It is currently Fri Mar 29, 2024 8:50 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Sat Dec 11, 2010 1:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Probabil multi or sa spuna acum ca suntem sadici, dar ar trebui sa caute mai intai asemanarea sau diferenta intre discusul bolnav, eutanasiat cu o lovitura scurta si merluciul din congelator care inainte de a-si da duhul s-a zbatut in navod, dupa care s-a stins incet, chinuindu-se, iar daca nu a avut noroc sa moara a fost filetat pe viu pentru a avea noi ce pune in tigaie.
Eu cred ca Adi a procedat corect avand curajul sa curme suferinta. Altii l-ar fi aruncat la canal.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Sun Dec 12, 2010 8:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Cum Ioan , in Germania nu se taie porciii? Daca sa zicem vrei sa maninci de craciun carne de porc crescut natural si nu cu ,concentrate trebuie sa cresti tu un porc sau sa il cumperi de undeva de la tarani , dar cum faci sa tai porcul respectiv ? Ai voie ?

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Sun Dec 12, 2010 9:02 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Si in Germania se taie porci, dar nu in vazul vegetarienilor, ;) si nici pe la casa oricarui taran, pentru ca asa ceva n-ar tolera vecinii in ruptul capului. Exista "Porcarii" industriale si particulare, unele ecologice, altele nu. Aici ai probleme mari sa tii chiar si porumbei, gaini, sau iepuri, daca nu poti feri vecinii de miros sau cantat de cocos. Afara din localitate da, exista cate-o casa de taran, aruncata undeva pe camp, iar in jurul ei cat vezi cu ochii,...ogor. Daca latratul unui caine deranjeaza, fac vecinii plangere si posesorul cainelui trebuie sa rezolve cum stie, dar trebuie sa suprime deranjul. Aici nu auzi noaptea haite de caini, sau caini razleti latrand. Ca mai latra cate unul seara cand ii plimba stapanii, o data la 1-2 ore se mai intampla, se tolereaza. Daca apare un caine singur, fara stapan pe strada, e ca si cum ar aparea la voi un bizon pe bulevardu´Magheru. In schimb trebuie sa reduc frecvent viteza ca sa nu calc iepurii, aricii sau ratele salbatice. Intr-o buna zi era o coloana de masini in fata mea, pe cand mergeam la cumparaturi prin centrul comercial. De ce? Pentru ca oprisera cei din fata ca sa lase sa treaca o rata si un ratoi salbatici, cu vreo 6 boboci dupa ei. A fost circul de pe lume! Oaspetii veniti in localitate in concediu se zgaiau zambind, induiosati de eveniment. Pe drumul principal trebuie sa ai grija sa nu-ti sara caprioare in fata masinii. Eu ma refer acum la localitatea in care locuiesc. Cum este in alta parte nu stiu, dar stiu cum sunt nemtii. Ei nu tolereaza sa fie deranjati toata noaptea de zgomote de nici un fel. Dupa ora 20:00 nu mai dai cu ciocanu-n tabla si nici lemne nu mai spargi,...musca sa nu se auda. Daca m-as incumeta sa tai un porc la 6 dimineta, la 6:05 ar fi politia la mine-n fata portii, si as aparea in aceeasi dimineata in toate ziarele de bulevard, de la mine pana-n Bavaria, chiar inainte de a-mi fi terminata examinarea psihica. Daca vrei sa mananci carne de porc "Eco", te duci la pravalie si-ti cumperi. Dai un ban, da´ stai in fata.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Sun Dec 12, 2010 9:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Carnea de porc din comert, de orice fel ar fi ea, (eco sau neeco ;) )nu are acelasi gust ca cea de la un porc de tara crescut cu laturi, iarba si mai stiu eu ce alte chestii. Observ asta deoarece tot anul maninc carne de porc cumparata din magazin (de fapt nici nu mai cumpar ca nu are nici un gust) iar de craciun maninc carne de porc de tara de la rudele care traiesc la sat .....nu se compara una cu alta. Si la noi la dorinta unor politicieni ,,destepti'' de a se alinia la normele europene s-a interzis taierea porcilor acum citiva ani insa nimeni nu baga in seama legea respectiva. Din punctul asta de vedere ma bucur ca nu traiesc in germania. Din alte puncte de vedere as prefera sa stau acolo ...
Pe chestia asta cu modul de omorire al pestilor, porcilor sau mai stiu eu ce alte vietati din punctul meu de verdere se face prea mare tambalau atita vreme cit rezultatul e acelasi....moartea respectivei vietati. Daca ar fi sa fii omorit crezi ca ar mai conta asa de mult ca suferi 10 minute in plus sau in minus sau .... rezultatul conteaza cel mai mult ...
Din pacate la discusi trebuie uneori sa omori unii pesti ...la mine sunt in fata blocului vreo 2 pisici si cind vreau sa scap de un peste deschid geamul strig pis pis si arunc pestele care daca nu moare la impactul cu solul moare in secundele urmatoare. Ma amagesc si eu ca si voi ca am facut ce trebuia si imi vad de treaba fara sa ma mai gindesc prea mult la asta ....

