It is currently Thu Mar 28, 2024 11:13 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Aclimatizarea
PostPosted: Fri Sep 08, 2017 11:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Pe mine ma chinuie ca nu stiu care metoda o fi buna si de ce:

1. Omul asta zice asa si nu e chiar un necunooscut: http://www.diskuszucht-stendker.de/plug ... ell_en.pdf
2. Omul asta face asa si pare ca stie ce zice(min3:25 pt nerabdatori gen fast/forward facebook fucking fans) si da si o explicatie: https://www.youtube.com/watch?v=Wg8h4oqlUAM
3. Eu am facut asa si nu am avut probleme:
- desfac punga
- pun un furtunel de aer sa picure din bazin in punga
- arunc din apa din punga pe masura ce se umple
- durata este intre o ora si 4 ore
- cu cat diferentele de Ph si mai ales conductivitate sunt mai mari cu atat ma intind spre cele 4 ore de mai sus
- strecor pestii intr`un minciog si ii introduc in bazin.

Conform celor de mai sus eu am procedat incorect! Deci cum naiba o fi bine si de ce?

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizarea
PostPosted: Sat Sep 09, 2017 11:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Nu inteleg de ce tragi concluzia ca ai procedat gresit...
Doar in momentul in care bagi apa cu furtunasul de aer aduci temperatura din punga , incet, la temperatura din acvariu.
Ca baietii despre care vorbesti nu aduc in discutie duritatea, pH-ul, nitratii si fosfatii, si in general tot ce mai este in apa, este cu totul alta discutie.
Continua sa faci asa cum ai facut pana acum. Nu pierzi nimic, garantat! ;)

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizarea
PostPosted: Sun Sep 10, 2017 8:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Eu am făcut în ambele variante.
Depinde si de distanta de unde-i transporti.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizarea
PostPosted: Sat Oct 20, 2018 8:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Profit de faptul ca in ultimul timp a fost ceva activitate pe forum si readuc in atentia voastra acest topic caci parca a ramas asa in coada de peste.
Harry m`am gandit ca am procedat gresit deoarece ambele link`uri postate de mine au ceva in comun si anume faptul ca din momentul deschiderii pungii si pana la introducerea pestilor in bazin dureaza foarte putin iar la mine foarte mult! Stendker zice un maxim de 15 min din momentul deschiderii pungii iar Joey ii pune imediat!
Harry cand ai timp explica putin cu ce nu aduc baietii in discutie si ce influenta au parametrii respectivi.
Atti zi`mi care e treaba cu distanta te rog.
Traiasca forumul DCR!
Traiasca berea blonda si rece!

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizarea
PostPosted: Mon Oct 22, 2018 10:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Dacă distanta e mare, fac aclimatizare asa cum a prezentat-o Harry mai sus, iar dacă distanta respectiv durata nu sunt mari, eu unul nu mai fac aclimatizare.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizarea
PostPosted: Mon Oct 22, 2018 4:24 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
La specii mai putin mofturoase, desfac punga, o rulez pana se formeaza un fel de inel ce oermite plutirea in bazin. Dupa 15-30 min incep sa adaug cu o canita apa din acavariu, iar cand incepe sa fie pericol de scufundare, scot tot cu canita, apa din punga. Poate dura 1,5 ore, cu rezultate bune. Chestie si de putina experienta.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizarea
PostPosted: Mon Oct 22, 2018 5:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 25, 2014 1:16 pm
Posts: 296
Location: Cluj Napoca
blu wrote:
Pe mine ma chinuie ca nu stiu care metoda o fi buna si de ce:

1. Omul asta zice asa si nu e chiar un necunooscut: http://www.diskuszucht-stendker.de/plug ... ell_en.pdf
2. Omul asta face asa si pare ca stie ce zice(min3:25 pt nerabdatori gen fast/forward facebook fucking fans) si da si o explicatie: https://www.youtube.com/watch?v=Wg8h4oqlUAM
3. Eu am facut asa si nu am avut probleme:
- desfac punga
- pun un furtunel de aer sa picure din bazin in punga
- arunc din apa din punga pe masura ce se umple
- durata este intre o ora si 4 ore
- cu cat diferentele de Ph si mai ales conductivitate sunt mai mari cu atat ma intind spre cele 4 ore de mai sus
- strecor pestii intr`un minciog si ii introduc in bazin.

Conform celor de mai sus eu am procedat incorect! Deci cum naiba o fi bine si de ce?


Si eu tot asa fac aclimatizarea, doar ca eu desfac punga si ii golesc in galeata cu apa din punga si cu furtunelul de aer pun apa din acvariu....incet. Nu am avut probleme. Intradevar eu nu am pus niciodata punga inchisa cu pestii in acvariu pt ca cine stie de pe unde vine acea punga (mizerii, bacterii etc.). La mine aclimatizarea ca durata in 1-2 ore (4 ore cred ca niciodata). Plus la discusi mai puneam o piatra de aer in galeata unde ii aclimatizam pt oxigen (acum la manacapuru nu am mai pus dar tot i-am aclimatizat ca si pe discusi).
Eu zic ca tu ai facut bine, dar as zice sa asteptam sa vedem ce zice si Harry.

