It is currently Thu Mar 28, 2024 4:00 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Caz clasic de "bad karma", sau vina incepatorului?
PostPosted: Sat Apr 25, 2015 8:53 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 03, 2013 6:18 am
Posts: 148
Location: timisoara
Eu fac schimb de apa la pui direct cu apa de la retea ph 8,5 nu au nici o problema!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caz clasic de "bad karma", sau vina incepatorului?
PostPosted: Sat Apr 25, 2015 10:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Totusi 8,5 e o valoare cam mare pentru apa de retea din Bucuresti... Sunt si alti colegi in zona in care stai care sa confirme pH asa mare? Sa nu fie testul pe care il folosesti de vina...
Oricum, e ciudat ca discusii nu si-au revenit inca. Banuiesti vreun factor extern de stres? Sursa de lumina, zgomot constant, televizor in apropiere?

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caz clasic de "bad karma", sau vina incepatorului?
PostPosted: Sat Apr 25, 2015 11:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Discusii nu mor in 2 ore pentru ca se schimba duritatea apei de la 18 la 8°dgH.
Nici pentru ca se schimba temperatura de la 30 la 26°C.
Nici pentru ca se schimba pH de la 8 la 6,5.
Acolo a fost altceva ce i-a terminat.
Poate ca s-a schimbat pH de la 6 la 8 si s-au intoxicat cu amoniac?
Tinand cont de ce am scris mai sus, durata aclimatizarii a fost doar un motiv in plus de stres, care se face observat foarte bine in comportamentul ulterior. In urma unui asemenea travaliu de "adaptare" este normal sa fie panicati intr-un bazin in care se simt ca o femeie goala pe strada mare, in ora de varf.
De ce nu mor toti in aceleasi conditii?
Pentru ca nu-s toti la fel.
Cand mor inecati in acvariu nu mor nici acolo toti in aceeasi clipa. Care rezista mai mult fara aer scapa cu viata, daca are noroc sa apara aerul din nou, sau daca mor atat de multi incat se consuma mai putin aer si le ramane destul celor ramasi in viata.
Atentie la granulat, unii discusi mor pentru ca se indoapa si se umfla. Ca sa sti la ce ma refer, pune o lingurita de granulat intr-o eprubeta, cu putina apa, si vezi cat "creste".
Image
Nu ajunge sa citesti pe forum ca sa afli tot ce trebuie sa sti in asemenea situatii. Pe forum sunt descrise situatii ivite frecvent, daca apare ceva neprevazut nu se mai potrivesc sfaturile in general valabile. Trebuia sa verifici in ce conditii traiesc pestii in acvariul din care i-ai primit, pentru ca au fost in orice caz foarte diferite de cele din timpul transportului, daca au murit pestii.
Aventura cu CO2 a fost chiar,... nu stiu cum s-o numesc,...dar cred ca n-o s-o mai faci in urmatoarea suta de ani, asa c-o putem uita.
Daca crezi ca nu te poti baza pe calitatea apei, clor, sulfat de aluminiu etc. ar fi bine sa nu te iei dupa ce-ti recomanda unul si altul, ci sa stai stramb si sa judeci singur drept:
in permeat se gaseste doar apa!
Ia-ti osmozor si aduna permeat, ca sa-l ai cand iti trebuie. Eu am doi recipienti de cate 220 L care se reumple in cateva ore, de cate ori iau apa din ei. Sti ce bine-i sa sti ca ai apa curata la dispozitie cand esti la ananghie?
Nu. Nu sti!
Inca.
Sau crezi ca totul va merge perfect de acum inainte?
Nu, nu va merge totdeauna bine, cu atat mai putin cu cat esti obligat sa-i lasi pe mana unei cunostinte care n-are cunostinte despre pestii tai, chiar daca-i cunoaste bine pe ai lui.
Cand intra nevasta-mea in incaperea cu acvarii nu vine nici un peste la geam sa primeasca mancare. Nici macar puii.
Discusari care au stiut ce fac, si-au cumparat osmozoare cand trebuiau sa munceasca o luna pentru banii necesari.
Azi muncesti o zi, doua, pentru el.
Atentie la carbunele activ, ca sa-l poti folosi trebuie sa sti cum s-o faci, nu ajunge sa lasi apa sa treaca prin el dupa bunul plac. Nici nu poate fi regenerat. Daca crezi ca ai nevoie de asa ceva ar fi bine sa-l cunosti ceva mai indeaproape. Pe cel din circuitul osmozorului nu trebuie sa-l schimbi, el are acolo alta menire decat cea cunoscuta de cei mai multi acvaristi. Doua, legate in serie ofera siguranta, as crede eu, de 100%.
Am mereu impresia ca ce scriu eu aici face cat un strop de apa pe-un pietroi incins.
E infim fata de cat trebuie sa sti, ar fi mai bine sa descri mereu ce ai de gand sa faci, nu ce ai facut deja.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caz clasic de "bad karma", sau vina incepatorului?
PostPosted: Sun Apr 26, 2015 12:10 am 
Offline

