It is currently Fri May 03, 2024 10:24 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 12:00 am 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Povestea incepe cam asa: am avut acvariu de mic copil pana la un moment dat cand a disparut odata cu plecarea la facultate. Dupa multi ani, intrand intr-un petshop, m-am hotarat sa nu mai plec fara acvariu si pesti acasa.
Am cumparat un acvariu micut de 50l, apoi mi-am dat seama ca e mic ptr. ce vreau eu si mi-am achizitionat unul mai mare, de 112l, apoi un filtru extern (citind ca nu e bine sa umbli la filtre si la partea de setup a acvariului. Eu imi amintesc ca scoteam acvariul in curte si pestii intr-o galeata, apoi curatam acvariul si tot cu furtunul, nestiind nimic despre ciclat si alte chestii).
In acvariul curent au fost pesti gen xypho, guppy, cativa carasei, neoni, sanitari, apoi vanzand discusi intr-un petshop am hotarat sa trec pe discusi si a inceput documentarea si apoi, din dorinta prea mare, am hotarat sa ma urc in masina si sa fug dupa ei.
In acvariu am 8 discusi (4 de cate 3-5cm si 4 intre 7-9cm), 2 xypho, 2 moly, 3 guppy, 3 sae, 5 sanitari si 2 ancistrusi. Viviparii, sincer, i-am pastrat mai mult pentru a testa daca pot oferii din cand in cand hrana vie discusilor.
Urmeaza schimbat: maine schimb din filtrul extern jbl e901 2 sertare cu bureti si pun piatra ponce cumparata de la baiatul de la cluj. Filtrul va ramane cu un sertar cu burete, 2 sertare cu piatra ponce si un sertar cu micromec (ca filtrare mai am un resun 900l/h in care am carbune activ)
Subtrat, la recomandarea lui Ioan, am renuntat la jbl si o sa ma orientez spre alt subtrat, cel mai probabil niste nisip sau pietris de rau (nush de ce am incredere mai mare in el decat cel din comert)
As vrea sa maresc si acvariu 120/50/60, dar inca nu sunt hotarat 100%. Vreau sa ma documentez bine inainte sa fac acvariul asta cu ce echipamente am nevoie pentru intretinere sa nu mai fiu nevoit sa arunc cu bani pe geam pe mai multe echipamente.
Stiu ca o sa imi spuneti ca nu se cresc in acvariu cu subtrat , dar deocamdata o sa fie cu subtrat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 12:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ai grija la piatra ponce, sa fie curata, spal-o bine.
Nisipul de rau e bine sa aiba dimensiuni cat mai uniforme si sa nu depaseasca 4mm, mai bine intre 2 si 3 mm. Daca gasesti de cumparat s-ar putea sa fie gata cernut, cauta pe net, online si vezi descrierea.
Despre carbunele activ trebuie sa mai afli ceva important: el filtreaza prin retinerea materiei care se depune pe suprafata porilor sai, daca curge apa asa de repede incat sa-i spele suprafata nu va filtra nimic. Inchipuie-ti cum se depun particule aflate in suspensie in apa care trece incet peste iarba unui stadion. 900l/h? Sti cum se controleaza eficienta carbunelui activ?
Grikrbon wrote:
Stiu ca o sa imi spuneti ca nu se cresc in acvariu cu subtrat, dar deocamdata o sa fie cu subtrat.
Nu-i nimic, peste catva timp vei sfatui si tu pe altii sa nu-si tina primii discusi pe substrat. Oricum ar fi, i-ai luat ieftin, la nevoie cumperi altii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 12:48 am 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Ma gandeam sa pun si putin carbune activ in sertarele filtrului extern si sa renunt la filtrul interin , dar imi e teama ca filtrul extern nu imi oxigeneaza suficient acvariul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 12:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Cu cat ai nisipul mai fin, cu atat va fi mai greu ca resturile sa intre in masa lui. Se pot aspira usor.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 1:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Vezi ce am scris despre carbune.
Nu mai raspunde cu Image, foloseste Image.
Imagese foloseste doar daca citezi din textul unui post premergator ultimului postat.
Nisipul sub 1 mm nu permite accesul oxigenului la radacinile plantelor si pe de alta parte vor aparea in lipsa oxigenului focare negre de putrefactie in nisip, care elimina toxine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 1:01 am 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
harry-ab wrote:
Cu cat ai nisipul mai fin, cu atat va fi mai greu ca resturile sa intre in masa lui. Se pot aspira usor.
Sincer la asta asta ma gandeam si eu. Avand in vedere ca vara ajung la 11-12 noaptea acasa, nush cat timp o sa am de aspirat sau de schimbat apa, asa ca incerc sa gasesc o solutie sa umblu cat mai putin la acvariu. Chiar daca partea hardwere va costa mai mult.

PS. Merge nisipul de rau? spalat si fiert? cat timp trebuie fiert?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 1:05 am 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Deci daca folosesc nisip cat mai fin resturile de mancare nu vor intra in subtrat si in el se vor dezolvat bacteri care distrug toxinele?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 1:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu, ci se vor dezvolta bacterii care vor elimina ele insele toxine, cum ti-am scris mai sus, si vor duce la putrezirea radacinilor.
Nu posta un post imediat dupa postul tau, ci editeaza-l pe cel dinainte. Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 1:12 am 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Maine cand o sa scot buretii din filtrul extern, 2 sertare (vechime 2 sap) ce sa fac, ii spal in acvariu, sau pur si simplu ii scot afara si bag piatra ponce?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Mon Jan 05, 2015 1:14 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca ai pestii acolo nu cred ca-i bine sa le acoperi branchiile cu mizeria din bureti. In 2 sapt. nu s-au format bacterii care merita atentie.
Semnele de punctuatie se pun imediat dupa ultima litera, fara spatiu.
Buretii se scrie cu doi " i ", articulat.
Paranteza se pune imediat inaintea si dupa ultima litera incadrata, (fara spatiu) dar cu spatiu dupa ultima si inaintea primei litere din afara ei.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group