It is currently Fri Mar 29, 2024 9:08 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next
Author Message
 Post subject: PARASITE FREE
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 4:19 am 
Am luat initiativa , de a prezenta aceste opinii , cu speranta ca reusim , sa ne luminam putin! Sper ca reuseste fiecare sa traga concluzii ! Inclusiv tabara Germana , cea Asiatica , si restul colegilor . Mai bine zis toti membrii forumului!

ARGUMENTE :
De ce s-ar pastra sau de ce nu s-ar pastra Discusii Deparazitati in Ro sau mai bine zis Oriunde?
Cine poate sa spuna ca Discusii cumparati de la Alexander Piwowarski , Markus Jochheim, Michael Iffert, Oswald Hanke, Klaus Schmitz , SUNT sau VOR MAI FI vreodata PARASITE FREE odata ce au parasit crescatoria?
Cu ce sau cum se poate dovedi? Trebuie sa credem pe cuvant o astfel de afirmatie?

OPINII :
Acestea apartin lui http://www.danziger-discus.com/Home_E.html
Cine este el ?
Acest om creste in Israel , Discusi deparazitati , ASIATICI !

Quote:
I can tell as a parasite free commercial farmer that the way to achieve it is very simple but hard to do.
My commercial farm runs from the middle of 2006 and I never used any medication or chemicals in this facility.
All the Discus raised in the parasite free farm were raised artificially and they had no contact part to the spawning to any Discus , (dar daca parintii sunt si ei parasite free, de ce nu ?) most of the parasites do not survive 60 hours with out a host and also when the larva hatches it still cannot host parasites since the inner organs are not yet functioning.
At the same way I created a Parasite clean brood stock which is active since 2008 and it seems to work...
From the tests I have made it seems that those parasite free Discus are not weaker than any other Discus the advantage for the hobbyist is when he keep community tank of parasite free tropical fish he lower the chances that he will get his fish infected with parasites. (adica sa faci rost si de alti pesti, dar tot parasite free ! devine un pic cam complicat pt hobbysti, nu ?)I will just say that what I wrote here is based on my opinion and experience and it is not an academic research (but the testing for parasites were taken by vets and biologists).


Ce spune de fapt omul? TOTUL!
Transformam discusareala intr-o chestie exclusivista, sau o pastram in limitele decentei pentru toata lumea?Cine nu ar vrea un bazin Fara probleme medicale? Care ar fi costurile , nu numai cele materiale ci si timpul alocat?Care in ziua de azi lipseste celor mai multi dintre noi!

Quote:
If removing the babies helps keep a parasite free stock.
After a few generations, wouldn't all your stock be parasite free; and thus you could leave them with the parents from then on?
Or am I missing something?


Quote:
Even then, people say they breed parasite free stock, but how much of a reality is that? Fish can get intestinal parasites from the food we feed. External parasites from a single drop of mistreated water (shipping water, surface water, dirt, humidity, etc). In order to ensure 100% parasite free facility the entire hatchery would have to be treated atleast once a month. Even then very strict bio-security measures would be followed to make sure nothing else comes in from outside. (adica facem din acvaristica , ce ?) To state that your fish are parasite free is a mighty big statement. Commercial fish farms cannot even guarantee that.....Specific Pathogen Free (SPF) might be a better phrase to use IMO.


Quote:
In order to insure that a Discus is parasite free .....
would it not be true that the Discus itself would have to be put under the microscope? would it not also be true that the water it swims in would also have to be put under a microscope?
I'm just thinking out loud here but parasites can be microscopic yes?
So without checking every drop of water and the fish itself - how can you promise that - they are parasite free?
.....as I continue to ponder - I wonder if my fish are parasite free in my tank - they certainly do look healthy....
maybe this is over my head - is this like a "concept" parasite free, or is it like a "theory" thing...


Nu exista garantie!

Quote:
Parasite free discus keeping is not uncontroversial issue in Germany and many experienced discus keepers and knowladgable authors, like the compentent and always objective Hoerst Koehler, editor of Diskusbrief have a lot of critical opinions on that issue.
Also one thing, flagellats are not parasites but comensals(comensalism is a type of relationship, in which host has no losses or wins, but the the other species in this relationship gains, in case of discus and flagellats, second nourish on food particles in the discus gut). Only by unproper diet (too much proteins, too many fatts, colagen fibers,..) does the population inside of discus gut explodes and becomes parasitic by shear numbers.


