It is currently Thu Mar 28, 2024 11:51 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Acvariul meu si problemele de inceput
PostPosted: Mon Dec 29, 2014 8:05 pm 
Offline

Joined: Mon Dec 29, 2014 12:46 pm
Posts: 13
Location: bucuresti
Numele meu este Alin si sunt din Bucuresti.
Sunt proaspatul posesor al unui acvariu si o multime de probleme la care sper sa gasesc rezolvari cu ajutorul vostru. Mare parte din probleme sunt vina mea(lipsa de informare prealabila), dar banuiam ca apeland la cineva care se pricepe o sa-mi faca acvariul cum trebuie

Acvariul meu : 200x20X60(LxlxH) amplasat pe podet(casa scarii) intre 2 pereti, facut la comanda de un cunoscator cu magazin de acvaristica. Volum de apa 240 litri, real undeva la 220 litri.

Dotari initiale- pompa de aer Sera cu doua iesiri, incalzitor, filtru intern(china) de 1200l/h, Lumina doua neone cu leduri - Fantas Led COLOR 3000k;1700Lumensi cu dimensiunile de 30x1200mm, nisip si 5,6 plante.
Am intrebat de la inceput de ce nu punem un filtru extern- raspunsul nu e nevoie.
Dupa aproximativ o saptamana au fost introdusi si pesti- 50 neoni, 5 discusi(5-6 cm), 4 botia si un mascul beta. Acesta a fost momentul in care am inceput sa studiez mai mult si prima problema, filtrul extern era absolut necesar. Insa meseriasul care mi-a facut acvariul nu mi-a lasat decat 25 cm intre acvariu si podea, filtrele externe au minim 30 cm inaltime.
Am ales sa cumpar o pompa de apa JBL de 1200L, am montat 3 filtre de apa (http://www.uniprest.....a-apei-01.html) pe care le-am umplut cu piatra ponce, pompa de apa pusa pe retur dupa filtre. Filtrul intern l-am lasat doar cu burete si vata perlon pentru filtrare mecanica. Nu stiu daca e foarte bine insa asta a fost varianta care mi-a venit in minte.

Discusii au crescut aproximativ 2 cm in diametru, mancau bine, singura problema era ca tot timpul se ascundeau cand ma apropiam de acvariu. Acum o saptamana am observat ca cei 2 albastrii au inceput sa se innegreasca. Am fost la un magazin si am cumparat(la recomandarea lor) Sera Med Tremazol si Flagellol. La doua zile dupa tratament am observat la unul dintre pesti fecale albe. Sper sa-si revina, am inteles ca elimina ceva viermi intestinali, de aici si fecalele albe.
Acum mi-am indreptat atentia catre lumina si cred ca si aici am o problema insa nu stiu sigur si nici nu stiu ce ar trebui sa aleg in cazul in care trebuie sa schimb ce am acum.
Sper ca am fost destul de explicit.
multumesc mult.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu si problemele de inceput
PostPosted: Tue Dec 30, 2014 11:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu mai da bani pe medicamente ca nu vei face discusi din ei.Citeste mai mult despre discusi si cand esti pregatit o iei de la inceput.Nu-ti scriu cu rautate dar n-ai inceput deloc bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu si problemele de inceput
PostPosted: Tue Dec 30, 2014 2:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Salut. Ceea ce a scris mai sus Cătălin este din păcate adevărat. Ai cam început cu stângul, însă nu te da bătut. Sunt o sumedenie de sfaturi pe forum despre alegerea, achiziționarea, creşterea discuşilor. Doar trebuie să citeşti şi apoi să aplici ceea ce trebuie, şi ai să vezi că apar şi satisfacțiile.
Eu nu înțeleg de ce e lățimea acvariului e de doar 200 mm. Chiar dacă ar fi dimensiunile interioare (mă îndoiesc) cum crezi că s-ar putea întoarce la tine-n acvariu un discus de cca. 20 cm.??

