It is currently Fri Mar 29, 2024 7:58 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Pas cu pas!
PostPosted: Thu Dec 25, 2014 10:29 pm 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Acvariu 80 x 50 x 30 = 120 litri. Filtru DIY, formula prefiltru burete "spalat" vase, un litru lava vulcanica, un litru siporax, pompa Aqua zonic emperor cu debit de 650 l/h.
Am mai pus si ceva solutie de start Easylife.
Peste cat timp sa vad "mojici" acasa?
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Fri Dec 26, 2014 1:00 am 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Poza este din a doua zi de "functionare". Cele doua volume, au de fapt masura fiecare de 1,1 l dar asta inseamna sa fie umplute la ras. Tinand cont de faptul ca ele s-asa se completeaza unul pe celalalt, adica vin mufate perfect, fara trageri false de debit, pe undeva spun cu aproximatie volum de un litru. Mi-au trebuit vreo cateva saptamani pana am gasit ceea ce cautam, transparente si un plastic moale care sa nu se modifice zic eu in timp. As fi scapat mai usor cu un filtru intern, dar nu cred ca se gaseste pe piata cu un asa volum, si mai ales ca pot sa-l fac cu doua, trei sau chiar patru module. Am optat pentru doua, si o pompa cu un debit mai mic, in ideea de a deveni cat se poate de eficient intr-n termen scurt. Daca as fi pus o pompa cu debit mai mare? Daca ar fi mai avut un modul? Daca in primul modul ar fi fost bio-balls? Ramane de vazut pe parcurs ce adaptari voi face. Asta pentru ca nu mi-a placut ca desi am spalat ceva timp sub jet spartura de lava dar tot se vede ce "covor" mi-a tras in 24 de ore! Cred mai mult in eficienta lui la banii astia, decat intr-n extern unde oricum poate as fi schimbat compozitia mediilor filtrante.
Daca explicatiile tehnice aduc un plus de amanunte, astept si puncte de vedere: greseli, imbunatatiri, ori chiar critici sunt binevenite.
Asadar, peste cat timp sa fac inaugurarea? Am sa incerc cu ceva exemplare pe la 7 - 8 cm si nu mai mult de 8, poate 10 bucati.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Fri Dec 26, 2014 11:44 pm 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Pas cu pas nu inseamna sa ma dau mare, inseamna sa gasesc altceva pentru concurenta, inseamna diferentele. Si fie vorba, ce inseamna diferenta? Inseamna sa ma caute, inseamna market, si mai inseamna ca n-ai sansa. Mai inseamna genetica si pedigree.....
Adica genetic bobul de fasole ramane....boaba!
N-o sa mai adaug nimic, se vor gasi altii. Poate voi creste si discusi, lipsit de genetica, ori sa ma dea banul afara din casa.
Copilarie, la ce varsta!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Sat Dec 27, 2014 12:11 am 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Cand eram un copil, cumparam pesti de la un CRESCATOR. Mai tarziu L-am cunoscut! Tin mint vorbele lui, ce vezi la tine, si ce este dincolo, este diferenta! O alta lume, si lumea lor care razuiesc...BUZUNARELE pentru o prea mica/mare diferenta. Unii dintre EI nici macar nu stiu cati stramosi comuni sunt in ultimele 3 - 4 generatii, dar iti si spun de genetica. Mai ales ca vin si vorbesc de ... "MODELE"... "CULOARE" .... "tipic" ... "atipic" ... Intrebare> FENOTIP ori GENOTIP? Revenind la rasa, culoare, ori stramoseasca intrebare....Eu, ce fac?!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Tue Dec 30, 2014 3:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Nicule, ce vrei să pui în acest acvariu?