E clar ca exista discutii asupra acestui subiect , contradictorii.
Exista avantaje in a tine discusi parasite free, la fel cum exista si dezavantaje.
Asa cum s-a exemplificat , nu exista insa numai rau de o parte si bine de cealalta.


Top
  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 10:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
George_Dan wrote:
(dar daca parintii sunt si ei parasite free, de ce nu ?
danziger-discus wrote:
If removing the babies helps keep a parasite free stock.
After a few generations, wouldn't all your stock be parasite free; and thus you could leave them with the parents from then on?
Ipoteza ca parintii se pot reinfecta nu poate fi exclusa. Prin despartirea icrelor de parinti se poate ridica gradul de siguranta al desinfectiei. Daca se constata in urma unor verificari microscopice, repetate la intervale de cateva saptamani, ca parintii sunt complet deparazitati, se pot lasa larvele la ei.
George_Dan wrote:
Transformam discusareala intr-o chestie excusivista,
Cresterea Discusilor este deja exclusivista, asa cum este acum, din cauza dificultatilor care apar in plus fata de cresterea altor pesti ornamentali.
Dimensiunile lor impun acvarii cu volume care incep de la 100L.
Preturile ridicate in cazul unor pesti de calitate buna restrang numarul doritorilor.
Pestii de calitate redusa, accesibili la preturi reduse, reduc numarul doritorilor datorita dezamagirilor produse de esecuri.
Lipsa cunostintelor necesare, a spatiului si a dotarii tehnice reduce numarul reproducerilor.
George_Dan wrote:
sau o pastram in limitele decentei pentru toata lumea?
Se pune intrebarea daca-i etic sa se puna acesti pesti, prin reducerea calitatii si a preturilor, la dispozitia unor acvaristi lipsiti complet de posibilitatile necesare creerii conditiilor optime de viata ale lor, doar pentru a nu fi nevoiti crescatorii versati sa omoare rebuturile intr-un mod in care se elimina suferintele pestilor. Pestii bolnavi sunt omorati de catre acvaristi incepatori prin congelare, metoda deosaebit de barbara, care produce pestilor chinuri neinchipuit de mari, sau si mai rau, prin aruncarea in canal, unde mai pot trai mult timp in chinuri.
George_Dan wrote:
Care ar fi costurile , nu numai cele materiale ci si timpul alocat?
Diferentele intre preturile de achizitionare sunt nesemnificative. Pentru verificarea lipsei parazitilor apar costuri la achizitionarea unui microscop, si este necesara insusirea cunostintelor pentru folosirea acestuia, daca crescatorul sau acvaristul creeaza posibilitatea reinfectarii.
Se compara intre timpul alocat pestilor bolnavi, tratati cu medicamente in acvarii de carantina si cel alocat verificarii deparazitarii sub microscop.
George_Dan wrote:
Cine poate sa spuna ca Discusii cumparati de la Alexander Piwowarski , Markus Jochheim, Michael Iffert, Oswald Hanke, Klaus Schmitz , SUNT sau VOR MAI FI vreodata PARASITE FREE odata ce au parasit crescatoria?
danziger-discus wrote:
(but the testing for parasites were taken by vets and biologists).
danziger-discus wrote:
would it not be true that the Discus itself would have to be put under the microscope?
Anesteziat da, dar nu neaparat. Se poate folosi o lupa, daca trebuie verificata lipsa viermilor de branchii. Ceilalti paraziti de piele pot fi observati cu ochiul liber, pentru ca formeaza colonii vizibile, sau cauzeaza reactii cunoscute ale pestilor.
danziger-discus wrote:
would it not also be true that the water it swims in would also have to be put under a microscope?
Apa aflata in acvarii nu trebuie neaparat sa fie verificata, deoarece parazitii afecteaza pestii doar daca se afla pe/in ei, si doar acolo pot sa supravietuiasca suficient ca sa se poata reproduce.
danziger-discus wrote:
I'm just thinking out loud here but parasites can be microscopic yes?
So without checking every drop of water and the fish itself - how can you promise that - they are parasite free?
Se subantelege ca daca se intentioneaza instrainarea pestilor si se asigura viitorilor posesori lipsa de paraziti a pestilor, trebuie verificati acesti pesti periodic, iar acest fapt exclude posibilitatea existentei parazitilor doar in apa, fara ca sa existe si pe/in pesti.
danziger-discus wrote:
I wonder if my fish are parasite free in my tank - they certainly do look healthy....
Sanatosi pot sa para si pestii cu paraziti, daca sunt ingrijiti corect. Deparazitarea trebuie verificata.
George_Dan wrote:
Nu exista garantie!
Daca se verifica destul de frecvent se poate oferi garantie, dar clientul n-o mai poate invoca dupa ce ies pestii de sub cotrolul vanzatorului.
George_Dan wrote:
E clar ca exista discutii asupra acestui subiect, contradictorii.
Exista avantaje in a tine discusi parasite free, la fel cum exista si dezavantaje.
Asa cum s-a exemplificat , nu exista insa numai rau de o parte si bine de cealalta.
Unii oameni au ales sa traiasca fara paraziti, altii ii suporta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 10:37 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Eu cred ca conceptul este gresit inteles. Personal il vad in felul urmator:
Cresterea discusilor fara paraziti se adreseaza in special crescatorilor deoarece diminueaza considerabil numarul problemelor aparute intr-o suprapopulare a bazinelor, creste considerabil viteza cu care se dezvolta discusii cat si dimensiunea pe care acestia o vor atinge la maturitate. Aducerea de sange nou in crescatorie e mai dificila dar nu imposibila.
Pentru hobbysti e dificil de realizat acest deziderat deoarece ar limita foarte mult orizontul neexistant posibilitatea achizitionarii exemplarelor decat din crescatoriile cu deparazitati.
Dupa o perioada lunga de intrebari cu raspunsuri care mergeau la 2 capete am decis sa experimentez pe propria piele.
Am inceput cu stabilirea gradului de imunitate al deparazitatilor la boli si raspunsul acestora la tratament. Concluzia primara: 20% din deparazitati au facut flagelate in primele 2 saptamani si au refuzat hrana dar au raspuns bine la tratament si au fost pe picioare in urmatoarea saptamana.
Concluzie: Deparazitatii sunt mana cereasca pentru crescatori iar cumparatorul trebuie sa ii considere pesti absolut normali putand face un mixt cu ce are in acvariu fara riscul de a ramane fara ei.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 8:56 pm 
Offline

