It is currently Tue Apr 30, 2024 9:52 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 92 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Next
Author Message
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 1:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Pentru asemenea situatii, si te asigur ca nu va fi ultima, daca continui sa ingrijesti discusi, iti trebuie un osmozor. Fiecare schimb de apa de la retea poate sa agraveze problema. Daca folosesti permeat reduci pericolul chiar daca adaugi apa de retea. Pretul nu mai este o problema. Nu trebuie sa cumperi un osmozor scump, unul simplu eventual cu prefiltrare fina si dublarea celui cu carbune activ va fi suficient ca sa produca apa foarte buna.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 10:21 pm 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
EU cred ca dl. Ioan C. uita altfel. Ciudat a fost cand si-a dorit enorm de mult vecini pe strada scurta ocupata de romani neaosi, si chiar Domnia sa! Vorbeste domnul de CONDITII care sunt pe-aici, sau se ocupa de alte CONDITII ACOLO?!
Pentru alte conditii, si situatii de alta natura, ca sa avem si incredere in vorbe si sfaturi pe loc, pe moment, nu isi doreste o revenire la patria muma, si dupa aceea am avea si subiecte, sfaturi, orice doreste inima domniei sale uitata mioritic, dar avansata OCCIDENTAL!
Ce frumosi erau discusii pe strada, dar de top! Mai cautati asa ceva dl Ioan C.?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 10:22 pm 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Chiar nu m-a rabdat inima, stimate...domn Ioan c.!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Fri Apr 10, 2015 10:30 pm 
Offline

Joined: Thu Dec 25, 2014 10:12 pm
Posts: 46
Location: Buzau
Daca o sa inveti discusi cu apa de OSMOZA, vor ramane doar ai tai! Din cate stiu, furate cei drept, pasiune, munca, atentie, si mai ales fii tot timpul atent la ceea ce faci, ce fac altii. Osmoza/Retea de apa! Ori una, ori alta! Si in natura mor, se pierd, sau exista selectie. Ai mereu o mare grija fata de ce ti-a ramas.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Sat Apr 11, 2015 1:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Trei posturi consecutive in 9 minute? Tie ori iti place sa-ti vezi username-ul ori nu cunosti regulile generale care guverneaza forumurile de pe acest mapamond. Foloseste butonul EDIT cand mai ai ceva de spus si inca nu ti s-a raspuns.

Nene Nicule... Eu cand intru pe forum vreau sa citesc lucruri interesante nu sa-mi pierd timpul cu copilarii. Daca ai ceva de spus legat de discusi spune-o ca nu ne suparam.
Problemele personale se rezolva in pm.
Nicu01 wrote:
Chiar nu m-a rabdat inima, stimate...domn Ioan c.!
Autocenzura o pot aplica doar cei care au tarie de caracter, educatie si bun simt.

Acum sa trecem la subiect.
Legat de osmoza, cum iti sustii afirmatia cum ca discusii crescuti in apa de osmoza nu se adapteaza la robinata?
Eu o demonstrez cu Xingu F2 si Red Turquoise tinuti pana la 3 - 4 luni in duritate de 0,8 gH si crescuti apoi foarte bine in duritate de 12 - 16 gH fara probleme. Ba se mai si inmultesc. Sau Red Turquoise luati din conditii de laborator (filtrare UV, osmoza, deparazitati) si introdusi in robinata dupa care au scos mii de pui.
Nicu01 wrote:
Pentru alte conditii, si situatii de alta natura, ca sa avem si incredere in vorbe si sfaturi pe loc, pe moment, nu isi doreste o revenire la patria muma, si dupa aceea am avea si subiecte, sfaturi, orice doreste inima domniei sale uitata mioritic, dar avansata OCCIDENTAL!
Fa-ma sa inteleg urmatorul fapt: eu ii mai ceream pe vremuri sfaturi lui Piwowarski care este polonez stabilit in Germania. Pentru a lua in serios sfaturile lui Piwo, unde ar trebui sa locuiasca acesta? In Germania, in Polonia sau in Romania?
Nicu01 wrote:
Ce frumosi erau discusii pe strada, dar de top!
De pe strada? Da-mi adresa sau macar un link ca vreau si eu. Serios vorbesc. Daca nu o faci asta e un argument solid sa te consider dus cu pluta.
Nicu01 wrote:
Osmoza/Retea de apa! Ori una, ori alta.
Cred ca te refereai la apa de retea nu la retea de apa...
Discusii nu pot supravietui doar in apa de osmoza sau mai bine zis nu poti mentine pH-ul constant in apa de osmoza asa ca aceasta trebuie mixata cu apa de retea pentru a o aduce in parametrii doriti sau se adauga saruri minerale.
Nicu01 wrote:
Si in natura mor, se pierd, sau exista selectie.
De acei discusi din natura are grija natura. Ea ii hraneste, ea ii trateaza si tot natura ii triaza. Daca in natura moare un discus acel discus si-a stabilit singur soarta prin comportament, hrana si adaptabilitate la mediu. De discusii din acvariu avem grija noi. Daca noi ii hranim, noi le schimbam apa, tot noi ii tratam si triem deoarece suntem raspunzatori de destinul lor. Nu poti sa iti imbolnavesti discusii dupa care sa lasi natura sa faca selectia.
Sa sti ca si la oameni e cam la fel. Exista triburi izolate unde selectia naturala inca functioneaza deoarece medicina moderna nu a ajuns pe la ei. Ce ai zice daca un parinte si-ar lasa copilul in voia sortii mergand pe principiul ca si in acele triburi functioneaza selectia naturala?
Si ca sa inchei cu un raspuns la problema care a declansat reactia ta, tot legat de osmoza... Daca vezi ca problemele persista si au legatura directa cu schimburile de apa atunci este evident ca singura solutie viabila este osmozorul, deci Ioan a dat o solutie pertinenta la problemele colegului.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Sat Apr 11, 2015 8:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Nicu01 wrote:
EU cred ca dl. Ioan C. uita altfel. Ciudat a fost cand si-a dorit enorm de mult vecini pe strada scurta ocupata de romani neaosi, si chiar Domnia sa! Vorbeste domnul de CONDITII care sunt pe-aici, sau se ocupa de alte CONDITII ACOLO?!
Pentru alte conditii, si situatii de alta natura, ca sa avem si incredere in vorbe si sfaturi pe loc, pe moment, nu isi doreste o revenire la patria muma, si dupa aceea am avea si subiecte, sfaturi, orice doreste inima domniei sale uitata mioritic, dar avansata OCCIDENTAL!
Ce frumosi erau discusii pe strada, dar de top! Mai cautati asa ceva dl Ioan C.?

