It is currently Wed May 15, 2024 10:49 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Boala...
PostPosted: Sat Sep 11, 2010 11:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
am patit de suficiente ori incat sa pot trage niste concluzii. fenomenul apare mai des la maturi.am identificat cam 2 situatii cand se produce fenomenul:1)de la sperieturi, socuri sau diferite alte cauze, cand pestele, in acvariu fiind, se loveste mai ales sau si in zona capului;la manipulari, cand il scapi din minciog si se loveste (si) in zona capului; 2)la exemplarele slabite, fie din cauza unei suferinte mai vechi sau mai noi, a unei boli, a unor conditii improprii de crestere, elemente care-i macina rezistenta; la exemplarele din perechi, ori masculul, ori femela, exemplare slabite datorita "ridicarii" uneia sau mai multor serii consecutive de pui;poate aparea atat cand au pui pe ei, dar cand puii sunt ceva mai marisori si eventual o serie mai numeroasa si ii solicita puternic pe parinti, dar si dupa ce s-au scos puii de pe parinti;astfel de exemplare slabite din diferite cauze, boala, "forjare" intensa la reproducere etc., cu imunitatea scazuta, sunt cele mai expuse la acest fenomen. exista si niste varietati care par sa aiba sanse mai mari sa pateasca asa ceva la un moment dat(blue diamond, snakeskin), din nici altele nu sunt ferite.am patit chiar si la red-turquoise.
De multe ori isi revin daca se inlatura cauza, dar alte dati poate sa fie un fel de "inceput de sfarsit".

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala...
PostPosted: Sat Sep 11, 2010 1:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Demult am vazut un articol despre o boala care se manifesta astfel .Tin minte ca era si poza unui discus pe jumatate innegrit . Din pacate nu mai tin minte unde anume am vazut articolul respectiv .Posibil pe forumul vechi .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala...
PostPosted: Sat Sep 11, 2010 5:01 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
Doar doua lucruri provoaca aceasta stare, fie discusul se loveste la cap, cea mai frecventa cauza, fie diferenta de temperatura dintre apa din acvariu si apa de schimb cind faci schimbul de apa, este ranit un nerv al pigmentatiei din acea zona care de obicei se remediaza dupa un timp, este ca si o vinataie la oameni, asa ca nu are rost sa te ingrijorezi

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala...
PostPosted: Sat Sep 11, 2010 8:47 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Parca am citit pe undeva (parca am vazut si poza) cum ca problema asta ar aparea de la o carenta de iod.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala...
PostPosted: Sat Sep 11, 2010 8:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Daca e asa, sper sa ajute iodul din Discus Elixir.
Parca imi aduc si eu aminte de o asemenea explicatie. Doar ca s-ar putea ca lipsa de iod sa favorizeze aparitia tumorilor, care la randul lor ar putea sa aibe ca simptom fenomenul discutat aici.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala...
PostPosted: Sat Sep 11, 2010 9:06 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
corect ceea ce spui, dar vreau sa intaresc faptul ca nu garantez informatia. am dat mai multe search-uri pe net si nu am mai gasit nimic ...e drept ca parca nici google nu mai e ce-a fost, tot incearca sa-l "perfectioneze" si parca tot mai aiurea cauta (va rog nu continuati off-topicul :P )

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Boala...
PostPosted: Sat Sep 11, 2010 10:14 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
Ce are acest discus este mult prea brusc sa fie lipsa de iod, ca sa fie din lipsa de iod pata neagra incepe de la un punct si creste in marime treptat, aceasta situatie este de la "paralizia" temporara a nervului/lor care reguleaza pigmentatia

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group