Joined: Thu Apr 01, 2010 11:19 am
Posts: 43
Location: Cluj Napoca
Nu ma stiu eu la cat de free parasites sunt discusii ori nu, dar ma stiu a dracu de bine la paraziti si alte neamuri inrudite, cum ar fi comensalii ori simbiontii, potential patogeni.
Asadar, este binecunoscut ca Balantidium coli este un comensal al intestinului gros la porc, taurine, canide, chiar om....in anumite conditii relatia de comensalism, nevinovata de altfel ptr gazda se transforma intr-una de parazitism, iar acest organism comensal devine parazit, producand boala. Un alt exemplu este simbiontul ruminal Isotricha intestinalis de la rumegatoare, ori comensalul Hexamita muris (seamana a dracu' de bine numele asta cu un parazit de la discus, nu? :) ), organisme care se transforma din simbionti / comensali, nevinovati, in paraziti.
Asadar, ce se intelege prin PARASITE FREE??? Liber de paraziti? Dar cu speciile potential patogene, adica acei flagelati si ciliati care traiesc in tubul digestiv al discusilor in alta relatie cu gazda decat cea de parazitism...ce se intampla? Se distrug prin deparazitari? Fara acestia adesea gazdele nu pot trai, mai ales in cazul simbiontilor. Cu comensalii e mai usor....gazda pot trai fara ei, dar...
Tot stau si ma intreb de ce alearga lumea dupa parasite free la discusi....salbaticii sunt chiar parasite free? Mai mult, cred ca parasite free este de fapt un bumerang....se obtin generatii intregi de parasite free, lasand astfel descoperit sistemul imunitar al pestilor....daca accidental, dupa generatii, un discus parasite free, sau o discusarie, intra in contact cu un parazit, de altfel banal, va rezulta o tragedie.
Eu cred ca toata tevatura si moda asta de parasite free e ceva pur comercial....adica bani! Cu atat mai mult cu cat, este binecunoscut, un parazit metazoar nu-si prea ucide gazda. Si daca discusii cu o populatie echilibrata de....Gyrodactylus, ori Dactylogirus (sa zicem) nu mor, eventual le este afectata calitatea "farfuriei", adica ceva similar cu ce se intampla in natura, explicatia acestui "concept" - parasites free este foarte clara: money :) Iar ptr discusarii non-crescatori, doar pasionati, explicatia e, iarasi, simpla: dorinta de-a vedea un discus cat mai rotund, cat mai colorat, cat mai mare. Deci, nu e nimeni "vinovat" de ceva, dar sa intelegeti bine...parasites free e ceva mult mai complex decat a nu avea strict paraziti. Presupune a nu avea nici speciile potential parazite!
Salutari impatimitilor! :)

