It is currently Thu May 02, 2024 3:14 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Red Melon cu piper ?
PostPosted: Wed Aug 17, 2011 2:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 15, 2011 10:51 am
Posts: 36
Location: Resita
Buna

Printre discusii mei am si un Red Melon care mananca si se comporta normal dar are niste puncte negre pe corp. Il am de 1 saptamana si cateva zile dar la inceput nu avea nimic. Ce este si ce asi putea face ?

Inainte
Image

Peste 1 saptamana
Image

Image

Nu se vad in poze cum se vad de bine in realitate dar ata am putut sa scot.

_________________
I love Discus !!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Red Melon cu piper ?
PostPosted: Wed Aug 17, 2011 2:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Nu are nimic in afara de piper...
In shimb codita este putin "mancata".
Bafta!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Red Melon cu piper ?
PostPosted: Wed Aug 17, 2011 3:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 15, 2011 10:51 am
Posts: 36
Location: Resita
Citisem intr-un articol ca Red Melon si Red Malboro nu fac piper. Nici nu vazusem in poze sau pe outube Red Meloni piperati. Ce pot sa fac atunci ca sa ascunda piperul ? Sa scad lumina sa tin ph mic etc ... ? Din ce cauza la inceput nu avea si acum are, la fel si Pigeon Blood si White Butterfly ? Am 3 neoane de 18 w la 100 litri, sa fie asta cauza ?

_________________
I love Discus !!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Red Melon cu piper ?
PostPosted: Wed Aug 17, 2011 3:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Toti pigeonii au mai mult sau mai putin piper pe care functie de conditiile existente in bazine (lumina, culoarea fundalului, chimismul apei.....) il scot mai mult sau mai putin in evidenta .Discusul respectiv chiar daca e rosu (red melon, red marlboro, super red marlboro ....sau sub ce denumire l-ai cumparat tu) si indiferent daca vrei sau nu sa crezi tot singe de pigeon are in vene ,asa ca ... are piper pe care il arata mai mult sau mai putin functie de conditiile pe care le ai in bazin.
Oricum in privinta pestelui respectiv piperul e ultima grija pe care trebuie sa ti-o faci. Este ramas in urma si nu vei scoate din el discus normal niciodata . Daca vrei sa faci purici in acest hobby trebuie sa incepi cu discusi buni deoarece altfel te vor astepta numai deceptii .Un crescator care nu vrea sa se faca de kko nu ar trebui sa dea nici gratis un astfel de discus deoarece atunci cind il vede cineva si afla de unde provine nu mai intreaba cit ai dat pe el...ci trage concluzii cu privire la pestii care pleaca de la persoana respectiva.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Red Melon cu piper ?
PostPosted: Wed Aug 17, 2011 3:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Consuma inutil!
Este foarte urat! Renunta la el si investeste in ceva ok!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Red Melon cu piper ?
PostPosted: Wed Aug 17, 2011 4:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 15, 2011 10:51 am
Posts: 36
Location: Resita
Toti discusii pe care ii am sunt de la discusmaniac si are de calitate. Nu vreau sa am discusi de TOP. Vreau discusi doar pentru ca imi plac, nu sa scot din ei forme extraordinare si de concurs.

Sa inteleg ca intensitatea luminii si culoarea fundalului influenteaza intr-un fel piperul ?

_________________
I love Discus !!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Red Melon cu piper ?
PostPosted: Wed Aug 17, 2011 5:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Eu nu cred ca Ciprian ti l-a vindut in aceasta stare .Il cunosc destul de bine si stiu ca nu ar vinde astfel de pesti iar daca ti l-a dat gratis/bonus la altii a facut o greseala care nu ii aduce nici un folos ci dimpotriva .
iti vind un pont prin care vei face economie de bani in timp (cu toate ca e posibil sa sune ciudat acum).Cind mai cumperi pesti pe nevazute mai ales daca iei putini niciodata sa nu te tirguiesti ci sa oferi cit iti cere vinzatorul sau chiar ceva in plus pentru a te asigura ca ti-i da pe cei mai frumosi .Cind scade pretul implicit scade si calitatea .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Red Melon cu piper ?
PostPosted: Wed Aug 17, 2011 5:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Razvan_Pop wrote:
Toti discusii pe care ii am sunt de la discusmaniac...


