It is currently Thu Mar 28, 2024 11:19 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Mixtura de inima de vita,-mancare improprie pentru discusi?
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 2:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
In urma unor vizite pe forumurile germane am dat de linckul de mai jos.
Destul de documentat se afirma ca mixtura NU este o hrana buna pentru pestanii nostrii.
In urma acestor afirmatii, si de dragul experimentului am facut o mixtura bazata in special pe carnea de peste de apa dulce. Este acceptata -dupa prima hranire- in mod diferit de pestii din acvarii separate. Spre exemplu, in acvariu comun cu 8 discusi maturi hrana a fost consumata cu frenezie in 3 minute, pe cand in acvariu cu 18 buc tineret 12 cm a fost aproape ignorata. De fapt "ciugulita" in decurs de 2 ore...

http://www.aquamax.de/HG12.htm

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura de inima de vita,-mancare improprie pentru discusi?
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 7:22 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Sunt o gramada de pareri pro si contra mixturii din inima de vita . Tu faci cum crezi ca e mai bine pt pestii tai cum de altfel face fiecare dintre noi .Eu folosesc inima de vita pt hranirea pestilor inca din ziua in care am cumparat primul discus si nu au fost probleme din cauza asta pina acum . Carnea de la pestii de apa dulce poate sa transmita o gramada de boli pestilor care o consuma .Tura viitoare mai bine foloseste carne de peste marin .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura de inima de vita,-mancare improprie pentru discusi?
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 9:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Eu hranesc de 12 ani discusi cu mixtura, de cand au un cm pana la adanci batranete. Pentru prima data am adaugat ultima oara carnea de peste cea mai des recomandata in ea si,...surpriza: niciodata n-au mancat-o pestii mai rau! Era mai bine sa incerc prima data cu peste fara altceva! Cu cat o fac mai simpla cu atat o mananca mai bine. Daca nu le iese unora mixtura pe placul pestilor, sau asa ca sa nu-i inbolnaveasca cu ea, nu-i cazul s-o ponegrim la modul universal. Practica scoate de multe ori la iveala ce s-a uitat in teorie.
Ce predica altii ma intereseaza prea putin.
Nu mananca ei vaci in apele lor, dar nici Artemia.
Si motive sa le dau mixtura am destule, aflate din proprie experienta. Degeaba incerc sa cresc pui cu hrana calitativ ideala, daca o mananca fara pofta, doar ca sa nu moara de foame. La mixtura, dac-o reusesc cum le place lor si cum vreau eu sa fie, e bataie ca la balamucul mare de la ea si cresc mai repede decat cu orice alta hrana, tocmai pentru ca se opresc din mancat doar cand nu mai incape in ei. Nu-i contaminez cu nici un fel de paraziti si nu ma seaca de bani. Nu ma inbogatesc de pe urma lor, ca sa am interesul sa creasca mai repede. Pur si simplu imi place sa-i vad mari si sanatosi.
1 kg inima curatata;
150-200g spanac;
2 galbenusuri;
20-50g usturoi;
1 lingurita rasa de boia dulce;
1-2 ml complex de vitamine lichide.
1ml ulei de peste;
30ml grasime de peste;
12 foi de gelatina.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura de inima de vita,-mancare improprie pentru discusi?
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 9:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 9:21 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti
Ioan zi-ne te rog alea 12 foi de mixtra ce gramaj prezinta? Pentru ca eu unul nu prea am stat sa caut in foi, dar si ce am vazut prin magazine sunt doar gelatine praf.
Si inca ceva la mine este pentru prima data cand am bagat gelatina in mixtura. Este posibil ca de la ea sa fi patit femela BD blocajul intestinal. Se tine legata bine de tot.
Si bag in ea:

1 kg inima vita (cu toata procedura necesara).
250gr peste rosu.(file somon aditie de grasimi si proteine)
250gr creveti congelati prefierti.
1 morcov fiert
1 radacina patrunjel fiert.
2 galbenus ou.
2 pliculete gelatina.
250gr spanac congelat.
1 lingurita rasa boia de ardei dulce.

NU am eu mare experienta de crestere, insa papa bine toti. Inclusiv si neonii.

_________________
The journey gives us true pleasure, not the destination!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura de inima de vita,-mancare improprie pentru discusi?
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 9:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Intre prima mea mixtura facuta in 1994 si cea de azi e diferenta mica (am renuntat la carnea de peste si acum mixtura nu mai miroase urat). De cand am discusi, au fost putine zilele in care nu le-am dat mixtura si pot afirma ca in 16 ani au mancat o vaca. :D
Cand hraneam parintii cu pui pe ei am observat ca puii incepeau sa ciuguleasca mixtura imediat ce erau intarcati. Stateam cu frica in san sa nu faca ocluzie, dar nu am observat nici unul sa moara din acest motiv.
Mai citesc si eu forumurile straine si pe DPH (cel pe care activeaza Andrew Soh) sunt mai multe retete de mixtura dar nu am observat nici un comentariu negativ la adresa lor.
Poate in viitor vom afla lucruri noi despre mixtura dar deocamdata mergem pe cararea batatorita. ;)

