It is currently Fri Mar 29, 2024 7:43 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Tue Jul 01, 2014 6:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
oceanG wrote:
Adica sa iasa fara sa fie eliminati ?! Ca pare un pic contradictoriu ; nu stiu cum se manifesta camallanus .

Da nu m-am exprimat eu corect.Imaginile care le gasesti pe net cu camallanus...la aia ma refeream, pestii mei nu arata asa,aia vroiam sa zic.

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Tue Jul 01, 2014 11:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
whitesnake wrote:
Nu am vazut sa iasa din anusurile pestilor, asa cum face camallanus.
Astazi cumpar ce mi-ai recomandat.
Atentie la dozare!
Pe unde au iesit din pesti?
Au fost eliminati complet, fara sa ramana agatati de corp?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Wed Jul 02, 2014 1:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Cu ce o sa-i tratezi?

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Wed Jul 02, 2014 7:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
@Ioan Nu au ramas agatati de corp,

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Wed Jul 02, 2014 8:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Este foarte important sa fi sigur ca sti cu ce fel de parazit ai de-a face!
Am vaga impresie ca inca nu-i stabilit destul de clar!
Exprimarea celui pe care l-am tradus, cand a scris ca pune medicamentul cu lingura, se refera la cantitati pe care nu le-a descris decat foarte vag.
Dozarea exacta depinde atat de concentratia substantei active din tableta, praf, sau solutia lichida, respectiv a formei in care se afla medicamentul, cat si de situstia in care se afla intregul mediu in care se afla pestii tratati.
Trebuie sa cunosti felul in care se face tratamentul. Daca nu gasesti singur informatii suficiente trebuie sa le ceri aici, dar ar trebui sa ai cel putin o carte buna, cu continut cat mai actual in orice moment la indemana.
Eu am una, "Gesundheitsprobleme bei Diskusfischen" dar este in limba germana si din pacate gasesc rareori timp sa fac traduceri individuale, pentru fiecare persoana in parte. Chiar si acum scriu pe sarite, intre doua schimburi de apa.
Pe forum nu pot sa public traduceri din carte, pentru ca se opune autorul.
Medicamentul se comercializeaza sub denumirile "Concurat L 10 %" si "Ripercol". Ultimul este o solutie in care fiecare 1 ml contine 200 mg Levamisol.
Ar fi bine sa faci tratamentul cat mai degraba, pentru ca acesti paraziti pot sa perforeze intestinele si sa produca moartea pestilor prin intoxicatie. Culoarea rosie le-o confera sangele cu care se hranesc. Daca lipseste acesta, viermii raman relativ albi. Femelele ating 15-20 mm, masculii 5-7 mm. Femelele ies patial din corp prin anus si elimina in apa larve, care cad pe fundul acvariului si sunt preluate de acolo de catre alti pesti o data cu hrana. Acvariul se infecteaza primar, de obicei, prin introducerea hranei vi colectate din medii contaminate, sau a unor pesti contaminati.
Prin modul lor de viata si reproducere contamineaza toti pestii aflati in aceeasi apa.
Ti-ai facut rost de o problema cam greu de rezolvat! :(
Poti sa incerci un tratament cu 20g Concurat L 10 % la fiecare 100L apa, 2 zile, cu repetare dupa 3-4 saptamani.
In 20g Concurat L 10 % se afla 2g de Levamisol.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta?
PostPosted: Wed Jul 02, 2014 11:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Hrana primesc granule, mixtura si artemia congelata ( strinsa de mine de la turda). Nu am introdus pesti noi in bazine de multa vreme. Asa cum am mai zis, au aparut doar in bazinul unde administrez mixtura mai des. Levamisol am gasit doar injectabil, solubil inca nu...

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta?
PostPosted: Wed Jul 02, 2014 1:28 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 22, 2010 2:07 pm
Posts: 21
levamisol se gaseste in medicamentul uman numit DECARIS (comprimate) pe care-l gasesti la farmacie si care este solubil in apa

http://www.sfatulmedicului.ro/medicamen ... imate_9973

am tratat eu acum cativa ani o pereche de ramirezi care avea camallanus cu acest Decaris si a functionat, adica am salvat 1 peste din 2.
nu am putut sa-i salvez pe amandoi pt ca boala avansase destul de mult pana m-am prins eu ce si cum.
dar sunt sigur ca merge la camallanus, cu conditia sa si fie camallanus, evident.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta?
PostPosted: Wed Jul 02, 2014 2:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Modul de administrare la Decaris il mai stii?

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta????
PostPosted: Wed Jul 02, 2014 3:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
whitesnake wrote:
Da este acelasi vierme odata filmat in acvariu,iar apoi in galeata.Ieri am mai observant catziva.Cel mai mare pe care l-am vazut cred ca avea 12 mm(ochiometric),sunt foarte subtiri si nu sunt un rosu clar...vreau sa spun ca mai mult tenta de roz cam 75% a corpului(partea din fatza) iar spatele e mai albicios.
Nu am vazut sa iasa din anusurile pestilor asa cum face camallanus.


Untegasser ii descrie ca pot creste pana la 2cm cu o grosime de aprox. 1.5mm si sunt de culoare bruna sau rosu "profund". Daca nici nu-i vezi atarnand, probabil e alta specie

In mod normal ce se elimina in apa sunt larvele din interiorul viermilor...cum se vad in filmuletul de mai jos:



http://www.discus-club.ro/phpBB2/viewto ... 39&start=0

Ar fi sanatos, zic eu, sa cresti frecventa hranirii cu mixtura cu usturoi pentru ca se pare ca-si face treaba. Creeaza un mediu neprietenos in intestine pentru viermi. Aditional ar trebui sifonat cat mai des fundul o perioada. Cand mai vezi vreunul incearca sa-ti dai seama cum e "in sectiune"...rotund sau plat.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce e asta?
PostPosted: Wed Jul 02, 2014 3:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Ce am gasit eu nu sunt asa rosii ca cei din al doilea clip,si nici un peste nu are ce se vede acolo.Ce ar putea fii inafara de camallanus?
Vreau sa tratez problema urgent, dar nu vreau sa aplic un tratament care nu ar face treaba....
De ieri nu am mai gasit nici un vierme ,cam 3-4 ore pe zii studiez acvariul.
Incerc sa fac rost de un microscop.

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 21 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group