Joined: Thu Sep 04, 2014 8:17 am
Posts: 8
Location: Bucuresti/Pantelimon
Confirm eu PH-ul de 8.5 in Bucuresti. In bazin am 8, la retea este 8.5.
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caz clasic de "bad karma", sau vina incepatorului?
PostPosted: Sun Apr 26, 2015 12:17 am 
Offline

Joined: Sat Apr 25, 2015 2:33 am
Posts: 8
Location: Bucuresti
harry-ab wrote:
Totusi 8,5 e o valoare cam mare pentru apa de retea din Bucuresti... Sunt si alti colegi in zona in care stai care sa confirme pH asa mare? Sa nu fie testul pe care il folosesti de vina...
Oricum, e ciudat ca discusii nu si-au revenit inca. Banuiesti vreun factor extern de stres? Sursa de lumina, zgomot constant, televizor in apropiere?

Testul a fost facut cu tetra la picatura initial, confirmat mai apoi de sonda de la controller.
Nu si-au revenit din stres nici cei adusi acasa acum aproape doua luni. Adevarul e ca au tot fost schimbari. Ba colocatari noi de doua ori, ba disparitia lemnelor in spatele carora se mai ascundeau, acum trecerea de la PH 6.5 la aproape 8, nu prea au avut timp sa se relaxeze. Bizar este ca atunci cand a fost instalat schimbul la picatura cu gaurirea acvariului, santier in casa, bormasini si tot circul aferent, pestii nu au avut absolut niciun stres si au stat numai pe mijlocul bazinului.
Pe mine ma framanta moartea ultimului discus. Sunt gata sa accept ca pe ceilalti i-am omorat eu cu CO2-ul, dar ultimul de ce a murit?
Ioan C. wrote:
Poate ca s-a schimbat pH de la 6 la 8 si s-au intoxicat cu amoniac?

Domnul Ioan, am postat testele repetate saptamanal. Nu este amoniac in apa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caz clasic de "bad karma", sau vina incepatorului?
PostPosted: Sun Apr 26, 2015 12:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Acum nu, dar cand i-ai mutat din acvariu in apa in care i-ai dus acasa, ai amestecat cumva apa in care erau, cu apa proaspata?
Benro wrote:
NH3/NH4 5.5
NO2 >3.3
mg/L?
Benro wrote:
Totusi testul permanent CO2 de la JBL pe care il instalasem in acvariu imi arata culoarea verde 20mg/l.
Citeste folosirea atent, poate ca trebuie sa ai in indicator aceeasi duritate carbonica ca si cea actuala din acvariu!
Dac-ai schimbat apa, poate nu-i aceeasi.
Benro wrote:
Ma gandesc acum sa achizitionez un sistem de osmoza inversa, desi nu stiu cu ce se mananca si cum s-o impac cu schimbul la picatura. O sa ma documentez.
Astea se invata in zece minute. (Daca pricepi mai...incet.) ;)
Schimbul la picatura e cam riscant daca curge doar apa si sta incalzitorul oprit! Ti-ar trebui un electroventil care sa opreasca picaturile cand scade temperatura apei in acvariu si cand se opreste curentul electric.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caz clasic de "bad karma", sau vina incepatorului?
PostPosted: Sun Apr 26, 2015 1:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
reisz-medre wrote:
În ultimele trei ture de discuşi achiziționați, aclimatizarea a durat vreo.....30 secunde...stai...chiar mai puțin. Efectiv i-am aruncat în bazin şi gata. De ce? Aşa am fost sfătuit, aşa am făcut, însă nu recomand cardiacilor :lol:


Uite`l si pe tiz`ul tau:

https://www.youtube.com/watch?v=A3XqTEsscWg

Eu cardiac, recunosc.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caz clasic de "bad karma", sau vina incepatorului?
PostPosted: Sun Apr 26, 2015 2:34 am 
Offline

Joined: Sat Apr 25, 2015 2:33 am
Posts: 8
Location: Bucuresti
Ioan C. wrote:
Acum nu, dar cand i-ai mutat din acvariu in apa in care i-ai dus acasa, ai amestecat cumva apa in care erau, cu apa proaspata?
Benro wrote:
NH3/NH4 5.5
NO2 >3.3
mg/L?

