It is currently Fri Apr 19, 2024 6:30 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: New to the profession
PostPosted: Mon Oct 26, 2015 7:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Iulian, stimate, a iesit treaba pe dos, eu nu intreb oamenii pe forumuri cum ii cheama, pentru ca-s de parere ca are fiecare dreptul la intimitate.
Totusi ma bucur ca ai citit gresit pasajul: "cum il cheama?"(pe filtru!) ;)
Orice lucru-i simplu, oricat de complicat ar parea, daca-l cunosti bine.
Ce apa sa folosesti? E bine sa folosesti o apa cu duritate relativ mica, cu pH slab acid generat de turba curata lipsita de adaosuri, o apa cu incarcatura cat mai mica de bacterii, cu concentratie cat mai mica de nitrat, lipsita complet de amoniac, nitrit si alte substante straine, metale grele etc. T= 28-29°C.
Apa oferita de sistemul casnic nu-i perfecta, dar este destul de buna.
De ce sa nu fie lipit? Eu nu te-am avertizat sa nu lipesti ventuzele, ci incalzitorul. Eu nu lipesc nici ventuzele pentru ca se desprind si lasa incalzitorul sa loveasca fundul acvariului. N-am vazut faza, dar am auzit-o si am intuit ce s-a auzit. Ca sa fiu sincer, m-au cam trecut fiori reci cand mi-am imaginat podeaua acoperita cu 3 cm de apa. Sus le fixez cu sarma, (Izolata!Cupru!) iar jos au cate un inel de plastic din furtun de la filtre. Am auzit cum suna cand se scarpina pestii de ele! Loveste sticla-n sticla, nu tocmai linistitor.
Si eu stiu ca nu trebuie sa fie incalzitorul sub tensiune cand golesc acvariul.
Am avut vreo 3-4 fluvaluri tronice, pentru ca aveam o stima deosebita pentru tehnica moderna.
Acum nu le mai am.
Adica le mai am, da-s sparte.
Aparatul tau nu face poze mai mari decat cea de la avatar?
Eu am unul care face si poze color! Deh, dai un ban, da´ stai in fata. ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New to the profession
PostPosted: Mon Oct 26, 2015 9:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Oct 22, 2015 12:53 am
Posts: 20
Location: Bucuresti
Am citit gresit :), filtrul este Eheim 2215 (620L/h)
M-am interesat la firma care a furnizat sistemul de filtrare si aparent din ce am inteles de la domnul respectiv care se ocupa cu vanzari este ca acest sistem scoate clorul cca 99.9% / metale grele / nisip / namol / nitriti/nitrati etc. Practic raman doar mineralele esentiale in apa.

Tinand cont ca filtrul este 2nd hand, adica ciclat, cam cat dureaza pana pot sa adaug 2-3 discusi mici? Pentru moment am adaugat cei 10 neoni care ii aveam, si vad ca se comporta foarte ok (nu le place lumina de la neon foarte mult)

Poza de la avatar este facuta cu un Nikon D5100, am trecut pe full frame de atunci, este o poza mai veche :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New to the profession
PostPosted: Mon Oct 26, 2015 3:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
De ce sa nu ne faci surprize? Pentru ca in cele mai multe cazuri se dovedesc asemenea surprize a fi neplacute pentru cei care-si fac rost de discusi despre care stiu foarte putin. De vreo 15-20 de ani exista o varietate enorma de discusi rezultati din incrucisari, unele foarte apreciate, altele mai putin.
Fiecare acvarist are preferintele sale, asa ca e o chestie de gust ce apreciaza. Asa cum ai scris ca nu intentionezi sa reproduci, dar pe urma ne-ai desvaluit ca de fapt acesta este telul tau, cei mai multi dintre noi ne dorim sa evoluam spre performante din ce in ce mai greu de reusit.
Daca incepi discusaria cu pesti usor de intretinut si reprodus, pentru ca s-au adaptat la conditiile acvariilor, cu toate ca ai cunostinte care ti-ar permite sa incepi cu discusi mai pretentiosi, pierzi timp pretios.
Daca incepi cu discusii cei mai pretentiosi risti sa te sperie esecurile atat de tare incat sa renunti la ei pentru mult timp, daca nu chiar pentru totdeauna.
Ca sa afli ce discusi ti s-ar potrivi, ar fi bine sa afli parerea celor care s-au afirmat ca fiind oameni de incredere si calificati in acest domeniu, care tin mai mult la renumele lor bun, decat la cei cativa banuti pe care ti i-ar putea stoarce. Lista numelor lor a devenit cam lunga intre timp, pe acest forum. E datoria mea sa-ti numesc cativa, cu toate ca voi nedreptati pe unii, nu din rea vointa, ci pentru ca nu-i cunosc nici eu destul de bine.