Cred că de aici pleacă discuția/sfaturile.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Tue Dec 30, 2014 11:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Salut Nicule,
ca sa ai un loc in care sa ti discusi in conditii bune pentru ei,
trebuie:
sa ai apa curata (adica?),
sa poata fi mentinuta curata (adica?),
sa fie potrivita cu cerintele lor (adica?),
sa poti mentine constanta calitatea apei si sa sti s-o modifici dupa nevoi (adica? care nevoi si cum se fac modificarile?),
sa le oferi o hrana pe care s-o manance cu placere si sa fie potrivita cu nevoile lor (adica? ce nevoi au si ce hrana le place?),
sa fi pregatit sa faci ce-i potrivit cand vor fi bolnavi, (adica? cum recunosti boala si cum se trateaza?) etc...etc...etc...
La care intrebari cunosti bine raspunsul acum?
Nicu01 wrote:
Revenind la rasa, culoare, ori stramoseasca intrebare....Eu, ce fac?!
Cu cine vrei o sa votezi, asta-i clar.
Eu tare-s curios sa vad ce-ti raspunzi la propria intrebare, ca de raspunsul asta depinde daca ma mai intereseaza ce faci sau,... nu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Wed Dec 31, 2014 12:19 am 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Salut Ioan C.!
Vreau apa curata, dar ce inseamna? Unii din voi spun: cristal! Altii cresc discusi si-i mai si reproduc intr-o apa... (adica?)
Fiecare face curatenie si mentine acest lucru dupa bunul plac! Crezi ca...pestii mei, pe care o sa-i am intr-un viitor apropiat, nu ma vor taxa?
Cerintele lor sunt...la ochiul meu! Nici mancare prea multa sau prea putina, nici super-confort, dar nici disconfort, nici acvaristica dupa cartile citite din scoarta in scoarta, dar nici dupa ureche! Ce stiu, meseria se fura! (sa nu fiu acuzat de fapte grave!)
Calitatea apei de p-aici cred ca o cunosti destul de bine. Lasa-ma sa nu ajung la modificari de...ecosistem, si promit ca o sa fie in regula. Daca tot ma intrebi de...modificari, ma pricep putin la discusi. Insa numele de Spartrix spune ceva? Il folosesc cu succes de circa 20 de ani, si stiu ce plaja de aplicatii are, sau pentru ce e benefic. Nu sfatuiesc, dar se merita incercat!
Nu cunosc raspunsul la nici o intrebare, pentru ca imi pun intrebari tot timpul, caut raspunsuri simple si fara complicatii, si va multumesc oricum de orice remarca, sfat, critica, sau ce aveti...la indemana!
Caut doar sa...cresc discusi, sa-i fac sa se simta bine in compania mea, sa nu pierd nimic din vedere, si sunt...ochi si minte in fiecare clipa.
Sarbatori fericite, La multi ani!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Wed Dec 31, 2014 12:22 am 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Ioan C!
In acest acvariu...vor sta numai DISCUSI!
Asta inseamna ca voi fi pe cat posibil prezent la cerintele lor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Wed Dec 31, 2014 12:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nicu01 wrote:
Caut doar sa...cresc discusi, sa-i fac sa se simta bine in compania mea, sa nu pierd nimic din vedere, si sunt...ochi si minte in fiecare clipa.
Sarbatori fericite, La multi ani!
:lol: Doar atat vrei?!
Pai asta-i simplu! Ce-i drept, mie inca nu mi-a reusit, dar sunt pe drumul bun.
Daca nu ne mai "vedem" iti doresc si eu un an nou cu cat mai multe dorinte inplinite.
Nicu01 wrote:
Vreau apa curata, dar ce inseamna? Unii din voi spun: cristal! !
La care raspund eu: Vodca?! ;)
Mi-am atins scopul!
Oarecum imi esti familiar! Parca suntem pe aceeasi lungime de unda. Nu vreau sa ma aventurez, dar asa mi se pare acum.
Vroiam doar sa-ti atrag atentia ca ai de-a face cu DISCUS
Vad ca nu te-ai simtit luat pe sus, intrebi in loc sa te razbuni pentru tonul meu (prea) direct, ti-e mai important sa afli ce trebuie sa sti, decat sa ma pui la colt, asa ca ma voi stradui sa te ajut cat pot.
