It is currently Thu May 02, 2024 7:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: din steril in plantat
PostPosted: Tue Nov 06, 2012 10:55 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 06, 2012 8:07 pm
Posts: 50
Location: Braila
Am si eu o intrebare .
Am niste discusi chekboard pigeon de mici iar acum au cam 7-8 cm ii tin in steril .
Am un acvariu de 360l semiplantat tot cu discusi dar turqoise(blue/red) ,cobalt si brown .
Cand ar trebui sa-i pun pe cei chekboard pigeon in cel semiplantat fara a avea riscul ca fac boabe de piper?Nu vreua nici sa-i tin o viata in steril dar nici sa ii stric.Repet au cam 8 cm.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Tue Nov 06, 2012 11:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
dan.matei26 wrote:
Nu vreua nici sa-i tin o viata in steril

De ce nu?
Sint prea mici pentru mutare.
Sint alta categorie sa-i amesteci cu albastri,nu sint de dorit perechi mixte!

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Wed Nov 07, 2012 12:36 am 
Offline

Joined: Tue Nov 06, 2012 8:07 pm
Posts: 50
Location: Braila
Ideea este ca din plantatul mare vor pleca discusii actuali si ramane liber.si vroiam sa stiu daca la 7-8-9 cm chekboardul pigeon va face piper.sau este recomandat sa pun in plantat niste leoparzi?din cate stiu astia nu fac piper.
deci astai dilema mea...fac piper sau nu in plantat la dimensiunea asta


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Wed Nov 07, 2012 10:42 am 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
dan.matei26 wrote:
...vroiam sa stiu daca la 7-8-9 cm chekboardul pigeon va face piper...deci astai dilema mea...fac piper sau nu in plantat la dimensiunea asta

Nu . Vor face la 10-11-12 cm. "Piperul" este favorizat de conditiile specifice bazinului plantat, dar are (cel putin din cate am aflat eu) o baza genetica. Nu am intalnit inca discusi plecati din pigeon sa nu faca piper mai mult sau mai putin evident, dar la dimensiuni ceva mai avansate.
Am acum red tangerin si marlboro ce pana la 1 an au fost curati-spuma; de cca 1 luna au inceput sa se puncteze, si asta fara nici o modificare in set up-ul bazinului.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Wed Nov 07, 2012 10:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Piperul pe pigeoni nu este o boala. El apare intr-adevar atunci cand discusii nu se simt bine (datorita stresului sau unei boli) dar mai apare si ca o adaptare, camuflare cu mediul ambiant. Prin urmare, un pigeon care are piper il ascunde foarte bine intr-un acvariu steril cu peretii colantati in culori deschise si il arata intr-un set-up cu substrat sau background inchis la culoare indiferent de varsta.
O regula nescrisa ar fi sa ti discusii in steril (indiferent de varietate) pana la minim 10 cm dupa care ii poti muta in plantat.

L.E. Acum am observat ca ai postat si tu Dragos. Corecte afirmatiile tale.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Wed Nov 07, 2012 11:22 am 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
mariusvlad wrote:
Piperul pe pigeoni nu este o boala. El apare intr-adevar atunci cand discusii nu se simt bine (datorita stresului sau unei boli) .

Sincer, nu am remarcat o corelare intre starea de sanatate si evolutia piperului. Are insa sens, daca asimilam punctele cu dungile de stres. Dar, ma repet, din experienta mea nu reiese asa ceva.
mariusvlad wrote:
dar mai apare si ca o adaptare, camuflare cu mediul ambiant. Prin urmare, un pigeon care are piper il ascunde foarte bine intr-un acvariu steril cu peretii colantati in culori deschise si il arata intr-un set-up cu substrat sau background inchis la culoare indiferent de varsta.

Discusii de care pomeneam mai sus, se balacesc intr-un acvariu cu fundal inchis, o diorama pe fond negru. Piperul a aparut dupa 7-8 luni, fara modificari ambientale.
mariusvlad wrote:
O regula nescrisa ar fi sa ti discusii in steril (indiferent de varietate) pana la minim 10 cm dupa care ii poti muta in plantat.

Ba este scrisa; iar cine nu este convins, sa stea de vorba cu mine. :(

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Wed Nov 07, 2012 11:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Dragosdiscus wrote:
Sincer, nu am remarcat o corelare intre starea de sanatate si evolutia piperului.
Aceasta asociere am observat-o in acvariile proprii, deci garantez pentru afirmatia facuta.

Dragosdiscus wrote:
Discusii de care pomeneam mai sus, se balacesc intr-un acvariu cu fundal inchis, o diorama pe fond negru. Piperul a aparut dupa 7-8 luni, fara modificari ambientale.
Interesant ce spui si totodata inexplicabil.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Wed Nov 07, 2012 12:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
La mine a aparut prima data piper pe pigeoni cind au depus.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Wed Nov 07, 2012 12:34 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 06, 2012 8:07 pm
Posts: 50
Location: Braila
da, ma bucur ca am ap[rins spiretele pentr ca sincer tin dicusi de ceva timp ins apentru mine asta este o problema foarte mare.Multi ar intreba de ce?Este simplu acvariul care il detin ,cel mare,si il am in sufragerie....nu da frumos sa stea steril ,mai ales ca am posibilitati sa il fac cum vreau..setup amazon , aquascape etc etc ....de aceea ,innebunit dupa pigeon checkboard imi stresez capul sa gasesc o solutie sa ii tin in el far sa faca piper foarte mult macar.Am si acvarii sterile dar in dormitor si hol ,acolo unde tin pigeonii momentan.Dar avand doar 7-8 cm s ainteleg ca nu pot sa-i mut.Trebuie sa iabe minim 10 cm ca sa nu faca piper asa evident.
Atunci cred ca voi popula acvariul mare cu 7-8 leoparzii de 7-8 cm.vreau sa vreasca simultan cu pigeonii din steril sa aibe aceeasi marime cand vor convietui.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: din steril in plantat
PostPosted: Wed Nov 07, 2012 1:20 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Nu, nu s-a incins nimic. Expunem si noi observatiile personale.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group