It is currently Thu May 02, 2024 4:37 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Doresc si eu un sfat
PostPosted: Sat Nov 02, 2013 6:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Salutare tuturor,
am si eu o intrebare: pot baga intr-un plantat 3 discusi cam de 5-6 cm?
In acel acvariu mai am 3 discusi cu mult mai mari, cred ca 10-12 cm. Mai am scalari si niste cardinali. Ii tin intr-un acvariu de 20 de litrii, i-am hranit bine, dar parca au stagnat din crestere. Nu vreau sa le creez probleme, pentru ca de citeva luni m-am tot chinuit cu ei. Din 11 am ramas cu cei 3 si se simt chiar bine.
Am un filmulet pe BLOGURI articol: REVENIRE IN FORTA sa vedeti cum arata acvariul.
Ce este de facut?
Cu stima!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Doresc si eu un sfat
PostPosted: Sun Nov 03, 2013 5:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Da, dar trebuie sa-i urmaresti atent ca sa vezi daca reusesc sa se hraneasca normal si daca nu-i streseaza altii. Personal nu cred ca vor gasi acolo cele mai bune conditii de crestere. Ei trebuie sa manace permanent si sa aiba apa cu foarte putin nitrat, sub 40mg/L. Daca nu schimbi apa la timp umpli acvariul cu alge de la asa multa hrana.
Este gresit sa achizitionezi Discusi de varste foarte diferite, daca n-ai cum sa le oferi conditiile de viata tot asa de diferite dupa cum au nevoie fiecare. Daca ai putin ghinion vor ramane mici, sau se vor inbolnavi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Doresc si eu un sfat
PostPosted: Mon Nov 04, 2013 3:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Faci o greseala.Cei mici se vor ascunde printre plante, nu vor manca si cel mai probabil, daca nu mor,nu vor creste.Problema nu este legata de discusii mai mari.Nici nu-i vor baga in seama prea mult.Problema este legata de plante.Decat sa iei 3 discusi mici mai bine mai asteapta pana faci rost de bani si cumpara 3 discusi mai mari.In final, vei ajunge mai ieftin.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Doresc si eu un sfat
PostPosted: Mon Nov 04, 2013 10:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Aug 21, 2013 7:10 pm
Posts: 82
Location: Ploiesti
Va salut si multumesc mult pentru sfaturi ,in legatura cu algele Ioan nu stiu cum face ca mereu ghiceste chiar am niste paroase maro BBA de cea mai mare frumusetea si eu am banuit mincarea ca fiind cauza dar se pare ca mi sa comfirmat .Acum daca tot am adus voba cum as putea sa scap de ele ?V-as fi recunoscator si chiar sint pentru ca mereu ma-ti scos din incurcatura.O seara bun va doresc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Doresc si eu un sfat
PostPosted: Tue Nov 05, 2013 11:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Oct 05, 2012 8:43 am
Posts: 51
Location: Bistrita
Ioan nu ghiceste nimic, are doar experienta si intuitie, in timp cam sti care e treaba, unde dai si unde crapa :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group