In primul rand, iti trebuie ori apa multa, ca sa scoti din acvariu prin schimb de apa tot ce poate vatama pestii, adica amoniacul si nitritul produs de hrana si excrementele pestilor, si asta inseamna unul sau mai multe schimburi pe zi, in functie de cati pesti, cata hrana, ce fel de apa ai, sau un filtru care sa contina atatea bacterii folositoare cate sunt necesare ca sa transforme in cateva zeci de minute (20?) amoniacul si nitritul in nitrat.
Un filtru ai, acum iti mai trebuie bacteriile. Astea trebuiesc inmultite si ingrijite mai abitir decat pestii pe care-i servesc.
De unde bacterii? Poti sa cumperi (recomandat) sau sa astepti sa apara singure pentru ca le creezi conditii ca sa se intample asta, si sa le ingrijesti pe urma, hranindu-le si controland tot la cateva zile daca s-au inmultit sau nu.
Asta paoate sa dureze 5-6 saptamani, daca te straduiesti sa faci totul cum se cuvine.
Daca cumperi bacterii poti sa pui pestii imediat in acvariu, dar asta costa, pentru ca va trebui sa adaugi mereu bacterii, mai ales daca arunci o parte mare din ele cand schimbi apa.
Daca sti de unde primesti pestii, poti sa ceri sa ti se ofere bacterii din filtrul care le filtreaza apa in care stau.
Acestea trebuie sa se depuna pe materialul din filtrul tau si trebuie hranite pana se inmultesc suficient.
Daca nu ai pesti in apa poti sa lasi bacteriile sa se inmulteasca fara sa arunci din ele, fara sa schimbi apa si fara sa-ti fie teama ca-ti omori pestii pentru ca n-ai observat cand a crescut nivelul amoniacului peste masura. (recomandat)
Daca cumperi bacterii si le inmultesti fara pesti, dar hranindu-le ca pe pesti, se va scurta timpul necesar inmultirii lor suficiente cu,... cred eu, ca. 50%. Adica va trebui sa astepti ca. 3 saptamani, ca sa poti pune pestii in apa.
Filtrul "biologic" trebuie venerat!
El este una dintre cele mai importante chei ale succesului. Nu se spala! Nci o data. Se fereste, pardon,... se opreste accesul oricaror particule spre interiorul filtrului. Apa care intra in filtru trebuie sa aiba temperatura intre 18-35°C, sa contina cat mai mult oxigen, sa strabata cat mai mult din suportul bacteriilor, sa nu se deplaseze cu viteza mai mare de 2 cm/sec., sa nu se intrerupa fluxul apei decat daca este imperios necesar, iar atunci nu mai mult de o ora. La nevoie se poate schimba apa prin flux intermitent. In lipsa curentului electric se lasa sa curga apa aerisita prin cadere prin filtru.
Important este sa se asigure bacteriilor permanent respiratia normala.
Atentie la apa acida, sub pH-5,5.
Atentie la clor sau alte substante daunatoare.
Atentie la efectele medicamentelor, in special la antibiotice.
Intrebari despre filtrarea biologica?
Inca nu cunosc, sau am uitat sa mentionez unele aspecte.
Ah, da! Cum se controleaza evolutia inmultirii si eficientei bacteriilor?
Atat pentru azi.
Daca-mi pui intrebarile intr-un mesaj privat (pm) o sa le incadrez in acest post si voi posta raspunsurile sub intrebari, ca sa nu mai deschid unul nou.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pas cu pas!
PostPosted: Wed Dec 31, 2014 2:12 am 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Daca esti acid, se rezolva cu...Spartrix! De ce faci, fara sa ai simptome?!
Ah, da, o seara si mai placuta, fara nerv in emisiune!
acu...ie respect, dar pentru UNU. S-atat, nervosule!
DISCUS, si nu altceva!

Cont inchis.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group