It is currently Wed May 01, 2024 5:26 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Vacanta 6 zile
PostPosted: Wed Dec 31, 2014 12:18 am 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Buna seara. Dupa cum spune si titlul o sa plec intr-o vacanta de 6 zile in care acvariul o sa ramana cam singurel odata la 2 zile pestii o sa primeasca de mancare dar nimic mai mult.

Problema sta in felul urmatorul acvariul e inceput de 2 saptamani si inca nu e ciclat dupa ce am bagat discusi schimbam zilnic 15-20l apa.

In apa am pus azi tetra safe start si am saplat un burete de la un acvariu ciclat si 5 lingurite de sare ( la recomandarea crescatorului de unde am luat discusi)

In apa am avut azi dimineata inainte sa sapal buretele din acvariu ciclat si sa pun safe start nitriti si nitrati peste 80 si ph 7.2 ( masurati la o statie de epurare , laboranta m-a intrebat daca fac baza de ea si i-am adus apa din fosa :))) )


Acvariul 112l plantat cu subtrat , filtru extern jbl e901 , si filtru intern 600l/h nush ce marca umplut cu carbune activ 75%si 25% burete , 2 incalzitoare unul setat pe 30grade ( 250w) si unul pe 28grade 75w .
Pesti: 10 discusi 6 5-6cm si 4 7-9 cm , 2 xypho , 2 moly , 5 neoni , 2 femele si un mascul de guppy ( vivipari ii tin in speranta sa le asigure la discusi din cand in cand hrana vie) , 3 sae , 1 carasel ( de care nu pot scapa e preferatul nevestei) si vreo 10 sanitari de diferite speci maxim 5cm ( doar 2 au 5cm restul 1,5-2.5cm)

Intrebarea este pot face ceva pentru a diminua pierderile din timpul vacantei sau doar sa sper ca totul va fii cat mai bine


PS. stiu ca o sa-mi sariti in cap si sa spuneti ca pestii sunt chinuti , dar sunt la inceput si toate trebuie invatate pe parcurs .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vacanta 6 zile
PostPosted: Wed Dec 31, 2014 10:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Este suficient la 2 zile.Sa nu le dea mai mult decat de obicei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vacanta 6 zile
PostPosted: Sun Jan 04, 2015 4:20 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 30, 2014 11:33 pm
Posts: 127
Location: Hateg , HD
Azi m-am intors si spre dezamagirea ( fericire ca nu au fost mai multi) am avut 2 decese cei mai mici dintre ei.
Am schimbat 30-40% din apa si o sa merg zilele urmatoare sa mai fac un test de apa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vacanta 6 zile
PostPosted: Sun Jan 04, 2015 8:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu eram mai pesimist.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group