Am sa explic pe indelete procedeul.
Acasa la crescator am ales intial doar 6 pesti. Toti din acelasi acvariu. S-a umplut galeata cu apa din acvariul respectiv, s-au mutat discusii in galeata, dupa care am mai ales doi si din alt bazin. Au fost mutati si acestia doi in galeata impreuna cu ceilalti, iar apa a ramas in intregime doar cea din primul acvariu. Ajuns acasa gasesc cei doi pesti morti si atunci mi-a venit ideea sa fac testul apei.
Apa din galeata:
GH10
KH6
PH6.8
NH3/NH4
Image
NO2
Image
NO3
Image

Apa de la mine din acvariu:
GH9
KH7
PH 7.3 la momentul acela
NH3/NH4 0
NO2 0
NO3 10 pe test sera
NO3 12.5 pe test tetra

Am golit partial galeata, am lasat apa doar cat sa nu stea pestii culcati, am introdus galeata cu totul in acvariu fara sa adaug apa, doar pentru egalarea temperaturii. Dupa care timp de 4 ore, din 10 in 10 minute, am turnat cate putina apa din acvariul meu, in galeata. Galeata aproape s-a umplut de doua ori, am mai varsat din ea si am continuat sa adaug apa din acvariu.
Deci raspunsul la intrebare ar fi "Da, am pus apa proaspata, dar PH-ul meu la momentul respectiv nu era chiar 8, ca cel de la retea si odata cu cresterea PH-ului in galeata, s-a diluat si concentratia de amoniac, zic eu.
Ioan C. wrote:
Benro wrote:
Totusi testul permanent CO2 de la JBL pe care il instalasem in acvariu imi arata culoarea verde 20mg/l.
Citeste folosirea atent, poate ca trebuie sa ai in indicator aceeasi duritate carbonica ca si cea actuala din acvariu!
Dac-ai schimbat apa, poate nu-i aceeasi.

Cand am montat testul permanent am tinut cont de duritate si am folosit pentru monitorizare abtibildul corespunzator. A stat in permanenta pe culoarea verde... nu prea imi inspira incredere.
Ioan C. wrote:
Schimbul la picatura e cam riscant daca curge doar apa si sta incalzitorul oprit! Ti-ar trebui un electroventil care sa opreasca picaturile cand scade temperatura apei in acvariu si cand se opreste curentul electric.

Uite ca asta nu mi-a dat prin cap. Incalzitoare sunt 2, fiecare de 300W. Daca nu merge unul, merge celalalt. Dar in cazul unei pene de curent e groasa. Ma gandesc totusi ca trebuie sa stea oprit curentul multe ore ca sa scada temperatura drastic, nu?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caz clasic de "bad karma", sau vina incepatorului?
PostPosted: Sun Apr 26, 2015 9:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu stiu cat de departe de adevar este presupunerea mea ca cei doi s-au intoxicat totusi, in pofida pH-ului de 6,8, cu amoniul din apa celuilalt acvariu, insa as putea sa-mi imaginez ca acesta, ajuns in sangele pestilor, probabil cu pH mai alcalin, s-a transformat partial dar totusi prea mult in amoniac. 5,5mg/l amoniu este enorm!
Ma intreb cum se ajunge la asemenea valori, in acvariul unui discusar.
Poate ca ar trebui sa-ti alegi furnizorii mai atent.
Image
Cat si cand a depasit amoniacul concentratia toxica in timpul acomodarii, si cat timp au fost expusi pestii la ea, se poate doar banui.
Nici eu nu cred testul permanent pe cuvant. Testeaza-l, mai bine.
Eu am facut cateva luni bune, poate chiar mai bine de un an, schimb la picatura cu apa de la robinet. Eu pot sa am incredere in calitatea ei, doar iarna scade intrucatva, dac-o fi aceasta cauza unei usoare indispozitii a pestilor mei, nu-s chiar convins.
Cat de repede scade temperatura depinde de cat de rece vine din coloana si in ce cantitate in timp. 20%/zi ajunge. La pui multi e clar ca trebuie sa schimbi mai multa. Filtrarea as folosi-o in continuare, bacteriile produc coloizi care fac apa aspra mai catifelata, e bine pentru mucus.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Caz clasic de "bad karma", sau vina incepatorului?
PostPosted: Sun Apr 26, 2015 8:18 pm 
Offline

Joined: Sat Apr 25, 2015 2:33 am
Posts: 8
Location: Bucuresti
Cam asa se manifesta astazi. Calitatea filmului e slaba, lumina in bazin e stinsa, dar macar se poate ghici comportamentul. Unul este mai apatic decat ceilalti (peste achizitionat in lotul 2)
Ioan C. wrote:
Nici eu nu cred testul permanent pe cuvant. Testeaza-l, mai bine.
E testat direct in cosul de gunoi.
Ioan C. wrote:
Filtrarea as folosi-o in continuare, bacteriile produc coloizi care fac apa aspra mai catifelata, e bine pentru mucus.
Filtrarea categoric o voi folosi in continuare (presupun ca te referi la cea biologica si nu la cea chimica instalata la schimbul automat). Oricum le voi folosi pe ambele, ba chiar de cand cu patania baiatului cu altumii de la Orastie, am cumparat un UPS pe care sunt conectate ambele filtre externe si perdeaua de aer. Incalzitor nu as pune pe UPS, pentru ca are consumul prea mare si il seaca prea repede.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group