It is currently Fri Mar 29, 2024 8:04 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Problema pereche discusi
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 8:37 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Salutare tuturor !
De ceva timp, observ un comportament ciudat al unei perechi de discusi : de fiecare data cind ma apropii de cubul perechii, femela aproape ca se culca pe fund, masculul sta si el pe fundul acvariului dar cit de cit intr-o pozitie verticala. In majoritatea timpului inoata doar pe fundul acvariului, rar se ridica "intre ape". Nu se apropie de mincare cind le dau mixtura, in schimb, dupa citeva ore mincarea dispare aproape toata si observ excremente pe fund (ceea ce inseamna ca maninca ceva, totusi ). Par apatici. Am ezitat mult inainte sa postez
aceasta problema, am citit forumul despre problemele cu discusi speriosi, dar imi e teama sa nu fie altceva. Lumina este asigurata de un neon de 30w, programata intre orele 7-19, acvariul este steril si pus intr-o camera in care nu intru decit atunci cind le dau mancare sau le fac curatenie si schimburi de apa. In majoritatea timpului stau aproape imobili in pozitie verticala cu burta lipita de fundul acvariului. Perechea este matura, au cca 1 an si jumatate, 18cm ambii. Are cineva vreo idee despre acest comportament ?
Multumesc !!

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pereche discusi
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 10:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
O posibila problema este atrofierea muschilor care coordoneaza vezica inotatoare datorita imobilitatii discusilor. Parerea mea este ca acea pereche este mult prea linistita datorita faptului ca nu exista activitate in acea incapere. Chiar si la om poate aparea problema atrofierii anumitor grupe de muschi atunci cand din anumite motive nu avem activitate fizica.
Posibila rezolvare consta in introducerea altor pesti (characide) in acvariu cu perechea pentru a inviora atmosfera sau introducerea perechii in acvariul comun (daca exista asa ceva).

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pereche discusi
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 11:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Si eu am perechile intr-o incapere in care nu intru decat cand le dau de mancare dar nu au asa un comportament.Se misca normal.Lasa usa deschisa si incearca sa-i observi de la distanta sa vezi daca fac asa doar cand sunt speriati.Este posibil sa fie si ce ti-a scris Marius caz in care iti sugerez sa-i bagi in acvariu comunitar o perioada.Daca tot timpul stau in pozitie ciudata si ai facut schimb de apa cu apa mai rece cu cateva grade de curand, atunci este inflamarea vezicii si ca tratament se aplica Furanol 2.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pereche discusi
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 11:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Nici la mine nu este singura pereche in camera respectiva. Mai sint doua care se comporta normal... Schimbul de apa fac zilnic, o galeata de 10l (lasata la decantat de ieri, deci la temperatura camerei) la 80-90l cit are acvariul. Nu cred ca este o scadere semnificativa a temperaturii. I-am "spionat" chiar acum si bineinteles, stau la 1 cm de fundul acvariului foarte linistiti, statui. Sa fac un tratament "preventiv" cu furanol 2 ? Baie scurta sau de durata ?

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pereche discusi
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 12:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Baie de scurta durata in niciun caz ca-i stresezi.Eu nu prea sunt adeptul tratamentului preventiv daca nu identific boala pentru a nu capata imunitate la medicamentul respectiv.Daca nu vrei sa-i bagi in acvariu comunitar, incearca cu Furanol.Pune doza pentru 90l si nu mai face schimb de apa 1 saptamana.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pereche discusi
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 12:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Drdiscus,
Mai am doua acvarii de 150l in care am in fiecare 8 discusi cam de 10-12 cm fiecare. O sa-i pun in unul din ele. Intrebare : nu creez suprapopulare ? Riscul de a infecta eventual cu vreo boala restul de pesti nu este de luat in considerare ?

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pereche discusi
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 1:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ce au pestii tai nu este o boala contagioasa.Suprapopulare va fi dar nu pentru mult timp si vei compensa asta cu schimburi de apa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pereche discusi
PostPosted: Fri Oct 12, 2012 7:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Pune o filmare cu perechea daca poti.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pereche discusi
PostPosted: Sat Oct 13, 2012 9:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Deja i-am mutat de ieri in acvariul comun, "la gramada"... Se comporta normal, sint interesati de mancare, desi nu prea mananca. Stau unul langa altul si tremura din aripioare uneori, au cam pus stapanire pe acvariu. Cind o sa-i repun in cub ( cam peste o saptamana am de gand sa fac asta ), o sa fac o filmare daca revin la vechile obiceiuri.
Multumesc pentr sfaturi.

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema pereche discusi
PostPosted: Wed Oct 31, 2012 12:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Dupa 17 zile de convietuire in acvariul comun, azi am repus perechea discutata in cubul ei. Surpriza !!!! Acelasi comportament ! Femela se culca pe fundul acvariului, cadea mixtura pe ea si nu misca !!! In acvariul comun s-au comportat normal, se bagau la mancare, veneau la geam cind ma vedeau...
Am pus un discus mic ( ca dimensiune , nedezvoltat) cu ei, poate ii mai invioreaza .
Ce parere aveti ??

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group