It is currently Wed May 01, 2024 11:16 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: CUM scap de Piper
PostPosted: Fri Nov 04, 2011 12:53 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 21, 2011 12:27 pm
Posts: 62
Location: Arad
Salut am de vreo luna jumate 2 luni sa zicem 30 de discusi cumparati la dimensiuni mici 5-7 cm am cred ca 6 leoparzi, 6 pigeom, 6 tuquise 6 malboro si restu melon si tangerine cred. Cand iam adus mam uitat foarte atent cateva ore sa ii urmaresc sa nu aiba probleme de la transport acomodare etc, mai ales ca io am apa dura de la retea etc.
Seara cand au ajuns nu avea nici macar urme de piper vreo unu dar a doua si a treia zi au inceput sa apara piper pe ei. Am sunat persoana de la care am luat sa aflu motivu pt care apare ca era clar ca este la mine pentru ca cand au ajuns nu aveau pieper. Mi s-a sa spus ca ar trebui sa am funu deschis la culoare si marginile deschis la culoare, cea ce am si facut am pus hartie alba sub acvariu si am lipit cu scotch pe margini hartie alba. Si in urmatoarele zile s-a oprit nu am mai facut nici unu pieper dar pieperu a ramas pe cei care lau facut.
Acuma intrebarea mea este vor scapa vreodata de piperu de pe ei?? daca da cum pot sa ii ajuta sa scape de el.
Pesti sunt in 2 acvari in grupuri de 15 laturile si fundu acvarilor sunt albe, sunt hraniti de 3-4 ori pe zi (putin si des) cu inima de vita , larve de chironomide , larve de tantar si artemia (cand una cand alta 3 mese pe zi este inima de vita pura plus una de alta natura). De cand au venit sunt tinuti la temperatura constanta de 32 grade nu a oscilat nici jumate de grad. Fac schimburi de apa odata la 2-3 zile cam 15% amandoua acvarile au filtre exterioare de volum mare si filtre interioare cu pompa (am grisa sa nu se invarta apa in ele). Gh = 12 si Kh i 8 ph de 7. Apa este filtrata prin granule ce aboarbe duritate din apa avand in vedere ca la teava am GH si KH de 14,4.

Deci pe scurt cum scap de piper de pe pesti care lau facut deja

Am uitat sa precizez ca amandoua acvarile sunt tinute asa zis sterile


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CUM scap de Piper
PostPosted: Fri Nov 04, 2011 1:21 pm 
Offline

Joined: Sat Sep 03, 2011 10:38 pm
Posts: 249
Location: bucuresti
Cred ca e imposibil, din cate stiu eu e o problema genetica.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CUM scap de Piper
PostPosted: Fri Nov 04, 2011 2:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Cei care au ramas piperati probabil ca nu se simt in apele lor. Stresul este factorul determinant in aparitia piperului si poate apararea datorita conditiilor din acvariu. Calitatea apei si colocatarii ar putea fi la tine vinovati de stres.
Cand ma refer la calitatea apei ma gandesc la...
VladTepes wrote:
Gh = 12 si Kh i 8 ph de 7.
valori care nu sunt chiar pe placul discusilor dar nici nu vor muri de grija lor si la...
VladTepes wrote:
Apa este filtrata prin granule ce aboarbe duritate din apa avand in vedere ca la teava am GH si KH de 14,4.
Nu stiu ce sunt acele granule (poate detaliezi putin) dar daca este vorba despre rasina atunci trebuie sa sti exact cu ce ai de a face caci procesul este mai complicat decat pare.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CUM scap de Piper
PostPosted: Fri Nov 04, 2011 2:13 pm 
Offline

Joined: Wed Sep 21, 2011 12:27 pm
Posts: 62
Location: Arad
nu este rasina este un fel de turba granulata cum este ce de la sera de exmplu numa ca asta era alta firma.
Stiu ca parametri apei nu sunt ideali (umreaza sa vina instalatia de osomoza)
Colocatari nu au, sunt numa ei in acvariu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CUM scap de Piper
PostPosted: Fri Nov 04, 2011 2:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Din cate stiu eu, aceasta turba nu influenteaza cu nimic GH si KH, doar PH-ul... Si aici totul este discutabil (daca detii niste teste cat de cat bune iti poti raspune singur, masoara ph-ul apei din bazin inainte de schimbul de apa,masoara ph-ul apei ce urmeaza a fi pusa in bazin, si apoi masoara la un interval de 1 ora sa vezi in cat timp se va stabiliza ph la valoarea anterioara....acea ora este un calvar pentru pesti, pentru ca a avut loc un schimb brusc de valori) dupa cum m-au indrumat si pe mine colegii nostri te sfatuiesc sa renunti usor usor la a mai folosi factori chimici in prelucrarea calitatii apei, Discusul s-a dovedit a fi un peste extrem de rezistent as putea spune, care se adpteaza la PH acid sau bazic, GH foarte mare sau foarte mic... Deci pot rezista, nu spun si ca se vor simti foarte bine la extreme, dar ceea ce ar trebui sa te ingrijoreze pe tine este trecerea rapida de la un minim la maxim...Dupa cum ai spus daca vei face rost de un osmozor si ii vei tine doar in apa de Osmoza atunci ai pus punctul pe I ... le vei oferi conditiile excelente si le vei mentine prin adugare a apei cu valori aproximativ egale cu cele din bazin.
Apoi mai e foarte discutabil si schimbul de apa, ai spus ca hranesti de 2 ori pe zi cu inima de vita, iar schimbulde apa la 2-3zile...15%, gandeste-te ce se intampla cu acea cantitate de hrana care se dizolva in apa si sta acolo timp de 2-3 zile, inseamna un nivel mare de nitriti care ulterior cu o filtrare buna se va transforma in nitrat, acesta din urma fiind mai putin daunator...deci iti sugerez ca dupa o ora de la hrana cu mixtura(sau inima de vita) sa aspiri resturile ramase plus dejectiile si sa completezi cu apa proaspata

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CUM scap de Piper
PostPosted: Fri Nov 04, 2011 3:49 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
o sa dispara el de buna voie dupa ce se obisnuiesc si eu am patit la fel!ar trebui sa le dai de mai lute ori pe zi mancare,mai mult de 3-4 ori pentru ca sunt pui si trebuie sa se dezvolte!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group