It is currently Wed May 01, 2024 7:37 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: problema discusi agresivi
PostPosted: Fri Nov 11, 2011 6:47 am 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
salutare!puin ajutor va rog!am 20 de discusi din care 10 maturi si ii tin in 250 de litri!problema este ca se bat!sunt 4 perechi si inca doi fara pereche iar restul intre 11-12 cm si doi mai mici!cu cei mici nu au treaba doar adulti se bat atat de rau incat o pereche mascul leopard si femela spoted snakeskin s-au zgariat de buturugi i-ar acum au o rana amandoi putin mai sus de inotatoarele de jos!i-am separat intr-un alt acvariu si le-am pus omnipur si sare!este bine ce am facut?astept sfaturi!doar probleme am cu ei!probabil sunt prea ghinionist trece una vine alta!multumesc anticipat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema discusi agresivi
PostPosted: Fri Nov 11, 2011 8:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Părerea mea este următoarea:
- sunt prea mulţi discuşi, adică 20 discuşi într-un acvariu de 250 l (şi bănuiesc că nu este volumul net ci este cel brut), deci socoteşte cât volum de apă ai/discus :shock: PS. eu ţi şase maturi de 15-16 cm. în 220 l brut (aprox. 190 l net) şi mi se pare că sunt cam înghesuiţi;
- dacă ai patru perechi formate într-un asemenea acvariu cum crezi că vor reuşi să-şi folosesacă un teritoriu doar al lor pentru depunere. Patru perechi = patru colţuri are acvariul (asta dacă nu este trigon, hexagon.... ;) )
- nu înţeleg de ce ai scos masculul şi femela separat (asta doar dacă nu sunt pereche), eşti sigur că rana este atât de gravă încât trebuia scoşi separat? Părerea mea este că prea îi stresezi.
- am înţeles din introducerea ta că ai mai multe acvarii, atunci de ce nu-i separi?
- nu ai pomenit de filtrare, schimburi de apă, deoarece în situaţia dată aceste lucruri sunt foarte importante.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema discusi agresivi
PostPosted: Fri Nov 11, 2011 11:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Paradoxul este acela ca agresivitatea scade odata cu cresterea numarului de exemplare, deci daca ar fi 2 perechi in 250 l ar trebui sa fie mult mai agresive decat daca ar fi 5 perechi in acelasi volum de apa. Tocmai faptul ca au destul spatiu incat sa poata sa il delimiteze ca si teritoriu propriu ii indeamna la lupte pentru a il apara. Asta nu inseamna ca e un indemn la suprapopulare ci era doar o obiectie. Unele dintre cele mai agresive ciclide, mbuna, traiesc in armonie daca sunt cu zecile si se omoara intre ele daca sunt 2 perechi.
In alta ordine de idei, numarul de exemplare pe litru de apa tine mai mult de filtrare decat de volum.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema discusi agresivi
PostPosted: Fri Nov 11, 2011 4:01 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
inca o problema ar fi ca s-a stricat incalzitorul noaptea si eu dimineata cand am observat erau de la 30 grade cat ii tin eu la 26!zgarietura s-ar fi accelerat infectat din cauza ca sa schimbat temperatura?!mi-am cumparat altul dar cine stie cat au stat la 26 grade!i-am pus separat doua perechi!am pus omnipur si sare am ridicat temperatura la 32 grade!credeti ca or sa isi revina ?e destul de adanca!probabil le-a scazut imunitatea!intradevar erau prea multi intr-un acvariu!dar tot pe acest forum am vazut ca zicea cineva ca are un prieten care tine 20 de discusi intr-u acvariu de 250 litri!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema discusi agresivi
PostPosted: Fri Nov 11, 2011 4:26 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
a scuze reisz-medre am uitat saa zic!sunt pereche si sunt amandoi zgariati!destul de urat s-a infectat cred!ceva tratament antibiotic ?ce ar trebui sau este bun si omnipur!pe prospect asa zice ca e bun!multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema discusi agresivi
PostPosted: Fri Nov 11, 2011 11:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
mariusvlad wrote:
Paradoxul este acela ca agresivitatea scade odata cu cresterea numarului de exemplare, deci daca ar fi 2 perechi in 250 l ar trebui sa fie mult mai agresive decat daca ar fi 5 perechi in acelasi volum de apa.


Asa este,nu se intimpla doar in cazul discus-ilor ci si in alte cazuri cu animale in captivitate.
pantera_boniaschy nu te impacienta,nu se intimpla nimic daca au stat la 26 de grC;daca rana este adinca pune niste albastru de metil in apa cit sa fie bleu-ciel.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema discusi agresivi
PostPosted: Sat Nov 12, 2011 3:10 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
va multumesc pentru sfaturi!e greu sa inveti pe pielea ta,ce bine ar fi sa invatam de la altii !sper doar sa isi revina ca e destul de adanca!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema discusi agresivi
PostPosted: Sat Nov 12, 2011 4:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca sunt sanatosi in rest isi vor reveni chiar si fara tratament .Am vazut discusi care dupa ce s-au batut pentru o femela vreo 5-6 ore incontinu fara ca vreounul sa cedeze aveau niste rani foarte urite ..... erau carne vie pe tot corpul .Si-au revenit ambii fara sa le bag nici un medicament .Unul dintre ei avea si pui dupa cca 10 zile si i-a crescut fara sa resimta ca fusese ranit cu putin timp in urma.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema discusi agresivi
PostPosted: Sat Nov 12, 2011 5:34 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
deci sunt foarte grav pestii au niste rani sper sa pot face azi niste poze sa va pu sa vedeti!dintro mica zgarietura!sper sa isi revina desi nu prea cred!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema discusi agresivi
PostPosted: Sat Nov 12, 2011 5:39 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
sa mai pun si albastru de metil?nu o sa ii incarc cu medicamente?le-am pus omnipur si sare,dar niciun efect deocamdata!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group