It is currently Wed May 01, 2024 8:36 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 92 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Next
Author Message
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Sun Mar 29, 2015 8:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 22, 2014 2:06 am
Posts: 80
Location: Bucuresti
A doua zi am obs problema. Sunt 2 exemplare (de red cover) afectate, el este cel mai grav ca sa zic asa, celalalt exemplar prezinta o singura ciupitura pe aripioara caudala.

Respectivul sta in grup insa nu l-am vazut sa manance.

_________________
on YT!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Sun Mar 29, 2015 9:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Se mai intampla sa se "manance" inotatoarele discusilor nou introdusi. Probabil individul respectiv e cu sistemul imunitar mai deficitar...petele acelea pe inotatoare sunt semn de infectie. In apa curata si cu papa bun se repara de la sine in mod normal. Vad ca mai are o pata mica pe a 2-a bara de stres, deasupra operculului care daca nu e vreo rana rezultata in urma manipularii, nu face decat sa intareasca ce am spus mai sus legat de imunitate si infectie. Poti sa le pui niste vitamine direct pe hrana si in apa(dupa ce le stingi lumina). Temperatura 30-32 de grade ca sa le stimulezi apetitul in prima faza(zile) apoi merge redusa usurel la 28-30 in functie de cum se simt. Si sa fii cu ochii pe individ sa vezi daca mananca si daca simptomele se amelioreaza sau se inrautatesc...si dupa "fecale" albe. Daca incepe sa manance cat mai repede e semn bun mai ales ca spui ca "sta in grup".

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Mon Mar 30, 2015 4:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 22, 2014 2:06 am
Posts: 80
Location: Bucuresti
Din pacate se pare ca este ceva mai mult... am vreo 3 care sunt veseli nevoie mare la ora mesei (mananca bine) dupa care se negresc si se retrag intr-un colt. I-am vazut in treacat frecandu-se de incalzitor.

_________________
on YT!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Tue Mar 31, 2015 12:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 22, 2014 2:06 am
Posts: 80
Location: Bucuresti
Se pot vedea in filmare 2 flacai afectati vizibil, RedCover-ul care nu mananca si un Green Diamond care mananca. La GD se poate observa un tremurat al inotatoarei dorsale, iar pe partea dreapta langa inotatoarea caudala si cea anala posibile leziuni/infectii.

Nu am observat fecale albe pana acum. Fac zilnic 2 schimburi de apa insumand un total de 80L la un volum (net) al bazinului de 160L. Adaosul de apa este la temperatura bazinului (31 grade), apa o colectez intr-o galeata, adaug Easylife FFM 3ml la 10L, dupa 2-5 min adaug apa in bazin.


_________________
on YT!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Tue Mar 31, 2015 6:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Uneori este de ajuns ridicarea temperaturii peste 33 grade pentru o saptamana pentru a scapa de parazitii de piele.
Alteori ajuta adaosul de sare, 3g la litru.
Formolul nu da gres in astfel de situatii dar e greu de procurat si problematic de folosit.
Hipermanganatul de potasiu este eficient, ieftin, practic, dar greu de procurat ca este ilegal.
FMC de la Dajana gasesti la magazine online, e foarte ieftin, extraordinar de eficient daca nu este vechi dar tratamentul dureaza 12 zile si toate sunt de post.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Wed Apr 01, 2015 5:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 22, 2014 2:06 am
Posts: 80
Location: Bucuresti
Pana acum am folosit doar sare, o lingura la 40L.

Am observat un comportament interesant in urma caruia am concluzionat ca am de a face cu un parazit de piele.

In filmuletul de mai jos puteti observa cei 2 GreenDiamond cum "stau" astfel incat sa fie ciuguliti de RedCover-ul cu aripioara dorsala ciufulita (el a fost primul afectat).

La sec 17 se pot observa petele de pe laterala GD-ului (cel din partea de sus a imaginii) despre care vb in postul trecut.




[later edit 1:]
Aparent "pigulitul" cu pricina este un comportament normal intre cei afectati. Astia sunt gasca nu gluma, desi ce cunosc de putin timp.

_________________
on YT!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Thu Apr 02, 2015 8:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Hai ca am net din nou, dupa "lupte seculare". Ai reusit sa incepi tratamentul cu ce-am discutat la telefon?

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Thu Apr 02, 2015 8:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 22, 2014 2:06 am
Posts: 80
Location: Bucuresti
Nu inca, cu toate ca am luat la picior toate magazinele fizice la care am avut acces nu a fost chip sa gasesc nici unul dintre cele 2 medicamente (jbl oodinol/sera oodinopur) si am fost nevoit sa comand online (cu peripetiile de rigoare).

Trebuia sa ajunga azi, din pacate nu s-a intamplat asta asa ca sper pentru maine.

_________________
on YT!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Thu Apr 02, 2015 9:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
In caz ca nu se rezolva cu comanda pot sa-ti aduc eu solutie de sulfat de Cu...marti cred ca ajung la Bucuresti.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Thu Apr 02, 2015 9:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 22, 2014 2:06 am
Posts: 80
Location: Bucuresti
Multumesc mult, te anunt daca e cazul.

_________________
on YT!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 92 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group