It is currently Thu Mar 28, 2024 11:37 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
Author Message
 Post subject: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Sun Jan 04, 2015 6:03 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Dupa cum spune si titlul sunt 2 "sanitari" nush exact specia care recent am observat ca fugaresc discusi si vor sa manace de pe ei.

Am incercat sa explic aproape babeste ca sa fiu sigur ca sunt inteles o sa atasez si niste imagini.

Image
http://imagehost.pitestinet.ro/images/8 ... 14dmw0.jpg
Image
http://imagehost.pitestinet.ro/images/g ... 2abe5g.jpg
Image
http://imagehost.pitestinet.ro/images/n ... 175fsb.jpg
Image
http://imagehost.pitestinet.ro/images/b ... jhy3ap.jpg
Image
http://imagehost.pitestinet.ro/images/3 ... 9ecfn9.jpg
Image
http://imagehost.pitestinet.ro/images/i ... ax10qz.jpg

Ce ar trebui sa fac sa ii scot din acvariu? Mentionez ca am fost cateva zile plecat 5la numar si au primit mancare mai putina si odata la 2 zile.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Sun Jan 04, 2015 7:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Acei pesti incerca sa consume mucusul de pe discusi. Comportamentul lor ii va stresa pe discusi pana la imbolnavire. Separa-i.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Sun Jan 04, 2015 7:58 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
mariusvlad wrote:
Acei pesti incerca sa consume mucusul de pe discusi. Comportamentul lor ii va stresa pe discusi pana la imbolnavire. Separa-i.


Multumesc de sfat i-am separat deja. Cu toate ca de 2 sap stau impreuna , dar nu am observat pana acum.

Mai am 2 ancistusi (se vede in ultima poza) din cate am inteles eu tot cam acceasi chestie fac si ei , dar sincer nu i-am observat pana acum sa faca asa ceva.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Sun Jan 04, 2015 8:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Nu toti ancistrusii au aceste apucaturi. E posibil ca noaptea sa le vina pofta de mucus.
Daca vezi pete sub forma de semiluna pe discusi inseamna ca au fost atacati.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Sun Jan 04, 2015 8:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ce imagini edificatoare! Am sperat intr-o limitare a decaderii regilor acvariilor, din pacate zadarnic.
Au ajuns sa si-i permita "acvaristi" care-si decoreaza acvariile cu chinezarii!
Nu-i vina ta, Grikrbon, tu atata sti, deocamdata. E vina celor care ti-au dat, in schimbul catorva banuti, posibilitatea sa tarasti niste regi prin mocirla drumului, pentru ca n-ai aflat inca cu cine ai de-a face.
Asta-i linia de sosire la care duce setea de inavutire cu orice pret a unor crescatori de corcituri.
Este pacat si jalnic, o rusine pentru orice discusar care mai are o urma de demnitate acvaristica.
Ce faceti "Crescatorilor"? Nu m-ar mira sa aflu ca vindeti discusi unor prescolari, despre care va "construiti" impresia ca au 16 ani, dar au ramas in urma in crestere?
La taraba, in piata:
"Discusi, discusi,...tri la leu si doi ge-a ficeaaaaa!
Ia neamuleeeee!
Ia la mine ca-i mai leznaaa! ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Sun Jan 04, 2015 10:31 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Ioan cred ca la decorarea acvariului cu chinezari te refereai la substratul colorat . zilele astea trebuie sa-mi ajunga jbl manado 25l sper sa-mi ajunga.

Eu sunt la inceput. Ai criticat , dar te rog specifica ce e gresit ca sa incerc sa remediez cat mai multe.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Sun Jan 04, 2015 11:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Ioan C. wrote:
Ce imagini edificatoare! Am sperat intr-o limitare a decaderii regilor acvariilor, din pacate zadarnic.
Au ajuns sa si-i permita "acvaristi" care-si decoreaza acvariile cu chinezarii!
Nu-i vina ta, Grikrbon, tu atata sti, deocamdata. E vina celor care ti-au dat, in schimbul catorva banuti, posibilitatea sa tarasti niste regi prin mocirla drumului, pentru ca n-ai aflat inca cu cine ai de-a face.
Asta-i linia de sosire la care duce setea de inavutire cu orice pret a unor crescatori de corcituri.
Este pacat si jalnic, o rusine pentru orice discusar care mai are o urma de demnitate acvaristica.
Ce faceti "Crescatorilor"? Nu m-ar mira sa aflu ca vindeti discusi unor prescolari, despre care va "construiti" impresia ca au 16 ani, dar au ramas in urma in crestere?
La taraba, in piata:
"Discusi, discusi,...tri la leu si doi ge-a ficeaaaaa!
Ia neamuleeeee!
Ia la mine ca-i mai leznaaa! ;)