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura de inima de vita,-mancare improprie pentru discusi?
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 10:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cu gelatina e greu de lucrat, pentru ca daca nu faci totul cum trebuie, nu-ti iese decat rebut. Eu am perfectionat o metoda care da rezultate bune, dar numai daca se respecta intocmai procedura de lucru. Orice deviere da rezultate mai proaste, sau deloc. Am incercat si eu cu praf. Daca-l amestec in mixtura fara sa-l inmoi in apa face gramajoare care raman neamestecate. Daca le mananca pestii e clar ce se poate intampla. Daca il inmoi intai imi iese prea multa umezeala. Gheata care se formeaza la congelare face sa se imprastie mixtura mai usor in apa calda din acvariu si ai muncit degeaba.
Dupa macinare nu se mai pune mixtura in frigider, pentru ca nu-i bine sa fie prea rece cand se amesteca cu gelatina, dar nici sa fie mai calda de +15°C!
Pun foile de gelatina necesare cantitatii de mixtura (6 foi la 450g)in apa rece. (6-15°C)
Dupa ca. 5 min. pun 6 foi bine stoarse de apa intr-un ibric pe care-l asez intr-un vas mai mare cu apa fierbinte care sta sa fiarba dar nu da in clocot, unde se topeste in ca. douazeci de secunde.
Intre timp cantaresc 450g de mixtura si o pozitionez intr-una din jumatatile vasului in care am cantarit-o, ca sa am loc sa torn gelatina fierbinte in cealalta jumatate.
Din acest moment trebuie lucrat repede si exact, pentru ca de asta depinde cat de bine leaga gelatina mixtura.
Se amesteca cu mixerul cate putin din mixtura in gelatina (nu invers, de obicei scrie asta si pe plic)pana s-a amestecat cam un sfert (125g) din cantitatea intreaga, dupa care se poate amesteca la voia intamplarii, dar repede, si se pune imediat in punga pregatita dinainte, cu marginile rolate de cateva ori in jos, anume pentru congelator, cu continut de 1,5-2L, cu colturile ca la perna, nu pliate spre interior, atentie la cumparare!
Cu ajutorul a doua placi de sticla cu suprafata fin neregulata, (adanciturile au ca.0,2-0,3mm) cu laturile de ca. 30 x 40cm de pe care aluneca punga usor, (nu se lipesc) presez mixtura in forma de placa cu dimensiunile de ca. 0,8 x 18 x 22cm.
Inaintea sau in timpul presarii intre placile de sticla trebuie facute gauri cu un ac (las ata in el ca altfel il pierd)in punga, ca sa iasa aerul prins in mixtura.
Daca se pliaza 2cm intrarea pungii sub restul ei nu iese mixtura din ea cand se preseaza!
Image
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura de inima de vita,-mancare improprie pentru discusi?
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 10:44 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Si eu folosesc mixtura de cand am avut primul discus, acum 13-14 ani.Mi se pare cea mai complexa si ieftina hrana pentru discusi.Eu folosesc inima de vita, spanac, cod, baby morcovi si tablete de vitamine date prin rasnita.Totusi, din punctul meu de vedere din cauza mixturii apar 2 dintre cele mai frecvente boli ale discusilor.Boala rasucirilor si fecalele albe puse pe seama viermilor intestinali.Boala rasucirilor eu o asociez cu neurotoxinele acumulate de discusi din carnea cruda.Fecalele albe le asociez cu nedezvoltarea unor enzime gastrice raspunzatoare de absorbtia nutrientilor din inima de vita.Eu consider ca este pretul platit de unii discusi ca sa se faca mari si rotofei ceilalti.Discusii mei din 3 mese pe zi numai una este din mixtura.Celelalte 2 sunt granule si artemia sau larve de tantari.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura de inima de vita,-mancare improprie pentru discusi?
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 11:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Eu am renuntat sa mai bag gelatina in mixtura. Introduc in acvariu mixtura congelata si este consumata pe masura ce se dezgheata. Prefer sa curat mai des filtrul intern decat sa stau stresat din cauza gelatinei.
Nu cred ca trebuie asociata mixtura cu flagelatele pentru ca am in acvariu de la firma discusi care nu stiu ce e aia mixtura deoarece stau in plantat si tot au facut flagelate.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura de inima de vita,-mancare improprie pentru discusi?
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 6:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
E greu de crezut ca cineva care are pesti la care tine foarte mult risca sa-i inbolnaveasca cu mixtura. Pentru boala rasucirilor s-a gasit cauza si aceasta este un virus transmis de Tubifex. Pe de alta parte se pune intrebarea de ce nu apare boala la marea majoritate a discusilor care mananca mixtura multi ani la rand? Ultimii care au avut-o in acvariile mele au fost 5 salbatici cumparati impreuna prin 2003. Au murit toti, primii 4 la cateva saptamani unul dupa celalalt, iar ultimul la mai bine de 1 an dupa ei. Am mai avut 2 crescuti la mine, care au murit de aceeasi boala tot in aceeasi perioada. De atunci n-am mai avut probleme din cauza asta, cu toate ca mixtura le-am dat permanent, ca si acum.
Flagelate au foarte probabil toti discusii din Romania, ca si viermi de branchii, indiferent de hrana pe care o primesc. Se infecteaza puii de la parinti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura de inima de vita,-mancare improprie pentru discusi?
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 7:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 11:37 pm
Posts: 157
Location: Constanta
imi cer scuze ca ma bag peste topicul tau! :|
dar daca tot este vorba despre mixtura, azi m-am hotarat sa imi fac singur , ca sa nu o mai cumpar de la pet-shop, si am luat de la farmacie spirulina de la Hofigal care contine: "biomasa spirulina si excipienti (amidon de porumb, lactoza,polivinilpirolidona K30, gelatina, stearat de magneziu,talc, aerosil) si ulei de peste cu vit. D care contine: "vit D2, lipide, acid eicosapentaenoic, acid decosahexaenoic"
ce vreau sa intreb: sunt ok toate ingredientele astea, sau e ceva daunator?!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=gTfczaJHIY8


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group