Eu cred că eşti susținătorul lui Ponta şi urăşti diaspora întrucât nu l-au ales pe plagiator :muha:

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Sat Apr 11, 2015 4:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
reisz-medre wrote:
Nicu01 wrote:
EU cred ca dl. Ioan C. uita altfel. Ciudat a fost cand si-a dorit enorm de mult vecini pe strada scurta ocupata de romani neaosi, si chiar Domnia sa! Vorbeste domnul de CONDITII care sunt pe-aici, sau se ocupa de alte CONDITII ACOLO?!
Pentru alte conditii, si situatii de alta natura, ca sa avem si incredere in vorbe si sfaturi pe loc, pe moment, nu isi doreste o revenire la patria muma, si dupa aceea am avea si subiecte, sfaturi, orice doreste inima domniei sale uitata mioritic, dar avansata OCCIDENTAL!
Ce frumosi erau discusii pe strada, dar de top! Mai cautati asa ceva dl Ioan C.?

Eu cred că eşti susținătorul lui Ponta şi urăşti diaspora întrucât nu l-au ales pe plagiator :muha:


sustin cele afirmate de Atti

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Sun Apr 12, 2015 2:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
In numele lui Isus :D :lol: ...nu va bateti in topicul omului!

Legat de apa pentru crescut si intretinut discusi si pesti in general e mult mai important ca aceasta sa fie CURATA indiferent de sursa sau metoda de obtinere si fiecare sa-si adapteze metodele (de tratare/obtinere daca e cazul)in functie de conditiile locale.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Wed Apr 15, 2015 11:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 22, 2014 2:06 am
Posts: 80
Location: Bucuresti
Acum toti se simt bine, mai trebuie sa ii ajut sa scape de scarpinatul si twich-ul aripioarelor.

external link

_________________
on YT!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebari, multe intrebari...
PostPosted: Wed May 06, 2015 12:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 22, 2014 2:06 am
Posts: 80
Location: Bucuresti
M-am gandit sa vin cu un mic update, in mare parte bun, toti flacaii mei sunt sanatosi si mananca (daca apuca), "problema" este ca unul dintre ei a crescut MULT si ii tine la respect pe toti ceilalti cand e vorba de mancare.

Ca sa va dati seama de diferenta de marime mai jos puteti vedea cei 2 RedCover din dreapta, cand au ajuns la mine, acum o luna si un pic eram cam aceiasi dimensiune si o idee mai mari (max 0,5 cm) decat cei Green Diamond. Acum cel din centru e seful bazinului si ii terorizeaza pe toti ceilalti. Nu stiu ce sa fac, imi pare rau de ei cand ii goneste de la mancare. Mananca saracii ce ajunge la ei adus de curentii de apa, majoritatea stau lipiti de lateralele bazinului.

Ce ma sfatuiti sa fac? M-a gandeam sa incerc o mica supraaglomerare adaugand inca 6-10 bucati cam la dimensiunea celor mici, poate asa ei mai prind ceva curaj si el are mai multe tinte pe care sa isi verse nervii.

Sunt 11 la numar, momentan ii am in bazinul de 120L (80x35), 2 schimburi de 50% pe zi, unul dimineata la 9 si unul in jur de ora 12 noaptea.

link extern

_________________
on YT!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 92 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group