It is currently Fri Mar 29, 2024 9:54 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Setup nou, 220l cu sump
PostPosted: Mon Jul 13, 2015 8:45 pm 
Offline

Joined: Mon Jul 13, 2015 8:21 pm
Posts: 8
Location: Iasi
Cu mare bucurie(din partea mea) va anunt ca am reusit sa cumpar un acvariu de 275l (110 x 50 x 50) din care 55 sump(aprox 5 l de siporax + 1 l de bioballs + vreo 20 l de bureti, pompa de700l/h 10W).
Acvariul va fi unul plantat. As dori sa va rog sa-mi confirmati sau sa-mi negati ce doresc sa fac.

1. Ciclarea o fac `pe intuneric` la care introduc jumatate de doza de `EASY-LIFE, fluid filter medium`, adaog cativa melci sanitari si zilnic mancare de pesti.

Dupa ce termin ciclarea pun\fac urmatoarele:
2. Incalzitor de substrat Dennerle ThermoTronic 40 W
3. Substrat JBL Manado pe 80% din suprafata. Pe restul, in partea unde-i skimmer-ul, pun nisip alb care ramane neplantat pentru a tine sub control murdaria (acolo voi face hranirea).
4. Plante, cele pe care le am(cele din poza) + cumpar cateva atunci, in functie de ce gasesc(microssorum, anubias, aponogeton, echinodorus, valisneria, *plante plutitoare, *gazon)
5. Pesti: 20 neoni, 3-5 ancistrusi, 4 coridoras, creveti cat incap, melcii sanitari + 3-4 asasini(pentru control)
6. La vreo luna, dupa ce se stabilizeaza ecosistemul, introduc 4 discusi maturi
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Setup nou, 220l cu sump
PostPosted: Tue Jul 14, 2015 1:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Salut, crevetii vrei sa-i introduci ca hrana pentru discusi?! Pentru ca asta vor deveni , sa te astepti si ca din neoni sa mai dispara asta in functie de spatiu,ascunzatori si cheful discusilor. pentru ce plante vrei nu e neaparat nevoie de substrat nutritiv, sigur nu strica dar Manado nu e cam usor ?(asa imi aduc aminte s-ar putea sa gresesc) ideea e ca poti pune si peste cel nutritiv nisip alb-arata mai bine


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Setup nou, 220l cu sump
PostPosted: Tue Jul 14, 2015 3:26 pm 
Offline

Joined: Mon Jul 13, 2015 8:21 pm
Posts: 8
Location: Iasi
Am vreo 15 creveti, daca se dovedeste ca vor deveni hrana... asta e, macar au o petrecere zdravana de "bun venit" :)
Am inteles si eu ca ar fi destul de usor Manado dar se potriveste bine cu incalzitorul in substrat si cu fertilizarea in coloana. S-ar putea sa pun si 1 cm de nutritiv sa ajute la acomodarea cu apa la 28 grade.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Setup nou, 220l cu sump
PostPosted: Wed Jul 15, 2015 4:13 pm 
Offline

Joined: Mon Jul 13, 2015 8:21 pm
Posts: 8
Location: Iasi
Super, inseamna ca le-am gandit cat de cat bine :)
Va mai `incurc` cu o intrebare, avand neoanele: Life-Glo, 2*Aqua-Glo, Sun-Glo, Flora-Glo toate T8, 30W, 91cm

Ma gandeam sa folosesc Aqua-Glo in spate, Sun-Glo in mijloc si Life-Glo in fata, aranjarea o fac astfel pentru a mai reduce din nuanta roz

voi ce neoane ati alege?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Setup nou, 220l cu sump
PostPosted: Sat Jul 18, 2015 3:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
corneliu wrote:
voi ce neoane ati alege?


Osram, Phillips etc. 865, 965

Poti opta pentru neoni rosii. Le merge mai bine la temperaturi inalte.
Nu stiu cat o poti tine sub control "murdaria" folosind zona cu nisip alb pentru ca resturi de hrana, excremente, resturi de plante etc. se imprastie prin tot acvariul si cu gazon o sa fie ceva mai dificil sa tii substratul cat mai aerisit. "Gazonul" necesita destul de multa lumina, lucru care nu prea se impaca cu tinutul de plante plutitoare care cresc repede si "fura" lumina celor submerse. In schimb, plantele plutitoare, tocmai prin cresterea rapida, contribuie la extragerea nutrientilor din apa.
Cum o sa le mearga plantelor o sa depinda si de concentratia de CO2 la iesirea din filtru(e destul de mare si o sa fie si sursa de CO2 care e influentat si de ventilarea apei) respectiv in acvariu.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Setup nou, 220l cu sump
PostPosted: Sat Jul 18, 2015 9:22 pm 
Offline

Joined: Mon Jul 13, 2015 8:21 pm
Posts: 8
Location: Iasi
Deocamdata as vrea sa ma limitez la neoanele pe care le am, am auzit ca 865 si 965 si sunt mai bune, dar as vrea sa concentrez resursele(financiare) pe un sistem de CO2
Am sa renunt la plantele de suprafata si pun cateva radiacini care ajung pana aproape de neoane + niste plante mai lungi care sa le creeze discusilor ceva umbra
Substratul l-am cumparat deja(manado). Dupa cum am precizat, o sa am incalzire in substrat care sper ca o sa-l mentina cat de cat aerisit.
Stiu ca nu o sa se localizeze toata minzeria acolo dar incerc sa tin macar minzeria din timpul hranirii, sa pot sa-l aspir repede.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Setup nou, 220l cu sump
PostPosted: Sat Jul 18, 2015 10:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Pentru plantele nepretentioase care le-ai mentionat plus faptul ca e vorba de un bazin cu discusi, investitia intr-un sistem de CO2 m-i se pare total nepotrivita


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group