It is currently Wed May 22, 2024 4:01 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: rugaminte/probleme cu mancarea
PostPosted: Fri Feb 11, 2011 1:42 pm 
Offline

Joined: Sat Jan 29, 2011 6:21 pm
Posts: 72
Location: Mangalia
Buna ziua!
Daca se poate, va rog frumos sa ma sfatuiti in 2 probleme:
1. Mi-a facut cineva cadou o pereche, hibrid, ce-i drept, masculul foarte mare, are cam 15cm; femela e mai mica. Problema este ca, desi pestii au fost invatati cu tetra discus, acum nu mananca decat femela...ce trebuie sa fac ca sa il determin pe mascul sa manance? Ultima data a mancat cand si-a manca puii!!!
2. Am cumparat mai multi discusi, pestii sunt OK, de raportul dimensiune/pret nu mai vorbesc. Singura problema este ca au refuzat Tetra, sunt interesati de larve rosii de tantari. Mi-a trimis cel de la care am luat pestii si mixtura, fapt pentru care ii multumesc si pe aceasta cale. Intrebarea este: este vreo modalitate de a-i trece pe mancare de la Tetra/Hikari sau tot mixtura, cu care au fost invatati, trebuie sa le dau in continuare?
Va multumesc frumos, cu deosebit respect, Mihai.
Temperatura apei este in ambele cazuri30-32 de grade cu acvariu steril.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rugaminte/probleme cu mancarea
PostPosted: Fri Feb 11, 2011 2:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
1.Masculul respectiv a mincat vreodata in bazinul in care este acum sau de cind l-ai adus nu a acceptat hrana ? Daca a mincat inainte in bazinul acesta e posibil sa fie bolnav sau sa ai no2 ori no3 mult in bazin (daca nu a fost ciclat).Daca nu a mincat deloc de cind l-ai bagat in bazinul nou cea mai simpla rezolvare e sa il bagi intr-un bazin mai mare unde sunt multi discusi care il vor face sa nu mai fie stresat si il vor indemna la mincare .
2.Discusii care au fost invatati cu mixtura vor minca numai mixtura daca nu le va fi suficient de foame sa manince si granule . Poti incerca sa le faci tu o mixtura in care sa amesteci si granulat pentru a ii obisnui treptat cu gustul sau poti sa ii lasi sa faca foamea si incet incet se vor obisnui sa manince si granule .... cel putin majoritatea dintre ei .Mai sunt unii mofturosi care odata ce le-a intrat in cap ca vor numai hrana congelata prefera sa crape de foame decit sa manince granule .Cel mai bine pentru tine si pentru pestii tai este sa inveti sa faci mixtura ... nu e greu .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rugaminte/probleme cu mancarea
PostPosted: Fri Feb 11, 2011 3:47 pm 
Offline

Joined: Sat Jan 29, 2011 6:21 pm
Posts: 72
Location: Mangalia
Buna ziua Dragos!
In bazinul respectiv nu a mancat; tot ce este posibil sa nu fi fost ciclata apa cum trebuie.
Iti multumesc frumos pentru sfaturi!
Cu respect, Mihai.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rugaminte/probleme cu mancarea
PostPosted: Thu Feb 17, 2011 5:34 pm 
Offline

Joined: Sat Jan 29, 2011 6:21 pm
Posts: 72
Location: Mangalia
Buna seara!
Imi cer scuze: am pus aqua safe, aqua balance dupa ce am adus pestii acasa. Par interesati numai de larve rosii; tetra, ceea ce au mancat initial, nu servesc, iar la mixtura stramba din bot; situatia dureaza de 2 saptamani. Este vorba de perechea de care aminteam in primul meu post. Mai pot face ceva sau astept ceea ce nu doresc sa se intample?
Va multumesc inca o data!
Cu respect, Mihai.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rugaminte/probleme cu mancarea
PostPosted: Thu Feb 17, 2011 5:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Trebuie sa afli intai daca sunt doar mofturosi sau sunt bolnavi.
Daca sunt bolnavi, iti dai repede seama caci sunt retrasi, se intuneca la culoare nu tin aripiarele complect erecte sau respira repede. In acest caz trebuie tratati.
Daca sunt mofturosi atunci incearca cu inima de vita rasa caci e mai apreciata decat mixtura in cazul acesta. Treptat vei putea adauga cate un ingredient in asa fel incat sa se obisnuiasca cu gustul complex al mixturii.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rugaminte/probleme cu mancarea
PostPosted: Thu Feb 17, 2011 6:10 pm 
Offline

Joined: Sat Jan 29, 2011 6:21 pm
Posts: 72
Location: Mangalia
Multumesc frumos Marius! Nu imi dau seama de culoare pt ca ei, de la inceput au mult"piper" fiind niste hibrizi. Din pacate nici nu stiu cu ce si cum sa ii tratez...
Cu respect,Mihai.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rugaminte/probleme cu mancarea
PostPosted: Thu Feb 17, 2011 6:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Poti incerca sa faci un film sa vedem comportamentul lor.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rugaminte/probleme cu mancarea
PostPosted: Fri Mar 04, 2011 6:46 pm 
Offline

Joined: Sat Jan 29, 2011 6:21 pm
Posts: 72
Location: Mangalia
Buna seara!
Va multumesc inca o data pentru sfaturi! Golanii au inceput sa manance, la inceput doar larve rosii, apoi inima de vita, mixtura. De Tetra/JBl sau altceva nici nu vor sa auda de parca i-a facut ma-sa cu mixtura la nas!!!
O seara placuta, Mihai.
Imi cer scuze ca nu am postat filmulet, dar desi am un aparat cu care pot face asta, nu ma pricep sa il postez pe net....mea maxima culpa! :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rugaminte/probleme cu mancarea
PostPosted: Fri Mar 04, 2011 10:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Pentru noi e o problema daca nu primim de ceva de mancare decat seara. Pentru un discus matur e o problema asemanatoare daca nu primeste de mancare decat in ultima zi a lunii.
Sigur ca creste mai frumos daca mananca in fiecare zi, dar il lasa rece daca sare peste o portie, asa ca nu-i cazul sa-i plangem de mila daca nu mananca cateva zile.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: rugaminte/probleme cu mancarea
PostPosted: Fri Mar 04, 2011 10:25 pm 
Offline

Joined: Sat Jan 29, 2011 6:21 pm
Posts: 72
Location: Mangalia
Buna seara!
Va multumesc mult!
Cu respect, Mihai.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group