It is currently Thu May 02, 2024 4:37 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Wed Nov 07, 2012 2:06 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Parerea mea este ca Pigeonii nu prea se potrivesc unui setup amazon dr fiecare cu gusturile lui. Deasemenea daca ti se vor alege perechi intre leoparzi si pigeoni puii rezultati vor fi ceva destul de ciudat si cu mult piper. Vorbesc si eu din citite si vazute, nu am experimentat.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Wed Nov 07, 2012 4:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
subscriu cu LucianVlad


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Wed Nov 07, 2012 4:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
dan.matei26 wrote:
Trebuie sa iabe minim 10 cm ca sa nu faca piper asa evident.

Ai inteles gresit, nu asta e ideea. Ii cresti in steril pana la minim 10 cm pentru ca in plantat nu vor mai creste asa de bine...e o poveste lunga. O prinzi tu pe parcurs sau mai sapi pe forum.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Wed Nov 07, 2012 9:19 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 06, 2012 8:07 pm
Posts: 50
Location: Braila
LucianVlad wrote:
Parerea mea este ca Pigeonii nu prea se potrivesc unui setup amazon dr fiecare cu gusturile lui. Deasemenea daca ti se vor alege perechi intre leoparzi si pigeoni puii rezultati vor fi ceva destul de ciudat si cu mult piper. Vorbesc si eu din citite si vazute, nu am experimentat.


Ai perfecta dreptate dar nu ii tin pentru o linie curata sau reproducere.Sunt consitient ca nu ar iesi ceva...ok ca sa zic asa ,cat despre amazon biotop....am zis ca imi place foarte mult..nu ca s-ar potrivi.....banuiesc ca tot la browni ne gandim amandoi ca ar fii cei mai potriviti pentru seetupul amazon,doar ca m-am exprimat eu gresit.
In concluzie deduc de la cei mai experimentati in domeniu ca nu se sugereaza introducerea pigeonilor checkboard in semiplantat decat cand sunt maturi....lucru care l-am cam dedus si eu din pacate.
Tin sa mentionez ca acest acvariu personal..cel de aprox 400l vroim sa il fac pentru plecerea vizuala..atat tot ,si nu pentru a tine perechi reproducatoare ,sau pentru a scoate linii/generatii pure.
Inca nu sunt destul de interesat/avansat in discusime ca sa fac acest lucru.
Doar ca mi se par superbi pigeon ckeckboard/leoparzii/lss-urile si am incercat o varianta de mijloc cu un acvariu semiplantat....iar concluzia este ca in acvariu semiplantat sau plantat trebuiesc pigeon chekboard maturi sau leoparzii /leopardsnakeskin de marimi mai mici (7-11 cm) dar care sa aibe o hranire mai atenta si vasta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Wed Nov 07, 2012 10:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Mai ai rabdare cu pestii,creste-i pina la maturitate in steril,intre timp iti amenajezi super plantat si dupa un an arunci acolo doua perechi de ckeckboard sau de leopard ...iti garantez ca nu mai pleci din fata acvariului.
Ce ti-am scris este varianta fara batai de cap.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Wed Nov 07, 2012 11:43 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 06, 2012 8:07 pm
Posts: 50
Location: Braila
dap sa stii!ai perfecta dreptate


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group