PS...si mai fac o completare: parazitismul este o relatie interspecifica...bacteriile, dar mai ales virusurile traiesc in conditie de parazitism cu gazda lor :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 9:27 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Quote:
Mai mult, cred ca parasite free este de fapt un bumerang....se obtin generatii intregi de parasite free, lasand astfel descoperit sistemul imunitar al pestilor....daca accidental, dupa generatii, un discus parasite free, sau o discusarie, intra in contact cu un parazit, de altfel banal, va rezulta o tragedie.
Asta este o problema pe care o observasem si eu... ar trebui foarte clar explicat ce se intampla dupa "n" generatii de discusi "parasites free". Nu se risca faptul ca sistemul imunitar sa "piarda din memorie" modul de actiune impotriva parazitilor? Ori problema a fost studiata de catre cei care au inceput (la nivel mondial) aceasta actiune si, cu argumente stiintifice, au raspunsul indubitabil ca nu exista acest pericol (varianta de care ma indoiesc), ori nu au tinut cont de acest lucru si in cazul asta "parasites free - we have a problem" :D

Parerea mea este ar trebui deparazitata perechea reproducatoare, dupa care, puii din fiecare generatie, dupa ce au implinit o anumita varsta, sa fie lasati sa ia contact cu "greutatile vietii" (varianta discusmaniac sau mariusvlad).

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 9:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Am tot citit topicurile pe aceasat tema si din cate inteleg eu se produce o confuzie.
Se pune caruta inaintea calului. Scopul nostru nu este acela de a avea discusi deparazitati. Scopul este de a avea discusi care sa ajunga la maturitate intr-o forma excelenta (fizic si biologic) si sa fie capabili sa genereze urmasi cat mai apropiati feno si genotipic. Pt asta e nevoie ca un discus sa fie sanatos incat sa se dezvolte cat mai bine.
Principala cauza care impiedica dezvoltarea este lipsa alimetatiei, cauzata de prezenta unor paraziti (intestinali, brahiali, etc). Sterilizarea se refera tocmai, si numai la acesti paraziti! In sensul ca discusul sa creasca si sa se dezvolte fara piedici.
Este evident ca nu va fi un organism fara nicio bacterie. Dar macar pana la varsta adulta sa nu fie parazitat de catre germenii spusi mai sus.
Ideal ar fi ca dupa ce discusul a atins maximum de potential, sa fie adus in contact, treptat, cu acei germeni care ii dezvolta imunitatea. Aceasta nu se ,,atrofiaza,, in lipsa contactului cu antigenele. La prima atingere incept sa se formeze anticorpi si au loc restul reactiilor specifice.

Idealul ar fi ca pana la o anumita varsta (mauritate) discusii sa fie feriti de unele contacte cu anumiti germeni, iar dupa aceea, treptat, sa capete imunitate. Evident, fiind adusi in contact cu germenul.

