It is currently Fri Mar 29, 2024 3:12 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Sun Jan 25, 2015 1:00 am 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
https://www.youtube.com/watch?v=AsqddQuKF3g


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Mon Feb 02, 2015 11:50 pm 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Intrebari si raspunsuri:
1. Red melon/super red melon, prezinta la exemplare tinere/mature puncte care se numesc "piper" pe coama (portiunea dintre zona bucala si inceputul inotatoarei dorsale), dispar ori se accentueaza odata cu varsta, sunt defecte de selectie, mosteniri genetice, sau trebuie sa tin cont de forma si aspect general de la o anumita varsta?
2. Hranirea la exemplare tinere, diversa, fara ora si respectarea rotatiei stricte a succesiunii administrarii, influenteaza cresterea pe o perioada determinata, sau involutia ca si dimensiune are un alt raspuns?
3. Schimbul de 30 - 50% de 2 ori pe zi in 12 ore e benefic, ori acolo unde nu se vad rezultate nu e nimic de facut? Ma gandesc la faptul ca la unele exemplare chiar se vede, iar intr-un procent mic (cei care oricum erau sub dimensiunea colocatarilor) n-as observa schimbari. Cu alte cuvinte, in timp se recupereaza?
4. Am exemplare ce imi par "patrat" in zona frontala. Adica linia gura/frunte/coama prezinta zic eu un disc absurd (forma de disc are forma unui patrat, cu un unghi pe zona coamei!). Se regleaza in timp? E defect, calitate, sau cum se numeste? Tin sa spun ca un exemplar pare dupa o luna din patrat...disc, dar se vede evident zona bucala in contrast cu forma corpului. Unii au crescut, si se pare ca se corecteaza cate ceva, unii sunt in urma si sunt nemultumit. Totul pare a tine de timp. Sa mai astept?
5. La ce dimensiune capata forma care o vor pastra definitiv?
Putin din experienta voastra, si daca se vede/merge adresa filmarii postate, m-ar ajuta. Va multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Tue Mar 10, 2015 11:15 pm 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Dupa 2/5 luni! ;)
https://www.youtube.com/watch?v=P9bo3YJnDbQ


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Wed Mar 11, 2015 1:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Frumosi, bravo.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Wed Mar 11, 2015 7:33 pm 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Noile pensiuni! :D
http://www.2shared.com/photo/QOeFa8A_/IMG_20150311_181739.html
http://www.2shared.com/photo/xu6zBPjw/IMG_20150311_181837.html
http://www.2shared.com/photo/1y4G8yBo/IMG_20150311_181900.html


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Wed Mar 11, 2015 7:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Au forma frumoasa,bravo.
Da-le astaxantina pentru culoare,e buna si pentru sanatatea lor.
Bafta in continuare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Thu Mar 12, 2015 6:44 pm 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Multumesc pentru note pozitive!
Cel mai important pentru mine a fost sa nu pierd vreunul pe drum, ori sa ma impiedic. A fost greu chiar si asa, sa-ti trebuiasca multe de la inceput, daramite sa fie nevoie s-o iei de la capat! Pestanii oricum au crescut, au ramas si vreo doi pe loc (fiind si saci de box), au nevoie de spatiu, iar hrana s-a administrat pe moment (atunci cand am fost langa ei). Au avut momente si mai fericite, si nefericite atunci cand au mancat doar de doua ori pe zi, si imi pare rau ca n-am putut sa fiu langa ei mai des.
Eu ma bucur cat sunt de naturali, iar calitatea hranei n-o comentez, pentru ca am administrat ceea ce am primit, la ceea ce s-a distribuit! Ce-i drept, prima postare la 2/5 luni de coabitare, a fost facuta cand am stins lumina, si devin...nervosi la ceva deranj...nocturn!
Iata o postare din timpul zilei, dupa seceta de 6-7 ore!
https://www.youtube.com/watch?v=t3E3CenCSBA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Thu Mar 12, 2015 7:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
La intrebarea nr1. iti dau un citat de pe un blog care poate ajuta, insa eu nu pot confirma rezultatul metodei, poate cineva mai cu experienta:
"Pentru tineri, cum ar fi "cobalt, snake, leopard, ..." Puteţi lăsa lumina pe 24/24 timp de 2 luni. Tinerii nu vor mai avea bare negre verticale, şi pigeonii / Marlboro, nu mai fac pete negre (piper). Nu există nici un efect asupra cresterii."
Poza nr. 2 de la "noile pensiuni" mi`a adus o sclipire`n ochi caci imi da idei :D.
Sa ai spor!

