It is currently Tue May 21, 2024 5:50 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: discus asia
PostPosted: Wed Jul 27, 2011 1:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca nu sunt bolnavi nu-i cazul sa tratezi. Poate aparea alta boala care trebuie tratata cu alte medicamente si atunci pot aparea complicatii pentru ca mai au primul medicament in sange si tesuturi. Din principiu nu se trateaza Discusii preventiv, neintemeiat, pentru ca pot aparea probleme mai tarziu din cauza asta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus asia
PostPosted: Wed Jul 27, 2011 1:51 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
De ceva timp am dat drumul si la neoane, dar discusii nu par a fi afectati de ele deloc. De fiecare data cand mă văd sunt toți la geamul acvariului după măncare.
Nu stau retrasi deloc, nu sunt inchisi la culoare. Rămâne de vazut dacă si pe viitor vor fi ok, eu sper sa fie bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus asia
PostPosted: Thu Jul 28, 2011 9:26 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Pentru bolile de piele care ar fi cele mai bune medicamente aflate pe piață?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus asia
PostPosted: Thu Jul 28, 2011 10:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
florin wrote:
Pentru bolile de piele care ar fi cele mai bune medicamente aflate pe piață?


Clotrimazol.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus asia
PostPosted: Thu Jul 28, 2011 11:40 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Bolile de piele ale cui?
Intrebarea e o gluma, dar te rog sa nu amesteci subiectele. Descrie problema pe care o ai, in sectiunea in care se integreaza cel mai bine. Daca nu gasesti un topic in care s-a mai discutat subiectul, poti deschide unul nou, dandu-i si un titlu adecvat.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus asia
PostPosted: Fri Jul 29, 2011 12:25 am 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Nu este o vorba despre o problemă cu discusi mei,doar ca de ceva zile i-am pus impreună intr-un bazin comun,atat discusi din asia,cat si cei cehia,par ok,mănâncă doar ca se mai scarpină din cand in cand de cablul de la incalzitor de peretele acvariului si mai respira accelerat da cred ca e de la mancare.Aceste probleme erau si inainte de ai pune la comun,deci nu cred că ar fi cauză ca i-am pus la comun pe toți.Mă gandesc să incept ceva tratament dar sincer sa fiu nu prea stiu ce ar da rezultate mai bune,nu as vrea să-i mai stresez si eu.Am obsevat că unui dintre ei au si flagelate,acuma seara am ridicat temperatura la 33 de grade,treptat.Partea proasta este că o să plec in vacanta mai mult timp,(o lună si ceva)și persoana care urmeaza să aiba grija de ei nu stie decat strictul necesar,schimb de apa,mancare.Nu prea stiu cum să-i pregătesc mai bine pentru această plecare a mea.I-am pus la inceput intr-un acvariu de 240 de litri,dar era prea mare pentru ei,sunt doar 10 la numar(8 dintre ei sunt intre 6-9 cm,iar 2 cam 10-11cm),nu sau acolomodar nicidecum cu acest nou camin,si mai nasol este ca acest acvariu este la mine in camera,se speriau de mine de acvariu de tot,asa ca am decis să-i mut in acvariu de 120 de litri unde se afla si acuma.Le fac schimburi de apa zilnic cam 30 de litri,acvariu este steril,la fiecare schimb de apa folosesc Atvitol de la JBL, ca si filtrare am in filtru extern un tertatec ex 1200 dar am redus mult din debit nu face valuri in acvariu,ca si medii filtrante am 1 litru micromec,si azi am mai pus 2 litri de siporax.V-am zis cam tot despre acvariul meu,in speranta ca ma veți indruma cat mai bine!
Să-i mai las cateva zile si pe urma să-i mut in acvariul de 240 de litri,sau să-i las unde de afla ei acuma pe perioada vacantei?încep un tratament pentru bolile de piele?daca da cu ce?in afara de ce mi-am zis colegul nostru mmdiscus.
Mulțumesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus asia
PostPosted: Fri Jul 29, 2011 2:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Oct 14, 2010 3:43 pm
Posts: 169
Location: london
Salut, eu pot sa-ti spun ca am avut discusi din 4 locuri diferite in acvariu la un moment dat, asia, germania , si 2 crescatori privati . Nu am avut nici o problema cu ei . Probleme am avut separat cu cei din asia,spun separat ca am avut 2 perechi care nu au avut treaba cu acvariul comun. Numai bine


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus asia
PostPosted: Fri Jul 29, 2011 4:27 am 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Pana iti raspund cei mai experimentati incerc eu sa-ti dau niste sfaturi.
- Impotriva flagelatelor un coleg de forum mai experimentat recomanda ca prima actiune pe langa cresterea temperaturii o hranire intensa pentru a elimina cat mai multe odata cu fecalele, un alt tratament este cel cu metronidazol dar e mai bine sa incerci mai intai prima varianta pentru a nu-i stresa si mai mult
- pentru a 2-a problema ( ma refer la faptul ca se sperie ) in primul rand cred ca ar trebui sa reduci lumina pentru un timp (cateva zile ) apoi dupa ce vezi ca s-au acomodat sa incerci sa mai aprinzi cate un neon la interval de 1zi (nu stiu cate neoane ai si daca acvariul e steril cred ca 1 neon ar fi destul). Trebuie avut in vedere si amplasarea in camera a acvariului astfel incat la trecerea ta prin camera sa produci cat mai putine umbre in acvariu. Ar mai putea sa fie "speriosi" si din cauza calitatii apei ma refer aici sa nu fi deciclat din greseala acvariul cand ai oprit filtrul sa adaugi siporaxul si l-ai tinut oprit mai mult timp decat era necesar. In acest caz poti sa le reduci din stres si sa opresti actiunea N asupra lor prin adaugarea de sare neiodata ( eu am pus si iodata :D ) 1 lingurita la 100l de apa.
Cam la atat ma pot gandi la aceasta ora, poate te ajuta cu ceva pana ce colegii de forum mai experimentati te vor indruma.
- parerea mea e sa-i lasi in acvariul actual daca tot ii vanturi din acvariu in acvariu nu faci decat sa-i stresezi si mai mult si sa le scazi sistemul imunitar


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus asia
PostPosted: Fri Jul 29, 2011 8:03 am 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Mulțumesc pentru promtitudine.Acuma de dimineața am observat ca unul dintre cei mici nu isi mentine echilibrul și are un inot haotic,cred ca este de la temperatura ridicata,are el ceva probleme grave de sanatate,nu prea cred ca o sa l mai tratez pe asta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discus asia
PostPosted: Fri Jul 29, 2011 8:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Asa cum a spus si ADX deschide un topic la Cabinet medical pentru a discuta la subiect, altfel va fi dezordine mare pe aici.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group