It is currently Fri Apr 19, 2024 1:31 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Author Message
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 12, 2015 5:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca o sa te mai ocupi in continuare cu discusi, si daca mai afli cate ceva pana atunci, ne mai intretinem despre "filtrare buna" cand vei sti ce inseamna asa ceva. Dupa cum se vede acum, esti convins ca existenta unor filtre cu debit mare garanteaza automat o filtrare buna, ceea ce nu-i nici pe departe adevarat.
Filtrarea biologica, mult mai importanta decat cea rapida/mecanica, este in acvariul tau nu doar insuficienta, ci aproape inexistenta. Exista un numar foarte mare de topicuri si posturi, chiar si doar aici, pe DCR, care ofera Informatii amanuntite pe tema asta, unele scrise si de catre mine, nu vreau sa ma repet, trebuie doar sa le citesti, sunt la indemana tuturor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 12, 2015 5:37 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Da am citit si despre filtrarea biologica exact din cauza asta am umplut 3 sertare ale filtrului extern cu piatra ponce. sa o testez si daca nu e eficenta o sa cumpar matrix. Si daca chiar vad ca nu e suficienta o sa mai cumpar un filtru extern pe care sa il umplu cu matrix.

Oare ajuta http://www.tucradio-acvariu.ro/index.ph ... uct_id=517 ? Ca sa ciclez mai repede filtrul si sa asigur o mai buna filtrare bio?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Sun Jan 18, 2015 3:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Piatra ponce nu filtreaza biologic!
Grikrbon wrote:
... am umplut 3 sertare ale filtrului extern cu piatra ponce. sa o testez si daca nu e eficenta o sa cumpar matrix.
Ca sa poti testa ce te intereseaza va trebui sa astepti pana ai destule bacterii.
Ar fi bine sa sti ce fel de material este piatra ponce si ce influenta are asupra apei din acvariu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Tue Jan 20, 2015 2:09 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Piatra ponce e cumparata de la razvan toth coleg de pe forum. Am zis sa o testez sa vedem cum se comporta si in caz ca nu sunt multumit o sa iau sera siporax. Intr-un fel imi pare rau ca nu am luat din prima asta , dar sper sa fie ok si piatra.

In rest pesti sunt ok , cresc nu am mai avut mortalitati.
Si chiar vroiam sa te intreb ceva . Am gasit prin Frankfurth un rio400 la pret foarte bun. Problema e ca nu am cu ce sa il aduc , iar la autocare nu imi ia colete peste 20kg. Ai ceva idei?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Tue Jan 20, 2015 9:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Ioan C. wrote:
Piatra ponce nu filtreaza biologic!

Normal, nici Matrixul ,Siporax sau mai stiu eu care ...biologic filtreaza locatarii lor si in functie de apartamentele oferite (a se citi porozitate optima) deci de numarul lor o fac mai bine sau mai slab, or ponce porozitate are . Intradevar depinde de calitatea ei adica neutralitatea chimica ,vom vedea pentru ca si eu pregatesc un acvariu care va filtra cu ponce de la Razvan(si ar fi bine sa NU fie probleme) , bazinul lui si pestii arata foarte bine si el asta are in filtru de mai mult timp, vom vedea . Asta imi aduce aminte ca in 2007 am fost primul din tara care am folosit la filtrare in bazinul marin Miracle Mud ,parerile pe forumurile de afara erau impartite , legenda celor care il combateau cel mai vehement era ca e noroi uscat din spatele curtii , dar niciunul din ei nu il folosise vreodata ,daca il folosesti corect e un lucru foarte bun, de asta m-am convins din propria experienta , mai am si acum un sump care are compartimentul central cu Mud asa ca voi testa si piatra ponce naturala


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Wed Jan 21, 2015 7:44 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Pana la urma am ajuns la concluzia ca deocamdata nu am posibilitatea sa le ofer discusilor conditiile optine( problema o sa fie la vara cand o sa ramana ai nimanui) . Asa ca m-am hotarat sa ii vand sau sa ii schimb pe xypho si moly.

Mulumesc pentru toate sfaturile.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group