It is currently Thu Apr 18, 2024 7:18 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: posibila problema
PostPosted: Sun Sep 08, 2013 4:59 pm 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
http://www.youtube.com/watch?v=-KI26lr2 ... e=youtu.be

Asa arata acum pestii . Am focusat imaginea 0:14-0:15 si cred ca sunt fecale albe . Nu i-am vazut eu , tata a vazut cand au cazut excrementele . Iar ce este alb pe jos probabil ca este sare dar nu stiu de ce nu s-a dizolvat .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: posibila problema
PostPosted: Tue Sep 17, 2013 5:12 am 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
Voi reveni cu video cat de curand sa va arat evolutia . Cred ca pestii sunt ok in momentul de fata . :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: posibila problema
PostPosted: Sat Sep 28, 2013 8:02 am 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
Am imbulinat-o ! ieri am primit 11 neoni si i-am bagat in acvariu de 90 de l unde am prea multi pesti . M-a luat somnu cateva ore si cand m-am trezit era unul mort . Daca ii lasam acolo mureau toti pentru ca nu am niciun fel de aerisire in acvariu ala . Proasta decizie care am luat-o a fost sa ii bag la discusi . Azi l-am gasit pe cel mai mic mort . Credeti ca neonii au fost cauza? oricum azi nu stiu ce voi face dar ii voi scoate de acolo .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: posibila problema
PostPosted: Sat Sep 28, 2013 11:35 am 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
O sa le schimb apa si pun un video .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: posibila problema
PostPosted: Sat Sep 28, 2013 4:24 pm 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
http://www.youtube.com/watch?v=RPMnRmg_ ... e=youtu.be

Cel din stanga l-am prins in video in timp ce elimina fecale albe cred . Sunt flagelate ? Daca da ce sugerati sa fac mai bine ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: posibila problema
PostPosted: Sat Sep 28, 2013 11:56 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Pacat de pesti, ca se pare ca au avut ceva potential. In film se vede ca sunt foarte stresati si daca o vor mai duce mult in ritmul asta o sa-i compromiti definitiv. Fa macar un test de Ph, NO2 si NO3, inainte de a decide inceperea unui tratament. Vezi si apa de schimb cum sta la aceleasi capitole.

In alta ordine de idei, te rog sa folosesti butonul "edit", atat timp cat il ai activ.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: posibila problema
PostPosted: Sun Sep 29, 2013 9:18 am 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
Ok , am facut un post la 'cumpar' in legatura cu teste . Mersi ADX !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: posibila problema
PostPosted: Sun Sep 29, 2013 6:51 pm 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
cred ca am gasit la cineva cu 10 lei a zis ca sunt teste pentru un an :-?? "Astea sunt testerele individuale la 25-30 de lei de care ti-am zis. La astea ai o mini eprubeta in care pui apa din acvariu. Apoi pui solutia (reativul) si vezi ce culoare iti rezulta si apoi compari cu un sablon. Ale mele sunt gen bete pe care sunt prinse hartiutele in ordine pentru fiecare test. il bagi in apa il lasi 3 sec si apoi il scoti si se coloreaza instant. Apoi te uiti pe ala cu rezultate si vezi daca este in parametri ok." asta este ce mi-a zis baiatul . In schimb vreau sa va spun ca tocmai am observat discusii cum mananca pentru prima oara in fata mea . inainte doar ciuguleau putin acum aproape toti au ras tot . nu-mi vine sa cred .. imi pare cau ca n-am putut sa filmez :)) . keep u guys tuned.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: posibila problema
PostPosted: Mon Sep 30, 2013 12:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Colegu, "betele" acelea sunt doar orientative si de mai sunt si expirate...

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: posibila problema
PostPosted: Mon Sep 30, 2013 5:32 pm 
Offline

Joined: Sat Jun 29, 2013 2:45 pm
Posts: 254
Location: Bucuresti
Am gasit in obor tot ce-mi trebuia =)) haha . Am cumparat burete cu talpa ingreunata de pana la 200 l , tetra discus , artemia larve de tantar si mixtura de vita ( astea fiind tablete congelate) si ce mai aveam nevoie adica vreo 2 bureti si 10 m furtun . Cand le-am dat artemia au devorat-o :)) se bateau pe ea . Le schimb apa in seara asta si revin cu un video !!!

http://tinypic.com/view.php?pic=2nr32g6 ... kmdzNJLPJI

P.S. Astea am luat . Sunt bune ? cred ca nu sunt artemia .. dar macar au mancat-o.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 43 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group