cumparat filtrul (sh) , nu am pus eu micromecul...sa-l schimb zici?
Cum sunt plantele, ti au folosit? fa o poza..


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group