It is currently Tue Apr 30, 2024 8:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: proiect de populare cu discusi; da? nu? in ce conditii?
PostPosted: Thu Dec 25, 2014 12:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Dec 23, 2014 8:22 pm
Posts: 2
Location: Arad
Salut,

Dupa cum spuneam in prezentare, am reusit sa pun in functiune un acvariu de 1500x500x500. Am citit mult despre acvaristica in general si mi-am propus sa incerc popularea cu discusi. Nu sunt pregatit inca pt a face o achizitie insa cu sprijinul vostru acest lucru se va intampla mai repede. Merci de sprijin si Craciun Fericit !!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect de populare cu discusi; da? nu? in ce conditii?
PostPosted: Thu Dec 25, 2014 2:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Salut Nicule,
De la 0 la 100 in 0 sec.?
Ma rog, e un vis frumos, merita incercat.
Iti lipseste experienta!
Sfaturile noastre n-o vor putea inlocui, pentru ca ce stim noi se poate folosi doar daca stam cu ochii pe pesti si-i studiem, ca sa aflam ce le casuneaza si ce trebuie facut in secunda urmatoare ca sa evitam raul prevazut.
Ce ai citit pana acum nu te va ajuta sa vezi ce vedem noi. Care vasazica: n-ai ochiul format.
Iti spui in gand ca sunt arogant?
Ma cunosc si stiu ce gandesc interlocutorii mei cand ma exprim in felul asta,... ca sunt arogant.
Eu stiu ca nu-i asa, dar asta nu va schimba impresia ta, asa ca te rog sa treci aroganta mea cu vederea si alegi din ce-ti scriu eu, ceea ce crezi ca ti-ar putea folosi.
Daca ai noroc si decurge alegerea pestilor, transportul, aclimatizarea, linistirea dupa stresul mutarii, pastrarea armoniei intre ei, si probabil inca cateva "Hop"-uri, poti sa incerci in ziua aceea cu incredere sa alegi 6 castigatoare la Lotto.
Cineva important, bun cunoscator al acestor pesti, coleg de-al nostru, a scris, nu stiu de ce, ca acesti pesti nu se omoara intre ei.
Ei bine, cei care-i cunosc cat de cat stiu foarte bine ca discusii se ucid intre ei cu o perfidie pentru care cuvantul "Revoltator" este mult prea gentil.
Un grup, sau unul singur, poate sa impiedice cu mare usurinta un alt discus mai timid sau mai slab sa ajunga la hrana, cu urmarile bine cunoscute: stresul si infometarea il vor ucide incet si chinuitor. In natura se pot evita pestii intre ei, in acvariu nu. In cate cazuri dintr-o suta se intampla asta ii las pe colegii nostrii sa-ti scrie, ca sa nu crezi ca-ti scriu eu povesti. Este doar un exemplu, una din problemele pe care nu le sesizeaza la timp si, mai ales, nu le da importanta cuvenita cineva care nu are ochiul format.
Problema nu se rezolva crescand numarul pestilor. In acest caz se atenueaza doar sensibilitatea ingrijitorului la situatia celui vanat, pentru ca, "mai raman destui".
Unii vor sustine ca nu se intampla in toate cazurile. De acord cu ei, daca ai noroc merge totul bine.
Cat timp?
Pana treci ceva cu vederea si-l observi dupa cateva zile pe primul care refuza hrana sau sta retras cand sunt toti ceilalti la geam si cer mancare. E ca mersul pe sarma: un pas gresit iti termina aventura. Unii cad, isi rup oasele, se ridica si urca din nou pe sarma. Ei sunt cei pe care-i numesc oamenii normali "Bolnavi". Pentru ei nu conteaza ce pierd, ci ce castiga.
Scriu, prea mult si te plictisesc, asa ca, sperand ca vei reusi sa-ti realizezi visul, inchei cu indicatia: discusii se pot compara cu ceilalti pesti de acvariu, ornamentali, dar diferenta este ca intre cer si pamant, nu-i subestima.
Daca le vei acorda toata priceperea, pasiunea si cunostintele pe care le ai si pe care le vei mai dobandi, ai unele sanse sa reusesti. Eu voi fi oricand gata sa te ajut cat pot.
Iti doresc sa devi un discusar multumit cu pestii sai.
Mie inca nu mi-a reusit asta si nu cred acum ca-mi va reusi vreodata.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect de populare cu discusi; da? nu? in ce conditii?
PostPosted: Thu Dec 25, 2014 3:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Ioan C. wrote:
Iti doresc sa devi un discusar multumit cu pestii sai.
Mie inca nu mi-a reusit asta si nu cred acum ca-mi va reusi vreodata.


Va salut dl. Ioan,

Cunoasteti pe cineva caruia sa-i fi reusit lucrul asta si sa fie pe deplin multumit de pestii sai?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect de populare cu discusi; da? nu? in ce conditii?
PostPosted: Thu Dec 25, 2014 3:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Salut Bogdan,
personal nu cunosc nici unul, dar se pare ca unii incepatori se mandresc cu pestii achizitionati.
Ei inca nu stiu ce-i asteapta.
Cate-o data se mai intampla sa fi multumit si chiar fericit c-ai primit niste discusi frumosi.
Olieren ar fi fost indreptatit sa fie mandru de pestii sai.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect de populare cu discusi; da? nu? in ce conditii?
PostPosted: Thu Dec 25, 2014 6:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Asa este...poate ca pe undeva exista cineva pe deplin satisfacut de discusii sai. Pe de alta parte probabil ca toti discusarii la inceput de drum sunt multumiti de achizitiile lor.
Probabil ca ar fi trebuit sa fie mandru, si chiar a fost ...dar dupa discutiile avute chiar si el credea ca se poate mai bine de atat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect de populare cu discusi; da? nu? in ce conditii?
PostPosted: Fri Dec 26, 2014 12:31 am 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Ollieren a ramas un punct de referinta fara sa creada asta, nu s-a mandrit, dar a simtit la fel ca fiecare si a facut ce stia el mai bine. S-a multumit si a fost fericit pentru fiecare clipa a pasiunii.
Chiar e bine ca unii dintre voi si-au adus aminte de data nasterii lui, doar ca dovada ca a renuntat poate definitiv (eu nu stiu exact de ce) o gasiti in postarile recente de pe un site unde si-a scos la vanzare cele 2 bazine in care au stat sperantele si visele unui OM.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect de populare cu discusi; da? nu? in ce conditii?
PostPosted: Fri Dec 26, 2014 11:48 pm 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
O sa gasesti orice! Iti doresc succes. Si daca nu doare, sa ne spui, cat ne costa! Sarbatori fericite! Eventual, intreaba-l pe Ollieren!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect de populare cu discusi; da? nu? in ce conditii?
PostPosted: Sun Dec 28, 2014 11:21 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salut, din nou! Da-mi voie sa insist asupra faptului ca este important sa nu te grabesti cu achizitia... Cred ca ai descoperit cat de bogata este oferta de pe forum. Pesti de calitate, ai de unde alege si banuiesc ca ai citit si micul ghid al cumparatorului... Cu toate astea, ca sa aflii exact ce iti trebuie, crede-ma ca e necesar si sa stai de vorba cu cineva care are experienta in domeniu si care, in primul rand, sa te ajute sa alegi ...iar faptul ca reisz-medre s-a oferit sa te ajute este deja un prim pas important :)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: proiect de populare cu discusi; da? nu? in ce conditii?
PostPosted: Wed Dec 31, 2014 2:02 am 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Salut! Nu trebuie sa displaca calitatea Made of Romania! Iti apartine optiunea.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group