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Thu Mar 12, 2015 8:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 22, 2014 2:06 am
Posts: 80
Location: Bucuresti
haha... si la mine s-a aprins un beculet cand am vazut poza 2 :)

_________________
on YT!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Thu Mar 12, 2015 9:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Nicu01 wrote:
Intrebari si raspunsuri:
1. Red melon/super red melon, prezinta la exemplare tinere/mature puncte care se numesc "piper" pe coama (portiunea dintre zona bucala si inceputul inotatoarei dorsale), dispar ori se accentueaza odata cu varsta, sunt defecte de selectie, mosteniri genetice, sau trebuie sa tin cont de forma si aspect general de la o anumita varsta?


O buna parte din discusii care au "sange de Pigeon Blood" prezinta "piper" mai mult sau mai putin in special in inotatoarea caudala, dorsala, anala si pe "frunte". "Piperul" este echivalentul dungilor verticale de "stres" ale discusilor normali. Tine de bagajul genetic atunci cand vine vorba de cantitatea "piperului" ca sa zis asa, dar cat anume este vizibil la un moment dat tine de factorii de mediu si implicit de cum se simte pestele. In general in bazinele plantate genul asta de pesti isi arata "piperul" mai mult decat intr-un bazin simplu.

Nicu01 wrote:
2. Hranirea la exemplare tinere, diversa, fara ora si respectarea rotatiei stricte a succesiunii administrarii, influenteaza cresterea pe o perioada determinata, sau involutia ca si dimensiune are un alt raspuns?


Cat timp nu sunt "pauze lungi si dese" nu e critic.


Nicu01 wrote:
3. Schimbul de 30 - 50% de 2 ori pe zi in 12 ore e benefic, ori acolo unde nu se vad rezultate nu e nimic de facut? Ma gandesc la faptul ca la unele exemplare chiar se vede, iar intr-un procent mic (cei care oricum erau sub dimensiunea colocatarilor) n-as observa schimbari. Cu alte cuvinte, in timp se recupereaza?


In general intr-un grup de pui sunt unii care raman "mai in urma". Daca sunt mutati in alt bazin sau cei mari sunt scosi, in general incep sa-si dea drumul la crestere daca n-au vreo problema de sanatate. Dar cat anume si daca recupereaza e greu de spus pentru ca depinde de la caz la caz in functie de conditiile specifice. Unii pot sa si depaseasca "varfurile" daca sunt mutati din timp in conditii bune si mutati mai din timp.

Nicu01 wrote:
4. Am exemplare ce imi par "patrat" in zona frontala. Adica linia gura/frunte/coama prezinta zic eu un disc absurd (forma de disc are forma unui patrat, cu un unghi pe zona coamei!). Se regleaza in timp? E defect, calitate, sau cum se numeste? Tin sa spun ca un exemplar pare dupa o luna din patrat...disc, dar se vede evident zona bucala in contrast cu forma corpului. Unii au crescut, si se pare ca se corecteaza cate ceva, unii sunt in urma si sunt nemultumit. Totul pare a tine de timp. Sa mai astept?


Nu mi-e foarte clar treaba cu patratul. Discus nu inseamna ca se incadreaza intr-un cerc. Nici campionii nu-s perfecti. Aici viewforum.php?f=20 poti sa vezi cam cum arata un discus "de top" printre participantii la diverse concursuri. Discusii pot sa varieze ca si forma, fie ei salbatici sau domestici. Important e sa-ti placa. Exemplarele care au mai multe calitati combinate(forma, culoare, model, simetrie, detalii ochi etc.) deja se cheama "adevaraciuni", sunt pesti mai rari si nu de putine ori si pretul nu e unul mic, ba dimpotriva.

Nicu01 wrote:
5. La ce dimensiune capata forma care o vor pastra definitiv?


Nu prea exista "forma care o vor pastra definitiv" pentru apar schimbari datorita varstei, hranei, reproducerii, bolilor(daca e cazul). Dar ca idee, in jur de 10-12cm sa zicem daca n-au avut probleme majore pe parcurs.

blu wrote:
La intrebarea nr1. iti dau un citat de pe un blog care poate ajuta, insa eu nu pot confirma rezultatul metodei, poate cineva mai cu experienta:
"Pentru tineri, cum ar fi "cobalt, snake, leopard, ..." Puteţi lăsa lumina pe 24/24 timp de 2 luni. Tinerii nu vor mai avea bare negre verticale, şi pigeonii / Marlboro, nu mai fac pete negre (piper). Nu există nici un efect asupra cresterii."


La origine e dintr-un articol al unui tip din Asia care descria metoda unui crescator de "curatat piperul" daca-mi aduc bine aminte. Eu n-as lasa lumina aprinsa non-stop cu saptamanile pentru ca au si "orataniile" nevoie de ciclul zi-noapte ca sa "functioneze" normal si sa fie sanatoase. Poti sa incerci sa stai cu lumina aprinsa 24h/zi si sa vedem rezultatele. Pot sa-ti garantez ca in urmatoarele saptamani incepi sa iei in greutate niste slanina...asta daca nu esti fumator. :lol:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group