Ciprian Marcu; Dragosdiscus; discusmaniac; mmdiscus; dragos; mariusvlad; harry-ab; drdiscus; reisz-medre; aronmures; kirucd, sunt nume la a caror aparitie ciulesc eu urechile automat, si cred ferm ca ei detin informatiiile de care ai nevoie.
Daca si cum le obtii, e treaba ta. In orice caz, ti-as recomanda sa cantaresti bine ce afli de la ei, pentru ca au si ei preferintele lor, care ar putea fi diferite de ale tale.
Va trebui sa faci un compromis intre discusi care-ti plac la prima vedere, si discusi care-ti pot satisface dorinta de a atinge cele mai inalte piscuri in acvaristica de apa dulce, pentru ca in foarte multe cazuri nu-s aceiasi.
deathace wrote:
Am citit gresit :), filtrul este Eheim 2215 (620L/h)
Excelenta, cea mai buna alegere, felicitari!
deathace wrote:
...acest sistem scoate clorul cca 99.9% / metale grele / nisip / namol / nitriti/nitrati etc. Practic raman doar mineralele esentiale in apa.
Fantastic! Scoate nitrit si nitrat din apa si nu-i cunoscut si descris in toate amanuntele pe forumul nostru?
Ce lacuna devastatoare!
Acum cat de cat serios, asta pare a fi gaina care face oua de aur. Ai intrebat pur si simplu persoana gresita si ai primit un raspuns pe care era obligata sa ti-l ofere, cu toate ca stia absolut sigur ca te minte. Cand o sa afli cat de problematica este eliminarea nitritului si nitratului din acvarii, fara schimbul de apa, vei afla cat valoreaza informatiile vanzatorului.
O socoteala simpla: concentratia de nitrat admisa legal in apa de baut este de 50mg/L. La cat timp se recomanda schimbarea filtrului incarcat cu nitrat, si cum se afla cand este atinsa capacitatea maxima de filtrare? Sau nu cumva nici nu se pomeneste de asa ceva, ci se recomanda schimbarea la intervale dinainte stabilite, care n-au numic comun cu capacitatea de filtrare, diferita in functie de incarcaturile apei din zone diferite de colectare.?
deathace wrote:
Tinand cont ca filtrul este 2nd hand, adica ciclat
Eu sunt foarte atent la asemenea presupuneri. Daca-i ciclat, adica daca reduce amoniac si nitrit la nitrat, nu depinde in intregime de faptul ca-i folosit, ci si de felul in care a fost folosit in ultimele cateva saptamani, ca daca i-a fost intrerupta functionarea prea mult timp, de ex. in timpul unui transport sau in timpul amenajarii acvariului, e posibil sa fi murit bacteriile din suport, asfixiate.
In acest caz e 2nd hand, dar nu si ciclat.
deathace wrote:
Pentru moment am adaugat cei 10 neoni care ii aveam, si vad ca se comporta foarte ok (nu le place lumina de la neon foarte mult)
Nu te baza doar pe ce vezi la pesti, masoara.
De teste vei avea nevoie oricum, e mai bine sa le ai la nevoie, si sa te poti baza pe ce indica. Iti trebuie teste bune, lichide, produse de firme etablate, pentru nitrit si nitrat, nu pe fasii de hartie.
deathace wrote:
Poza de la avatar este facuta cu un Nikon D5100, am trecut pe full frame de atunci, este o poza mai veche :)
Ahaaaaa! Deci poti,...dar nu vrei. ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New to the profession
PostPosted: Mon Oct 26, 2015 4:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Oct 22, 2015 12:53 am
Posts: 20
Location: Bucuresti
Ioan C. wrote:
a trebui sa faci un compromis intre discusi care-ti plac la prima vedere,
Dece nu iti poti lua permisul de condus si sa sari direct intr-un lamborghini? Adica poti, si sunt full constient de chestia aceasta, dar nu va fi o masina foarte buna pentru a te perfectiona.
Din pacate ma cam dezamageste adevarul acesta, dar mi-am dat seama din ce am citit ca sunt specii diferite de discus care au nevoi diferite, unii mai tolerabili decat altii.
Cu ce ar fi bine sa incep, tinand cont ca am sa las acvariul la ciclat. M-am gandit si sa cumpar bacterii, daca stiti ceva in legatura cu acele sticlute cu bacterii, sunt bune? Nu sunt bune? Daca da, de care? Si merg pentru a cicla un acvariu care are deja cativa pestisori mici in el?
Ioan C. wrote:
In acest caz e 2nd hand, dar nu si ciclat.
Deci nu mai este ciclat, bacteriile mai posibil sunt moarte, au stat in filtru cca 3-4 zile pana l-am pus in functiune si oricum mediile filtrante au fost trecute prin apa de la robinet (clatite).
