It is currently Wed May 15, 2024 7:25 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Discusii mei.
PostPosted: Thu Jan 09, 2014 1:14 pm 
Offline

Joined: Fri May 10, 2013 12:37 pm
Posts: 7
Location: Spania
Va salut inca odata pe toti, as vrea, daca se poate, (sau daca reusesc ) sa va prezint discusi mei, avand rugamintea, daca se poate, sa-mi spuneti si mie ce rasa sunt.
Cu respect persanu.
http://versuspersanu.sunphoto.ro/discusi
Ce pot sa va scriu este ca-i am de vreo 7 luni, sunt ok, nu mi-a murit decat unul ca era cam umflat, cred c-a papat cam mult. Problema mea este urmatoarea: mananca foarte foarte putin, au devenit cam mofturosi la mancare. Inainte tabarau sa manance, dar de 2 luni cam deloc, nu prea mai vor mixtura. Este reteta cu care i-am crescut de cand erau cat moneda de 1 euro.
De ceva vreme tremura asa intr-un fel unii la altii, se mai bat, se mai alearga, si de ce ceva vreme sunt un pic mai speriosi, asa ca acum dragi colegi astept si eu sfaturi, pareri si cel mai mult: ce rasa sunt?
Va multumesc anticipat, cu respect, persanu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi mei.
PostPosted: Fri Jan 10, 2014 1:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
In poze nu se poate vedea ce "Rasa" vor deveni, mai ales ca sunt toate albastre. Ar putea fi rosu-turchiz. Daca tremura, poate ca vor sa se reproduca. De ce nu se hranesc ca inainte se poate afla doar daca se cunoaste situatia lor din ultimele 2-3 saptamani pana acum, adica in ce conditii traiesc, apa, filtrare, hrana, temperatura, volumul acvariului, etc...etc...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi mei.
PostPosted: Fri Jan 10, 2014 5:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu au nimic, lasa-i in pace.Discusii au perioade cand nu mananca ca de obicei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi mei.
PostPosted: Sat Jan 11, 2014 6:42 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
De ce sunt pozele albastre? Cumva, iluminezi acvariile cu lumina albastra? Daca da, nu este deloc bine. Culoarea albastra streseaza discusii... Ti-as recomanda un bec economic, cu o putere cat de mica si o temperatura de culoare, de asemenea, cat mai mica (adica "lumina calda" (warm) - nu "rece", nu "daylight").

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discusi mei.
PostPosted: Sat Jan 11, 2014 10:21 pm 
Offline

Joined: Fri May 10, 2013 12:37 pm
Posts: 7
Location: Spania
Temperatura este de 30 grade in acvariu, ca hrana le dau mixtura cumparata, acvariul nu are decat 120 litri, l-am cuparat cu totul inclus, lumina, filtru intern, pompa de aer, neon, pestii au 11 luni, iar de vreo 1 luna au comportamentul acesta ciudat.
Ca lumina folosesc neonul de la acvariu nu altceva, in apa am pus cateva picaturi de albastru de metil, cel de la care i-am cumparat mi-a spus sa le mai pun odata pe luna in apacateva picaturi:
Idee e ca sunt si speriosi rau asta ma ingrijoreza mai rau. Inainte mai aveau putin si mancau din mana si acum.....
Cu respect Persanu.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group