It is currently Thu Apr 18, 2024 10:18 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Cati ?
PostPosted: Fri Jan 16, 2015 8:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Jan 10, 2015 10:53 am
Posts: 4
Location: Baia Mare
Cati discusi as putea sa pun intr-un acvariu de 250x50x50 partial plantat si ceva vita de vie in viitor, avand in vedere ca mai am 7 scalari si 70 de neoni, toti sunt pui dar o sa creasca.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cati ?
PostPosted: Fri Jan 16, 2015 9:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Intr-un acvariu cu 7 scalari discusii trebuie sa fie intr-un numar care sa copleseasca scalarii daca sunt de aceeasi marime. Cam 2 discusi pentru fiecare scalar.
Daca discusii vor avea de 2 ori marimea scalarilor ar ajunge un raport de 1 discus la 1 scalar.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cati ?
PostPosted: Fri Jan 16, 2015 9:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Jan 10, 2015 10:53 am
Posts: 4
Location: Baia Mare
ok, si de la ce numar in sus o sa INCEAPA sa fie suprapopulat acvariul ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cati ?
PostPosted: Fri Jan 16, 2015 10:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Un mediu devine suprapopulat atunci cand se altereaza conditiile de viata. Cauzele alterarii fiind multiple, nu se poate da un raspuns corect bazat doar pe un singur factor, cum ar fi numarul vietuitoarelor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cati ?
PostPosted: Sat Jan 17, 2015 12:38 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Fratilor voi il incurajati pe bogdan sa isi bage si niste discusi in bazinul cu scalari. Banuiesc ca va dati seama ca nu a mai avut de a face cu discusii de vreme ce a pus intrebarea aceasta...si baniuiesc ca stiti ca daca isi baga doar putin dracu' coada poate fi suficient un scalar intre 20 de discusi de 3-4 ori mai mari ca acel scalar ca discusii sa nu mai aiba acces la mincare...asta ca sa nu zic ce poate face o pereche de scalari...
Bogdan daca vei baga discusi in acel acvariu si ii vei lasa acolo aproape sigur vor muri ....Este simplu.... Nu ca nu s-ar putea creste discusi si scalari in acelasi bazin ci din 1000 de motive pe care nu are rost sa ti le spun .Incearca sa inveti intii sa ai grija de discusi oferindu=le conditiile care le sunt pe plac si daca vei mai dori atunci cind vei sti cum sa tii niste discusi sanatosi pe termen lung sa diversifici putin fauna din bazin vei putea incerca incet incet sa bagi si alti pesti cu discusii (inclusiv scalari).

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cati ?
PostPosted: Sat Jan 17, 2015 1:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Jan 10, 2015 10:53 am
Posts: 4
Location: Baia Mare
@dragos ma bucur foarte tare ca ai raspuns, e prima data cand aud treaba asta. E timpul sa ma documentez mai amanuntit, din alea 1000 de motive daca mi-ai spune cateva foarte importante ar fi super. Mersi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cati ?
PostPosted: Sun Jan 18, 2015 7:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Uite citeva:

Scalarii sunt pe teritoriul lor si daca bagi discusi peste ei aproape sigur vor iesi scintei iar discusii si-o vor lua pe coaja vor fi stresati iar tu nu iti vei da seama, unii discusi vor incepe sa se imbolnaveasca iar tu nu vei sti ce sa faci, cei bolnavi vor da boala si altora, .......
Probabil nu stii cum sa te asiguri ca filtrarea face fata numarului mai mare de pesti sau ce sa faci daca descoperi ca nu e suficienta.
si cel mai important - Nu stii prea multe despre cresterea discusului dar te gindestii sa incepi sa ii cresti asa cum nu trebuie (in fraza asta sunt cele 1000 de motive.....) . Invata sa ii cresti intii in varianta usoara recomandata de toata lumea iar apoi avind un minim bagaj de cunostinte cu privire la cresterea acestor pesti poti incerca sa deviezi de la metoda/metodele clasice. Altfel sunt sanse foarte mari sa dai banii pe discusi degeaba.
...........

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cati ?
PostPosted: Sun Jan 18, 2015 2:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Asculta-l pe dragos incepe cu metoda consacrata :bazin fara substrat, 50l/discus ,grup de minim 6,apa buna,schimburi zilnice-la parametrii apropiati ,filtrare buna (ca sa grabesti eficienta-culturi de bacterii in filtru) , temperatura adecvata , hranire de calitate si in mai multe reprize , sifonare zilnica ,daca se poate pestii luati de la crescatori care au linii curate nu din cei care fac ghivece de pigeoni cu tot felul, fara piper daca-ti plac pigeonii ,pesti cat mai rotunzi(de obicei calitatea se rasfrange asupra pretului,acuma depinde de fiecare cat e dispus/poate sa investeasca ) ,vigurosi cu apetit nu apatici, dedicatie, in rest spor...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group