Big like!!! :goodpost:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Sun Jan 04, 2015 11:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Ioan C. wrote:
Ce imagini edificatoare! Am sperat intr-o limitare a decaderii regilor acvariilor, din pacate zadarnic.
Au ajuns sa si-i permita "acvaristi" care-si decoreaza acvariile cu chinezarii!
Nu-i vina ta, Grikrbon, tu atata sti, deocamdata. E vina celor care ti-au dat, in schimbul catorva banuti, posibilitatea sa tarasti niste regi prin mocirla drumului, pentru ca n-ai aflat inca cu cine ai de-a face.
Asta-i linia de sosire la care duce setea de inavutire cu orice pret a unor crescatori de corcituri.
Este pacat si jalnic, o rusine pentru orice discusar care mai are o urma de demnitate acvaristica.
Ce faceti "Crescatorilor"? Nu m-ar mira sa aflu ca vindeti discusi unor prescolari, despre care va "construiti" impresia ca au 16 ani, dar au ramas in urma in crestere?
La taraba, in piata:
"Discusi, discusi,...tri la leu si doi ge-a ficeaaaaa!
Ia neamuleeeee!
Ia la mine ca-i mai leznaaa! ;)


Big like!!! :goodpost:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Sun Jan 04, 2015 11:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Am avut si eu vreo 3-4 zile Grynocheilus aymonieri in bazin cu discusii. Algele nu au disparut, dar cand am vazut ca tasneau discusii noaptea prin acvariu , au disparut mancatorii de alge rapid din bazin! :D

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "sanitari" mananca de pe discusi
PostPosted: Sun Jan 04, 2015 11:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Grikrbon wrote:
Ioan, cred ca la decorarea acvariului cu chinezarii te refereai la substratul colorat. Zilele astea trebuie sa-mi ajunga jbl manado 25l
Grikrbon, poate ca ti-ai ales ID-ul asta pentru ca vrei sa ramai anonim, eu nu obiectez la asta, dar n-ai putea sa-ti alegi un ID care nu ne innoada privirile? Cu voce tare nu-l pronunt, ca ma tem sa nu m-auda careva si sa creada ca scot ultimele gangaveli inainte de duca.
Manado! Il cunosti bine? Sau il cumperi ca pe discusi, fara sa sti o iota despre el? Sti ca-i asa de usor incat aproape ca pluteste in apa? Sti ce inseamna asta pentru un acvariu plantat? Nu sti, ca daca ai sti nu l-ai cumpara. La cea mai suava unda de apa te trezesti cu plantele desradacinate, plutind la suprafata cu manado cu tot. O mare parte din acest granulat contine asa de mult fier incat se lipeste de magnetii cu care stergi geamurile acvariului si ti le zgarie de nu le mai poti curata in veac de algele din zgarieturi.
Lasa-l naibi! Arunca-l, fa-l cadou, fa altceva cu el, nu-l pune in acvariu. Nisip de cuart trebuia sa-ti cumperi. Manado este cel mai prost substrat din cate au nascocit mintile unor afaceristi. Lasa mai bine pietricelele baltate, astea cel putin stau unde le pui.
Si acum, in mod serios, cerne-ti niste nisip printr-un strecurator de ceai cu ochiuri mai mari, spala-l pana ramane apa stravezie bine la 10 secunde dupa ce nu mai agiti apa si pune-l in acvariu.
Grikrbon wrote:
Eu sunt la inceput. Ai criticat, dar te rog specifica ce e gresit ca sa incerc sa remediez cat mai multe.
Iti aduci discusi in casa si te pregatesti pentru ei dupa ce-i ai?
Chiar n-ai citit nimic pe forumul asta? Sau ai citit doar anunturile vanzatorilor?
Daca vrei sa te ajut, trebuie sa stiu tot ce visezi sa realizezi in acvaristica, tot ce ai facut pana acum, si tot ce esti dispus sa sacrifici pentru pesti.
Pana atunci nu-ti mai scriu, ca nu stiu daca are rost sa-mi pierd o parte din viata ca sa ajut pe cineva despre care nu stiu daca pune pret pe ce poate sa invete de la mine.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group