PS: Cred ca inteleg acum de ce are ciprian marcu sau porcu mîţa :lol:

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Sun Dec 12, 2010 10:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
10 minute pot deveni foarte lungi daca te opereaza vreun doctor fara anestezie.
Mie nu mi-ar fi egal ca ma culc seara sanatos si ma trezesc dimineta mort, sau ca ma trage careva pe roata, incepand sa-mi rupa oscioarele de la picioare spre gamalie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Sun Dec 12, 2010 11:33 am 
Offline

Joined: Tue Aug 10, 2010 8:24 pm
Posts: 45
Location: brasov
si eu am sacrificat o gramada de animale, porci, iepuri, nutrii, porumbei, pentru consum, bine anteles in mod traditional, pentru ca asa am fost educati. am primit la sala {ma ocup de un complex sportiv, culturism si fitnes}un cd cu niste imagini an care se decapitau niste soldati americani, pana atunci credeam ca sant un barbat "calit", am ramas socat. ce ma miscat la adx si sper din tot sufletul sa nu se supere, modul an care a tinut pestele, fara hrana, caldura (in galeata )si decapitarea lui. anca o data mii de scuze si sper fara suparare .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Sun Dec 12, 2010 8:05 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
vasyy, nu ma supar pe tine, ci pe faptul ca lipsa cunoasterii unor notiuni despre fiziologia diferitelor organisme creeaza astfel de sentimente neplacute.
Pestii nu simt frigul, asa cum tu iti imaginezi. O temperatura mai scazuta are doar efectul de scadere a metabolismului, fiind chiar indicata atunci cand, pentru o perioada mai lunga (spre exemplu, transport), pestele nu sta in cele mai bune conditii. Prin scaderea temperaturii se reduce inclusiv stresul. Faptul ca a stat fara hrana patru zile, pentru un animal cu "sange rece", nu inseamna nimic. Un discus matur poate sta nemancat cu saptamanile si sa nu aiba urmari negative. Sunt organisme cu "sange rece" care mananca de cateva ori pe an. Faptul ca recipientul in care a stat se numeste "galeata" si nu "acvariu", din nou, nu are nicio importanta, atat timp cat apa a avut proprietatile biochimice in regula (poate nu am precizat, dar pestele a stat in galeata cu ajutorul careia fac schimburile de apa ...deci zilnic, a avut apa "noua" (trasa din acvariu), inclusiv din p.d.v termic).
In ceea ce priveste momentul eutanasierii, ma vad obligat sa repet din nou (vad ca si asta te-a impresionat): Pestele asta a murit intr-o fractiune de secunda. Putine animale au aceasta sansa. In comparatie, iepurii, nutriile sau porcii pe care spui ca ii sacrifici pentru consum, mor in chinuri cumplite! Nu stiu cum o faci, probabil ca ii "tai la gat", ceea ce inseamna ca in cel mai fericit caz le tai jugulara. In cazul in care le tai si traheea, chinurile sunt cu mult mai mari.
In concluzie, va rog eu sa nu-i mai plangeti de mila acestui peste, pentru ca chiar nu aveti motive ...si va mai provocati si voua insiva o stare emotionala neplacuta, total nejustificata.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Tue Jul 31, 2018 1:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Pe scurt: un pui de discus de ca. 3 cm a sarit, in absenta mea, dintr-un acvariu de crestere, intr-un acvariu in care pastram apa de rezerva, proaspata, neincalzita, intr-un colt intunecat.
Dupa ce a cazut o scrumiera cu chistoace in acvariul cu pui, din nou in absenta mea, dar in prezenta unor scroafe de mate, au sfeclit-o vreo 30 de pui, adica toti, cu blestemele de rigoare, predicate de mine cu patima.
Incepusem sa uit necazul, dupa vreo trei luni, cand am golit acvariul cu apa de rezerva si am observat ca misca ceva acolo.
A fost singurul scapat de nicotina, unul dintre cei mai frumosi pe care i-am avut vreodata.
A asteptat rabdator vreo 3 luni de zile la 20°C, sa-l salvez.
Acum are 14 cm, proprii sai pui si e cel mai important dintre pestii mei, un Snake-skin albastru.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Wed Aug 01, 2018 9:27 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Hai, fa-ne o bucurie si pune o poza sa-l vedem si noi :)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Greu de ucis...
PostPosted: Wed Aug 01, 2018 11:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
http://www.discus-club.ro/cpg14x/displa ... m=80&pos=1
http://www.discus-club.ro/cpg14x/displa ... m=80&pos=0


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group