De aceea spun ca nu cred ca este cineva care doreste discusi deparazitati! TOTI vrem discusi sanatosi si care sa isi arae la maturitate potentialul maxim. Dar daca solutia este sa ii deparazitam ca sa ajungem sa ne atingem scopul, poate este bine ca macar de proba sa incercam!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 10:29 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Cipriane, daca ai fi citit cu atentie, ti-ai fi dat seama ca se vrea altceva decat ceea ce ai inteles ca se vrea. Gandirea ta este in consens total cu ceea ce am spus si eu... numai ca deja sunt crescatorii in lume, unde se sustine ca s-a ajuns la a (chiar nu stiu) cata generatie de discusi fara paraziti (evident, cu toate discutiile auxiliare despre "ce paraziti" si care sunt de fapt parazitii). Deci...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 10:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ma intreb eu , Oare atunci cind discusii sunt deparazitati nu cumva se elimina si asa zisa flora intestinala ?E posibila oare deparazitarea de germenii patogeni fara a elimina si pe cei buni ? Care ar fi urmarile eliminari atit a patogenilor cit si a microorganismelor benefice ?

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 10:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Va puneti singuri frana si va intrebati de ce ati ramas la coada! Daca nu va luati respunsurile de la vecinii care le au de multi ani deja, cum o sa fiti in stare sa vi le aflati singuri?
E clar ca mai dormiti inca. Poate va treziti peste cativa ani si va blamati, sau poate va aduce Marian aminte de cum ati gandit acum.
Eu cred c-ar trebui sa va las sa faceti cum credeti de cuviinta, cu toate ca ma simt ca si cum m-as feri sa-mi fac datoria.
Nu ma pot rabda sa va intreb care-s flagelatele fara de care nu pot traii discusii?
Si care-s ceilalti paraziti fara de care nu pot traii?
Adi, iti raman recunosator pentru,...sti tu! Mersi frumos, sper sa ma pot controla mai bine in viitor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: PARASITE FREE
PostPosted: Fri Nov 19, 2010 10:46 pm 
Offline

Joined: Thu Apr 01, 2010 11:19 am
Posts: 43
Location: Cluj Napoca
Eu am ridicat acele intrebari in postul meu ptr a intelege ce inteleg prin "parasite free" promotorii acestui concept. Intre parasite free si discusi deparazitati si sanatosi e o diferenta mare. Da, sunt foarte de acord cu cei care sustin ideea discusilor sanatosi si intreprinderea oricarei actiuni ptr a obtine acest status.
Dar...asa cum nu exista oameni liberi de paraziti (Ioan, te contrazic; chiar si oamenii care au ales sa traiasca fara paraziti, ii au), asa personal nu cred ca exista discusi, si intr-o acceptiune mai larga pesti de acvariu liberi 100% de paraziti si specii cu potential de parazitism. Si-am sa ma explic.
In primul rand, despre oameni :) ...90% dintre noi avem Demodex foliculorum care traiesc ca si comensali pe fetele noastre, la comisura buzelor, la aripile nasului, unghiul extern al ochilor, fara sa ne produca boala decat in caz de sistem imun deficitar, sau in perioada de crestere cand intervin in 90% din cazurile de acnee. Dupa aia, atat timp cat dormim cu capul pe perne ce contin Dermatophagoides spp (acarianul de asternut, ori de praf) vom avea si noi pe corp, haine, cap, piele acesti acarieni care nu ne produc boala...dar nu suntem deloc parasite free....doar ca traim cu ei. :)
Acum despre pesti: discusii si nu doar ei, pot fi parazitati de protozoare ciliate, flagelate, sporozoare, mixosporidii, trematode, cestode, nematode, acantocefali plus ectoparaziti. Promotorii ideii de parasite free deparaziteaza discusii sau intreprind controale (in ideea in care sunt deja parasite free) impotriva tuturor acestor clase de paraziti? Sau se rezuma la controlul branhiilor, controlul lui spironucleus, a cestodelor si nematodelor?
Intre timp vad ca Ioan a dat un raspuns interesant.
Asa ca te intreb direct, ca sa inteleg ca parazitolog: ce inteleg promotorii discusilor parasites free prin aceasta notiune? Pesti absolut (100%) liberi de paraziti?
Precizez, pun aceasta intrebare ca sa inteleg ptr ca nu stiu. Desi am citit. Nu e foarte clar. Acesi discusari par a se gandi la o paleta ingusta de paraziti.
Scuze de posturile mele, nu vreau sa irit pe nimeni, vreau doar sa inteleg ce inseamna discus parasite free.
Multumesc


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 109 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group