In legatura cu testele pentru apa, stiu ca va trebui sa imi achzitionez, pentru inceput ce imi recomandati? Pe site-ul la Apanova, buletinul pentru zona mea spune in felul urmator:
- PH 7,38
- Nitriti Mg/L <0,005
- Nitrati Mg/L 4,28
- Clor rezidual liber Mg/L 0,39

Chiar vreau sa vad cum modifica aceste proprietati sistemul de filtrare care il am instalat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New to the profession
PostPosted: Mon Oct 26, 2015 4:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
deathace wrote:
Pana acum apa de la mine din acvariu provine dintr-un sistem de filtrare (pentru uz casnic) cu 4 filtre, (1. Sediment Filter / 2. Pre Carbon / 3. UFV (nu stiu ce e) / 4. Post Carbon)
Ce parere aveti? Ce fel de apa sa folosesc? Strica cu ceva chestia asta?
In aceasta "profesie" trebuie sa te obisnuiesti cu detaliile. Pentru inceput ar trebui sa afli ce face fiecare compartiment al acestui sistem de filtrare pentru a afla la ce riscuri te poti expune daca nu inlocuiesti un cartus la timp sau daca nu cumva unele dintre ele vin cu o aditie care nu ar fi pe placul discusilor.
Filtru 2nd hand... Problema nu ar fi cu filtrul ci cu materialele din el. Biologic vorbind, in acel filtru a murit tot ce era valoros dar au ramas virusii, bacteriile, ciupercile de care iti doresc sa aflii cat mai tarziu posibil ca exista chiar si in acel filtru si sunt malefice. :lol: Si vei mai afla (tot atat de tarziu pe cat ti-am urat) ca indiferent de cat de sanatosi sunt pestii care au trait in mediul filtrat de acel filtru ei sunt purtatorii imuni ai agentilor patogeni cu care este posibil ca discusii noi achizitionati sa nu se fi intalnit pana acum. De aceea eu iti recomand sa sterilizezi termic materialul din filtru inainte de a te aventura mai departe. E doar o recomandare.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New to the profession
PostPosted: Mon Oct 26, 2015 4:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
mariusvlad wrote:
De aceea eu iti recomand sa sterilizezi termic materialul din filtru inainte de a te aventura mai departe. E doar o recomandare.
"Doar" o recomandare, cu importanta majora!
Materialul se poate incalzi la 70°C. Filtrul se poate deforma daca-l supui la temperaturi mai mari, mai mult de cateva minute!
Hrana oferita pestilor se transforma in amoniu inofensiv, amoniac extrem toxic, nitrit toxic, si nitrat daunator in concentratii mai mari de 50mg/L pentru pui si mai mari de 70 - 100mg/L pentru discusi adulti.
Bacteriile din filtrele biologice se desvolta doar daca au o sursa de hrana, oxigen suficient si temperaturi acceptabile. Prezenta pestilor in acvariu limiteaza posibilitatea de a oferi bacteriilor o cantitate de hrana optima pentru desvoltare, dar toxica pentru pesti.
Adaosul de bacterii reduce concentratiiile de substante toxice, dar presupune controlul permanent al acestor concentratii, pentru corectarea dozarii. Multa hrana accelereaza desvoltarea bacteriilor, dar mareste si necesarul de bacterii adaugate. Prezenta pestilor in acvariul neciclat devine costisitor. Eliminarea toxinelor prin schimb de apa lipseste bacteriile de hrana si elimina o parte importanta a bacteriilor reproduse in masa apei, inca nefixate pe suportul din filtru.
Calitatea culturilor de bacterii poate sa difere in functie de producator si data productiei.
In general se pot folosi oricare produse ale unor firme consacrate, carora nu le-a trecut termenul de valabilitate de mai multe luni. In cazul de fata ar fi categoric mai avantajoasa ciclarea filtrului in apa separata, in care pot fi create conditii optime pentru bacterii, iar pestii pot fi feriti de toxine prin schimb de apa.
Valorile declarate de furnizorul de apa sunt foarte bune, daca sunt si reale. Asta face filtrul inutil, daca nu apar alte cauze care-l fac necesar, de ex. valori fluctuante, sau substante nementionate prezente aleatoriu.
Ma intreb de ce ai instalat filtrul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New to the profession
PostPosted: Mon Oct 26, 2015 9:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Oct 22, 2015 12:53 am
Posts: 20
Location: Bucuresti
Deci maine ma apuc, scot tot si sterilizez filtrul, cel putin sa dau o sansa bacteriilor bune sa se dezvolte. In principiu vreau sa incep bine cu acesti pesti, chiar ma frustrez foarte mult ca sunt lucruri pe care nu le inteleg, ca nu am cunostintele necesare, chiar daca am avut acvariu inainte, am avut pesti gen Guppy / tetras / si la sfarsit am avut Scalari, dar deja dupa ce filtrul respectiv si mediul de filtrare avea o vechime de 1-2 ani si nu am avut probleme.