Eu cred că discusmaniac ţi-a făcut cadou acel discus sau ţi la dat ca bonus la o comandă.
Cred că trebuie precizat acest lucru.
PS. văd că am postat deodată cu Dragoş :)

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Red Melon cu piper ?
PostPosted: Wed Aug 17, 2011 6:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 15, 2011 10:51 am
Posts: 36
Location: Resita
Poate a gresit eu nu il invinuiesc cun nimic.
Nu, pestele nu a fost bonus ci a fost platit. Bonus a fost un Pigeon Blood de 5 cm cu o forma buna dar cu foarte putin piper.

_________________
I love Discus !!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Red Melon cu piper ?
PostPosted: Wed Aug 17, 2011 6:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
razvan, am intrat acum pe net si am citit acest topic. am incercat sa te sun dar ai telefonul inchis probabil, nu am reusit. dragos si reisz medre au "mirosit" despre ce este vorba. lucrurile stau astfel:razvan mi-a facut o comanda minimala, 155 lei total. 5 exemplare de 5-6 cm astfel:
-1 melon=35 lei
-1 brown=25 lei
-1 cobalt=25 lei
-1 snakeskin=35 lei
-1 flora =35 lei
la 10 bucati comandate se da bonus inca o bucata. nu e cazul aici pt. ca sunt doar 5 bucati, 155 lei, comanda minimala, la care nu dau bonusuri. au fost impartiti in 2 pungi la transport, si am decis sa-i mai dau o bucata gratis, sa fie 3 intr-o punga si 3 in alta. bineinteles ca fiind o comanda f. mica, care nu presupunea nici un bonus, am pus un exemplar mai "slabut". se vede ca inca o data am fost f. prost inspirat, pt. ca trebuia sa nu-l mai pun deloc, pt. ca nu am castigat nimic punandu-l, ba mai mult, acum imi fac reclama proasta. pigeonul flora a fost ales dintre cei mai ok pe care-i am, fara pic de piper. din ce am inteles, razvan nu a avut rabdare sa ii creasca in steril pana ii face mai mari si acum i-a bagat in plantat, cu substrat MARO la culoare. din punctul meu de vedere nu a luat cea mai buna decizie cu discusi de o astfel de dimensiune.
mai exista o perspectiva din care poate fi privita problema: in momentul cand dau bonus un discus sau mai multi, acesta il poate substitui pe altul care din neatentie a fost pus poate cu vreun defect sau imperfectiune. la atatia discusi si atatea comenzi efectuate, se mai pot comite si erori, sa-ti mai scape vreo unul cu vreo problema. dar in momentul cand dai altul bonus, acesta il poate substitui si clientul nu ramane astfel pierdut. iar daca nu i-am pus nimic bonus dar s-a intamplat sa "scape" vreun discus care nu e ok, atunci este recomandat sa fiu sunat de client, sa mi se prezinte problema, eventual cu o poza demonstrativa, si ii trimit banii pe el inapoi in cont. asa mi se pare corect. mi s-a intamplat in "cariera" mea sa trimit discus mare, mascul sau femela de ex., pt. imperechere, discusi ok, si in cateva zile acel discus sa aiba o evolutie neprevazuta si eventual sa moara. am rezolvat problema trimitandu-le clientilor alti pesti, cu toate ca nu aveam nici o vina, pestii plecand ok de la mine si clientul fiind multumit in prima faza.
bine, sunt cazuri izolate dar in atatia ani de zile se mai intampla.
credeti-ma ca nu comit erori intentionate mai ales la o astfel de comanda minimala, unde antireclama pe care mi-o pot face se poate contabiliza in sume mult mai mari decat 155 lei. mai rentabil ar fi sa nu trimit o astfel de comanda, decat sa-mi fie patata imaginea.
multumesc.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group