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu si problemele de inceput
PostPosted: Tue Dec 30, 2014 3:15 pm 
Offline

Joined: Mon Dec 29, 2014 12:46 pm
Posts: 13
Location: bucuresti
Dimensiunile au fost stabilite in functie de spatiul existent, discusii alesi la recomandarea celui care mi-a facut acvariul.
Degeaba citesc acum si constat ca trebuie filtru extern, ca nu am unde sa-l amplasez.
Singura varianta ar fi sa construiesc un filtru extern (dreptunghi) sub acvariu, in spatiul impartit in 3-4 compartimente si sa-l umplu cu material filtrant. Ma gandesc la o varianta din Plexiglas sau plexicarbonat, inca studiez. O sa calculez ce dimensiuni va avea si ce capacitate de material filtrant.
Pasul 2 sa aflu daca trebuie sa schimb lumina.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu si problemele de inceput
PostPosted: Tue Dec 30, 2014 6:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu mai construi nimic.Cumpara un gratar pentru filtru under gravel si un cap de pompa Resun SP 1200 si vei avea o filtrare excelenta.Partea proasta este ce trebuie sa scoti substratul.Pui gratarul, apoi pui pietris de 2-4mm, pe teava gratarului pui capul de pompa si ai o filtrare foarte buna.Asa am eu la toate bazinele mari.Daca ai intrebari,suna-ma.0722515758


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu si problemele de inceput
PostPosted: Sun Jan 04, 2015 11:00 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Nu am vazut prin petshopuri, unde pot gasi gratarele?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu si problemele de inceput
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 7:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Zoomania, profi pet(acelasi lucru), pe net.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu si problemele de inceput
PostPosted: Mon Mar 16, 2015 12:57 pm 
Offline

Joined: Mon Dec 29, 2014 12:46 pm
Posts: 13
Location: bucuresti
Revin cu un mic update:
Timp de 2 luni acvariul a mers cu filtrul intern si cu cele 4 cani de filtrare apa. 3 umplute cu piatra ponce si una cu burete pentru filtrare mecanica. Nu am mai avut probleme cu discusii, mananca normal, nu am mai avut boli, au inceput sa creasca, totul parea fi ok.
In Wk am instalat o canistra de 12 litri din inox(dedurizator de apa) umpluta cu 4 litri eheim substrat pro, 3 litri piatra ponce, 1 litru cermec si 1 litru micromec. Pe retur am o pompa JBL proflow 1000. Canistra am legat-o in continuarea filtrelor de apa pentru a realiza in ele o filtrare mecanica si pentru a beneficia de bacteriile deja dezvoltate in piatra ponce.
Canistra a intrat perfect in spatial pe care-l aveam disponibil sub acvariu.
Acum as vrea sa trec la o pompa mai mare gen eheim 2000 deoarece debitul la retur la reintrare in acvariu e foarte mic. Ma gandeam sa folosesc pompa actuala pe tur direct in acvariu pentru a impinge apa in filtre si pe retur sa pun pompa eheim. Pompa jbl lasata la maxim iar pompa eheim la aproximativ 1000l pentru a avea acelasi debit.
Ar mai fi si varianta sa renunt la canile de filtrare si astfel debitul prin canistra am observat ca e mai mare.
Cum ma sfatuiti sa procedez?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu si problemele de inceput
PostPosted: Mon Mar 16, 2015 1:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Indiferent cum alegi pana la urma nu neaparat debitul mare(prea mare chiar mai mult strica) face diferenta ci calitatea filtrarii biologice care e mai buna la un debit mai mic, daca volumul tau de circulare a apei la intoarcerea in bazin e in jurul a 500l/h e foarte bun


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu si problemele de inceput
PostPosted: Mon Mar 16, 2015 1:45 pm 
Offline

Joined: Mon Dec 29, 2014 12:46 pm
Posts: 13
Location: bucuresti
o sa fac diseara niste masuratori sa vad ce debit am la intoarcerea in bazin.
miltumesc pentru sfaturi.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group