It is currently Fri Mar 29, 2024 1:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 52 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Thu Jan 06, 2011 5:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
cristian wrote:
Ioan,

La bani nu imi sta niciodata gandul. Nu discut despre bani vs hobby.
Timp - nu pot sta in fiecare zi sa "masor" apa, sa schimb apa, sa sterg de alge (aici exagerez putin), sunt saptamani cand nu pot decat sa le pun mancare si atat. Asta si aici este problema mea.
NU vreau sa investesc si apoi sa ma gandesc la ei ca i-am ucis. Asta si este motivul ptr care nu aleg discusii.
Nu cred ca trebuie sa iti dau un exemplu cum este acest moment ptr mine, dar de 3-4 zile nu mai lucrez nimic, doar la asta ma gandesc, iar cei din familie ma intreaba daca ma simt ok. Nici nu le mai spun la ce ma gandesc ca ma fac nebun.
Aleg ciclidele (africane) ptr ca e mai bine ptr ambele parti.

O seara placuta,
PC

Daca alegi cichlidele africane, peste maxim 1 an vei avea o problema.Vei vrea sa te intorci la discusi.Iti spune unul care creste pesti de 31 de ani, care a avut si ciclide africane, care a aruncat bazinul dupa ce si-a gasit discusii morti pe care-i crescusem 1 an.Acvariul l-am dezlipit cu lama si l-am aruncat la ghena.Ghici cine cauta sticla dupa 2 zile?Discusii sunt foarte usor de crescut.Noi complicam acest lucru.Sunt 3 reguli de baza, dupa mine in cresterea discusului.Temperatura, schimb de apa direct de la retea 60-70% odata pe saptamana(eu le schimb apa si la 2 saptamani cand nu am timp)si papa bun.Depinde extrem de mult cum incepi.Da-mi un pm daca esti in cumpana si te invat sa cresti discusi mai usor decat pe guppy.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Fri Jan 07, 2011 5:31 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
drdiscus wrote:
Discusii sunt foarte usor de crescut.Noi complicam acest lucru.Sunt 3 reguli de baza, dupa mine in cresterea discusului.Temperatura, schimb de apa direct de la retea 60-70% odata pe saptamana(eu le schimb apa si la 2 saptamani cand nu am timp)si papa bun.Depinde extrem de mult cum incepi.

bine spus! si eu am fost de aceeasi parere inainte sa ii cumpar. cu toate ca am avut cateva pierderi din cauza nerespectarii unor pasi, tot la aceeasi parere raman. cu schimbul de apa mi se pare cam mult.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Sat Jan 08, 2011 10:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Volumul maxim de apa pe care o poti schimba odata, difera foarte mult de la o zona la alta , de la un oras la altul sau de la o statie de epurare la alta. De exemplu la mine, anul trecut aveam o concentratie de clor mai mica de 0.2 mg/l, iar acum am 0.4 mg/l. Si asta nu e tot, deoarece in ultimele 2 luni aceste valori oscilau de la o zi la alta cu mai mult de 0.2 mg/l.
Ca sa nu mai vorbim de nivelul metalelor grele care oscileaza de la o luna la alta, gazele dizolvate care sunt in stransa legatura cu presiunea de pe retea...
De aceea nu trebuie sa ne hazardam impunand un ritm sau volum in schimburile de apa si ar trebui ca fiecare sa isi gaseasca propriul ritm in functie de volumul acvariului, numarul de pesti, cantitatea si tipul de hrana, tipul de filtrare si nu in ultimul rand calitatea apei de la retea.
Fiecare dintre noi avem acasa ceva unic. Nu exista un model de urmat dar cu siguranta vom afla repede daca ceea ce facem este gresit.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Sat Jan 08, 2011 11:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Pentru cine stie sa recunoasca greselile care se pot face la ingrijirea discusilor este mai usor sa-i ingrijeasca corect pe acestia, decat ii va fi cuiva care ingrijeste Guppy, dar nu stie s-o faca corect. O scurta incursiune in capitolul "Cabinet medical" poate sa convinga pe oricine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Tue Jan 18, 2011 8:37 pm 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
Buna seara,
nu v-am uitat si am intrat sa vad ce mai scrieti si ce va mai fac discusii. :-)
Am facut ceva progrese. Mici mici. La sf de saptamana imi iau un filtru resun cu lampa UV EF 1600.
Sunt in cautare de sticla de 12mm. Bazinul va avea 1700 x 600 x 600. Dupa ce comand sticla ma orientez spre cadrul metalic. Trebuie sa iau doar profilul rectangular si are cine sa mi-l sudeze.
Cu voi e ffff greu, cu voi si cu discusii :-)
Drdiscus - nu se stie niciodata, tinem aproape. Inca nu am nici sticla. Dupa ce o lipesc mai discutam.
Nimic nu se compara cu culoarea unui red, sau cu a unui blue cobalt, sau cu a unui pigeon, sau cu un plantat ;)
Vroiam sa va mai arat ceva: http://www.vimeo.com/18819782

O seara buna,
PC

PS: Daca vreti puteti sa imi lasati pareri despre dimensiuni, idei sau ponturi despre acvariu sau despre filtru.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Tue Jan 18, 2011 10:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Este ok ca nu te dai batut dar deschide un topic la discusii mei/acvariile mele,aici este totusi cam sumbru sa vorbesti de un nou inceput.
Mult succes!

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Wed Jan 19, 2011 7:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
frumos videoclip! cand eram student in iasi am avut si eu astfel de pesti, si bimaculatus, si cianogutattum, si nanacara anomala etc.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Tue Jan 25, 2011 9:47 am 
Offline

Joined: Fri Apr 02, 2010 11:07 pm
Posts: 242
Location: Bucuresti/Slatina
@discusmaniac - lifalili sunt cei mai frumosi din specia asta. nu cres nici ff mari si culorile sunt speciale.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Tue Jan 25, 2011 11:14 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
nu am avut lifalili, dar ii stiu pt. ca am prieteni care au avut.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ma dau batut!
PostPosted: Mon Mar 07, 2011 9:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Tii neaparat sa ne convertesti? :D
Momentan am cateva acvarii libere. :?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 52 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group