It is currently Wed May 01, 2024 8:22 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Sat Oct 22, 2011 12:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
harry-ab wrote:
Daca tot vrei sa faci o treaba...serioasa lasi tot acvariu asa cum e, bagi un termoplonjon si incalzesti tot acvariul(filtru, decor, minciog,furtun de apa, incalzitor...tot) la 65-70 grade, mentii temperatura vreo 5-6 ore apoi lasi sa se raceasca treptat.

E foarte mare temperatura Harry. La 70 de grade plasticul, buretele, se deformeaza iremediabil asa ca pierzi filtrul, buretii, etc.
Dr. Norbert Menauer spune ca la o temperatura de 54 grade ajung 15 minute pentru a elimina orice parazit din acvariu.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Sat Oct 22, 2011 3:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 4:15 pm
Posts: 103
Location: Tg. Mures
Salut, vezi mai jos o modalitate de a steriliza tot sistemul (acorda timp suficient dupa sterilizare ciclarii si dupa ce introduci pestii mentine curatenia si schimba regulat un % din apa):

Desinfection:

a) Take all animals and plants out of the tank.
b) Fill in a mixture of 30% hydrogen peroxide (apa oxigenata) proportionaly 1 liter H²O² to 400 liters of water. Keep aware that you do not get in touch with the mixture, you could cauterize your skin!
c) Impact the dilution for 36-48 hours.
d) After that you have to change 100% of the water.
e) Fill the tank with fresh tap water.

http://www.diskuszucht-stendker.de/gb/3 ... dex,0.html

_________________
Marius


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Mon Oct 24, 2011 12:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Va multumesc din nou pentru raspunsuri si am sa va tin la curent cu metoda pe care am s-o aplic si rezultatele obtinute.

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Mon Oct 24, 2011 11:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
harry-ab wrote:
Daca tot vrei sa faci o treaba...serioasa lasi tot acvariu asa cum e, bagi un termoplonjon si incalzesti tot acvariul(filtru, decor, minciog,furtun de apa, incalzitor...tot) la 65-70 grade, mentii temperatura vreo 5-6 ore apoi lasi sa se raceasca treptat
Dap, daca e sa-l credem pe cuvant pe dr Untergasser (si nu am nici un motiv sa n-o fac) e cea mai ecologica metoda de dezinfectare. Plasticurile nu se deformeaza daca nu depasesti 70 GC iar buretii nu merita dezinfectati. Am mai spus-o si cu alta ocazie, eu am asezat in mijlocul sufrageriei un bazin in care am pus tot ce am vrut sa dezinfectez, l-am umplut cu apa cat de mult (nu trebuie lasat mai mult de 1-2 cm pana la limita superioara pt ca se formeaza tensiuni in geamuri din cauza diferentei de temperatura intre partea de sub apa si cea de deasupra) Am bagat apoi un termoplonjor mare si un termometru industrial dupa care am conectat un Tetra 700 si l-am lasat in functiune pe toata durata dezinfectarii. Nu pot sa spun decat ca data viitoare am sa folosesc aceeasi metoda.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Tue Oct 25, 2011 10:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
GeoS wrote:
Plasticurile nu se deformeaza daca nu depasesti 70 GC iar buretii nu merita dezinfectati.

Cu o rezerva (sau doua): in fisa tehnica a filtrelor Fluval si Eheim este trecuta o temperatura maxima de 35 de grade celsius... si daca ai bureti de la JBL cu 50 lei bucata te doare sufletul sa ii arunci.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sterilizare acvariu
PostPosted: Tue Oct 25, 2011 1:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Tot ce pot sa spun este ca eu asa am procedat si a mers. Probabil ca producatorii se refera la faptul ca la temperaturi mai mari se poat deforma plasticurile si dilata oringurile, compromitandu-se temporar etanseitatea. Oricum, pe perioada tratamentului trebuiesc supravegheate echipamentele. Ai dreptate cu buretii insa s-ar putea sa o tragi mult mai mult de cateva sute de lei daca te scumpesti la tarate. Pentru bureti insa mai sunt si alte metode(traiasca H2O2 !!!)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group