Dupa ce am citit mai multe in legatura cu sistemul de filtrare, aparent mediile de filtrare se schimba si ele, cum ar fi filtrul de carbune activ, are o capacitate de stocare dupa care refuleaza. Chestii care nu le cunosteam cand aveam acvariu cu Sclari.
Din fericire am fost ferit de pesti bolnavi, nu am avut probleme de genul, daca era unul mai bolnav sau o infectie ceva am acvariul de carantina si toti pestii au fost tratati. Dar la discusi intampinam boli specifice, pentru care exista sau nu tratament. Inca nici nu am ajuns acolo, pentru moment vreau doar sa bag cativa discusi in acvariu, sa le creez mediul bun pentru dezvoltare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New to the profession
PostPosted: Mon Oct 26, 2015 9:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Oct 22, 2015 12:53 am
Posts: 20
Location: Bucuresti
Am inceput sa citesc pe acest forum, si vreau sa zic.....e PLIN de informatii, dar ceva ce nu am gasit referitor la incepatorii care doresc sa tina discusi, nu am gasit un guide pentru pregatirea acvariului, gen ce sa faci, cum ar fi in cazul meu ca am cumparat filtrul extern second hand.
Nici pe Youtube nu exista un tutorial, si am cautat ceva timp. Iti explica cum este cu ciclul de nitrogen si cam atat, asta il inteleg, si eu ciclam acvariul deobicei cu cativa pestisori timp de 5-6 saptamani inainte sa adaug mai multi pesti. Schimbare de apa regulamentara 30% la 48hrs.
La discusi nu stiu cum este, nici la cat timp trebuie schimbata apa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New to the profession
PostPosted: Mon Oct 26, 2015 10:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Poti sa pui discusii imediat, fara filtru biologic, doar cu un filtru rapid care aduna particule aflate in suspensie, ca sa ramana apa stravezie, clara.
Ca sa nu se adune toxine va fi nevoie sa schimbi apa tot a doua zi cam 20 - 30%. Asta insa nu garanteaza ca n-o sa ai probleme cu ei, pentru ca va aparea totusi amoniac si nitrit in apa si va face rau pestilor. Este posibil si probabil sa-ti si moara cativa din cauza asta.
Ciclarea filtrului dureaza in medie 4-6 saptamani fara bacterii cumparate, si ca. 3 saptamani cu bacterii adaugate. In timpul ciclarii trebuie sa aerezi apa bacteriilor, sa le tii la 25-26°C si sa le hranesti cu hrana pentru pesti, asa cum ai hrani atatia pesti cati ar suporta acvariul in mod normal. In aceste saptamani este daunator sa schimbi apa bacteriilor!
Ciclarea este terminata cand hranesti bacteriile normal si nu mai gasesti amoniac si nitrit in apa, ci doar nitrat.
Atunci poti sa faci primul schimb de apa, ridici temperatura la 28°C, mai faci inca unul a 2-a zi, dupa care verifici inca o data calitatea apei.
Daca nu apar probleme poti sa pui pestii.
Apa se schimba si la discusi ca si la toti ceilalti pesti, cand depaseste concentratia nitratului valoarea daunatoare pentru vietati. Pana inveti sa recunosti necesitatea schimbului dupa comportamentul pestilor, va fi nevoie sa masori nitratul.
La pui ar fi bine sa schimbi apa cand atinge nitratul 30mg/L, sau mai devreme.
Apa destinata schimbului, daca depaseste jumatate din capacitatea acvariului, trebuie sa fie lasata sa stea cateva ore la presiunea atmosferica normala, ca sa se elimine excesul de aer dizolvat in ea in timpul presarii in retea.
Excesul de aer aflat in apa poate sa dauneze pestilor.
Formuleaza-ti intrebarile dupa cum iti apar si pune-le in topic.
Daca ai o problema cu asta si te simti stanjenit, gandeste-te ca fiecare dintre cei care raspund a pus candva aceleasi intrebari. E doar o diferenta de timp in avantajul tau.
Noi suntem aici ca sa raspundem la ele.
Asta-i menirea forumului, cred eu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: New to the profession
PostPosted: Tue Oct 27, 2015 12:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Oct 22, 2015 12:53 am
Posts: 20
Location: Bucuresti
Multumesc Ioan, am sa ma interesez sa achizitionez un pachet de teste pentru acvariu.
Vreau sa incep bine, nu vreau sa imi bat joc de aceste vietati mici.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group