It is currently Sun May 19, 2024 1:31 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Problema sau dilema?!
PostPosted: Mon Feb 28, 2011 6:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 02, 2011 1:17 pm
Posts: 25
Location: braila
Salutare
Propun spre atentia d-voastra urmatoarea problema .In urma cu 3 saptamani am achizitionat 5 dicusi .In momentul de fata discusii stau ascunsi ies doar daca nu e nimeni in incapere cum apare cineva cum se sperie . Am incercat cu lumina mai putina ,am mutat chiar si locul acvariului ca sa nu-I deranjeze lumina zilei , am ajuns sa nu mai intram in camera sau s-o facem pe furis ,chiar nu mai stiu ce sa le fac .De mancat mananca foarte putin adica le dau mancre si trebuie sa treaca 10-20 minute pana se duc ei la ea.Ca si mancare granule tetra discus , mixtura ,artemia congelata (aici chiar mai maninca putin ) Acvariu putin plantat ,Rio Juwel 125 l cu filtu intern din care s-a scos filtrul de carbune , filtru extern Tetra 700 pt filtrarea biologica , schimburi de apa la 3 zile 35% ,cu apa de la robinet lasata la decantat 3 zile ca conditioner( aquatan ).Parametrii apei sunt: NO3 intre 25 si 50 NO2 =0 ; GH14d ; KH 6d ;PH 7.1 Chiar nu mai stiu ce sa le fac . unul chiar s-a rnit in urma acestor busituri. Astept sfaturile d-voastra .Incerc sa pun si niste filmulete daca oi reusi .Multumesc .
http://www.youtube.com/watch?v=vw_lXF8yR1U
http://www.youtube.com/watch?v=Skk6cxlcMb4
http://www.youtube.com/watch?v=u4GrcGXv9vI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema sau dilema?!
PostPosted: Mon Feb 28, 2011 6:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 02, 2011 1:17 pm
Posts: 25
Location: braila
Ultima filmare facuta de la distanta ca altfel zdup la colt
Scuze pt postare succesiva .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema sau dilema?!
PostPosted: Mon Feb 28, 2011 6:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 4:14 pm
Posts: 464
Location: Neptun 0727070229
Sal Incearca sa acoperi laturile acvariului,apoi dupa citeva zile sa descoperi o latura si dupa o perioada alta .bafta multa !

_________________
pestele arata asa cum se simte!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema sau dilema?!
PostPosted: Mon Feb 28, 2011 6:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Discusii nu par sa aiba probleme de sanatate.Rezolvare la problema ta?Scoate tot decorul din bazin.Sa ramana doar substratul.Nu vor mai avea unde sa se ascunda si isi vor da seama ca nu esti un pericol.Te misti pe langa ei, dar fara miscari bruste.Le dai din mana ce le place lor mai mult.Dupa 1 luna de la "imblanzire" bagi si restul de decor in acvariu.Efect garantat.Nu acoperi nimic si nu umbli la iluminare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema sau dilema?!
PostPosted: Mon Feb 28, 2011 7:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 02, 2011 1:17 pm
Posts: 25
Location: braila
drdiscus wrote:
Discusii nu par sa aiba probleme de sanatate.Rezolvare la problema ta?Scoate tot decorul din bazin.Sa ramana doar substratul.Nu vor mai avea unde sa se ascunda si isi vor da seama ca nu esti un pericol.Te misti pe langa ei, dar fara miscari bruste.Le dai din mana ce le place lor mai mult.Dupa 1 luna de la "imblanzire" bagi si restul de decor in acvariu.Efect garantat.Nu acoperi nimic si nu umbli la iluminare.

Multumesc . Usor de zis greu de facut . Numai daca pun mana pe capac si se dau cu capul de geamuri , de mancat din mana ....ei nu mananca nici cand nu mai e nimeni in camera .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema sau dilema?!
PostPosted: Mon Feb 28, 2011 7:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Daca faci ce ti-am scris mai sus.....s-ar putea sa ai o surpriza placuta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema sau dilema?!
PostPosted: Mon Feb 28, 2011 7:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Va fi foarte greu sa imblanzesti acei discusi datorita pozitiei relativ joase a acvariului. Acesta este comportamentul tipic al unui discus care simte ca se apropie ceva in plan superior acvariului.
Tot ce poti face este ca atunci cand te apropii de acvariu sa te lasi cat mai jos posibil astfel incat sa nu fi deasupra lor.
Nu toti discusii au comportamentul acesta dar e de ajuns unul singur intr-un acvariu si ii sperie pe toti.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema sau dilema?!
PostPosted: Mon Feb 28, 2011 8:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 02, 2011 1:17 pm
Posts: 25
Location: braila
mariusvlad wrote:
Va fi foarte greu sa imblanzesti acei discusi datorita pozitiei relativ joase a acvariului. Acesta este comportamentul tipic al unui discus care simte ca se apropie ceva in plan superior acvariului.
Tot ce poti face este ca atunci cand te apropii de acvariu sa te lasi cat mai jos posibil astfel incat sa nu fi deasupra lor.
Nu toti discusii au comportamentul acesta dar e de ajuns unul singur intr-un acvariu si ii sperie pe toti.

Adevarul e ca 1 e cel sperios dar fiindca e cel mai mare ii sperie si pe ceilalti.Cu acvariul jos ce sa zic asta e masa lui si mai inalta fiind chiar da urat ;1m masa +0.5m acvariul e rezonabil.Cu toate ca am vazut postari cu acvarii asezate mult mai jos. Si am chiar si eu unul .Asta sa fie problema? Cu toate ca atunci cand ma apropii de acvariu ma las in jos atfel ca poz capului meu sa fie la jumatatea acvariului dar degeaba , de cele mai multe ori nici nu apuc sa ajung in fata acvariului .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema sau dilema?!
PostPosted: Mon Feb 28, 2011 8:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 4:14 pm
Posts: 464
Location: Neptun 0727070229
Sal,Problema cu discusi speriati am avuto si eu .Insa la mine sa rezolvat in momentu in care am mutat pestii din acvariu de 110L in cel de 380L care intimplator are masa inalta de 1m, cosmar la cuartenie dar benefica pentru discusi.La mine a mai contat ceva linga discusi maturi am pus pui de 4 luni care maninca din mina fapt care a ajutat enorm.E adevarat ce se spune legat de frica, discusu find peste de banc daca unu se sperie fug toti.

_________________
pestele arata asa cum se simte!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema sau dilema?!
PostPosted: Mon Feb 28, 2011 8:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Vezi poate poti identifica un "speriat de bombe" printre ei ca se intampla sa fie cate unul excesiv de sperios si sa dea tonul in banc.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group