_________________
Acvariu 450L scalari manacapuru si rio nanay: https://www.youtube.com/watch?v=ITj_jHQ4PxU
Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=OfJ7Ksm4AsA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizarea
PostPosted: Wed Oct 24, 2018 8:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
In primul rand trebuie sa vedem scopul aclimatizarii...impropriu spus dealtfel. Practic noi urmarim egalizarea conditiilor fizici chimice ale celor doua tipuri de apa.
Cred ca s-a mai discutat, dar aduc inca odata in atentie faptul ca apa in care au fost adusi pestii este improprie pentru adaugarea in bazin. Aceasta contine cantitati apreciabile de nitriti, amoniu, fosfati pe care nu are sens sa ii bagam in acvariu.
Deasemenea ph-l apei scade in urma formarii acidului carbonic si al acidului azotic, reactii normale ce rezulta in urma proceselor de respiratie si excretie ale pestilor.
In prcedeul descris de colegul Blu se urmareste exact egalizarea acetor conditii .
Poate e putin exagerata durata, dar conform zicalei americane <mai bine safe decat sorry>nu are ce sa strice.
La mine aclimatizarea la discuri dureaza in general intre 30 si 45 minute, si procedez exact cum a descris Blu. Doar in cazuri extreme, ma intind pe 2-3 ore. Aici ma refer la cazul in care pestii ajung cu intarziere mare si cu temperatura mica. Am avut cazuri cand au ajuns cu 12 grade in punga cu o intarziere de 24 ore...
Este mai periculos sa bagi un discus dintr-o apa bazica in una acida decat invers
Este mai periculos sa bagi un discus dintr-o apa dura intr-una moale
Este la fel de periculos sa bagi un discus dintr-o apa calda intr-una rece sau dintr-una rece intr-una calda. Aici ma refer la temperaturi ce depasesc 4 grde Celsius.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizarea
PostPosted: Fri Oct 26, 2018 1:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
harry-ab wrote:
...apa in care au fost adusi pestii este improprie pentru adaugarea in bazin. Aceasta contine cantitati apreciabile de nitriti, amoniu, fosfati ...Deasemenea ph-l apei scade in urma formarii acidului carbonic si al acidului azotic, reactii normale ce rezulta in urma proceselor de respiratie si excretie ale pestilor.
harry-ab wrote:
Am avut cazuri cand au ajuns cu 12 grade in punga cu o intarziere de 24 ore...
Timpul indelungat (10 - 30 ore) trecut la transport aduce unele probleme cu sine:
Daca se adaoga apa proaspata, alcalina, care contine carbonat, la apa acida cu amoniu din punga, se transforma amoniul in amoniac si intoxica pestii.
Faptul acesta devine cu atat mai daunator, cu cat stau pestii mai mult, in timpul aclimatizarii, in apa in care au fost transportati.
Ce substante s-au acumulat in corpul pestilor in timpul transportului (nitrit in sange!) si ce influenta au acestea asupra pestilor dupa trecerea dintr-o apa acida intr-una alcalina (amoniu-amoniac!) inca nu stiu, dar ar fi bine sa aflam si sa tinem cont si de acest factor.
Problema de rezolvat apare pentru ca egalizarea temperaturii trebuie facuta incet, intre cateva minute si cateva ore, in functie de diferenta, iar eliminarea amoniacului trebuie facuta, preferabil, in cateva secunde.
Poate ca ar fi un compromis acceptabil sa fie adusa temperatura apei din punga la egalitate cu cea noua, in baie de apa, nu prin adaos de apa alcalina, si trecuti pestii cu mana din punga in alt recipient.
Nu si dintr-un recipient mai mare in alt loc, (!) pentru ca in recipientul mare au loc sa se zbata si se ranesc!
In Aceasta situatie trebuie evitata o vatamare a pielii cu plasa.
In acest caz, aerisirea reduce aciditatea prin eliminarea bioxidului de carbon si mareste probabilitatea aparitiei amoniacului.
O alta posibilitate, pe care o gasesc eu mult mai potrivita, este sa se aduca temperatura apei in care vor fi mutati pestii cu 2-3°C peste nivelul celei din punga, ca sa se poata scurta timpul mentinerii pestilor in apa nociva.
Aceasta metoda ar permite mutarea imediata a pestilor in alt recipient, vana, galeata, acvariu de carantina, etc., fara ca diferenta de ca. 1,5 pH (6-7,5) mai ridicat sa indispuna pestii.
Ajuns aici, ma intreb daca n-ar fi bine sa se adaoge sare in apa folosita la transport, ca sa anuleze efectul nitritului asupra respiratiei, la durate lungi de timp.
Oare se formeaza din amoniu nitrit in cele 30 de ore, fara actiunea bacteriilor aproape inexistente?!
Ar trebui sa masoare cine transporta mai des.
Se cantareste: 0,5g/10L, sau:
O lingurita rasa contine ca. 4-5g de sare.
Se intinde in linie cat mai lunga pe o foaie de hartie si se imparte in 10 portii egale a cate 0,4-0,5g, adaogate la fiecare litru de apa pentru transport.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aclimatizarea
PostPosted: Sat Oct 27, 2018 12:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
La mine nu prea e cazul sa ma intalnesc cu apa alcalina. Vine cu 6,8 la retea. Amoniacul se formeaza peste 7,5 asa ca... nu am prea dat atentie acestui fenomen. La mine cel putin astea sunt conditiile...

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group