It is currently Fri Mar 29, 2024 11:06 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: deces in masa
PostPosted: Thu Jun 09, 2011 5:25 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 23, 2010 10:24 am
Posts: 191
Location: Bucuresti, Pantelimon
Bravos Ciprian si multa sanatate.
Miahila sa ai grija aia mici si sa te vedem cu vei dona si tu la alti incepatori niste puiuti din productia proprie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: deces in masa
PostPosted: Fri Jun 10, 2011 9:41 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
As fi curios sa aflu ce ai facut deosebit, dar poate trecut cu vederea, in ultimele 5-7 zile. Ar trebui sa fie un contact cu ceva strain de instalatie, ceva adus nou, nu neaparat pesti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: deces in masa
PostPosted: Fri Jun 10, 2011 11:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Ioan C. wrote:
As fi curios sa aflu ce ai facut deosebit, dar poate trecut cu vederea, in ultimele 5-7 zile. Ar trebui sa fie un contact cu ceva strain de instalatie, ceva adus nou, nu neaparat pesti.


Si eu as fi curios si poate ne explici in detaliu chiar daca anumite amanunte ti se par nesimnificative sau stupide.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: deces in masa
PostPosted: Fri Jun 10, 2011 4:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
eu am vorbit cu marius la telefon, pestii erau la tratament de cateva zile si situatia era sub control din ce imi relata, pareau sa fie mai bine decat inainte de inceperea tratamentului, adica pareau sa fie incet-incet pe drumul cel bun, cel putin pana la un moment dat. apoi, cu ceva intarziere, am vazut aceasta postare pe forum...l-am sunat, am discutat, mi-a spus ca seara totul era normal, sub control, iar dimineata toti erau morti...imi imaginez senzatia pe care trebuie sa o fi avut in fata acestei privelisti... e clar ca ceva s-a intamplat in chimismul apei de seara pana dimineata, daca excludem eventualitatea unei pene de curent. o anume boala nu ii omoara subit pe toti intr-o noapte, pana dimineata. stand bine cu stocurile, am decis sa-i donez 10 pui, 5 meloni si 5 pigeoni, sa-i alin macar putin din durere. probabil majoritatea dintre noi am avut la un moment dat pierderi, mai mici sau mai mari, si am suferit mult in urma lor. important e sa avem puterea sa o luam de la capat, desi nu e deloc usor.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: deces in masa
PostPosted: Fri Jun 10, 2011 6:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Un gest foarte frumosi din partea colegilor nostri. Bravo.

E posibil sa se fi intamplat ceva cu chimia apei asa cum a spus si @discusmaniac. Mi-am reamintit ca anul trecut am achizitionat o femela de Snake de la un acvarist care pleca din tara si lichida tot si care mi-a povestit cum a spalat filtru extern temeinic :twisted: seara pe la 11-12 si dimineata a gasit toti discusi morti :shock: inafara de femela de snake. Poate ne explici mai multe si reusesti sa-ti amintesti detalii poate totusi "gasim" cauza. E destul de usor ca un acvariu de 80 l sa o ia "razna" mai ales ca erau si medicamente in apa acvariu.

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: deces in masa
PostPosted: Fri Jun 10, 2011 7:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
discusmaniac wrote:
...am decis sa-i donez 10 pui, 5 meloni si 5 pigeoni, sa-i alin macar putin din durere.
Asta inseamna pentru mine "A fi om de omenie."


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: deces in masa
PostPosted: Fri Jun 10, 2011 7:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Ioane nu ai nici o parere despre cauza nefericitului eveniment?

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: deces in masa
PostPosted: Fri Jun 10, 2011 7:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
sorinhc wrote:
E destul de usor ca un acvariu de 80 l sa o ia "razna" mai ales ca erau si medicamente in apa acvariu.

Daca medicamentele au fost introduse intr-un acvariu cu filtrul ciclat in functiune atunci explicatia este foarte simpla si nu e nici o noutate ca bacteriile moarte dintr-un filtru bine ciclat omoara discusii in cateva ore. De aceea discusii aflati la tratament au nevoie doar de o piatra de aer caci evolutia nitratilor este mult mai lenta (si poate fi tinuta in frau) decat intoxicatia cu amoniac produsa de bacteriile moarte.
Acum mai am nevoie de confirmarea ca discusii aflati la tratament aveau filtru ciclat. E...?

L.E. Bravo Cipriane!!!!!!!!!

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: deces in masa
PostPosted: Fri Jun 10, 2011 8:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
sorinhc wrote:
Ioane nu ai nici o parere despre cauza nefericitului eveniment?
Nu inainte de a afla ce s-a intamplat inainte de accident.
Si, eventual, de confirmarea ca s-a folosit un medicament care omoara bacteriile din filtru. O pana de curent petrecuta noaptea se poate constata dimineata daca exista un ceas electronic fara baterii in casa. Deocamdata nu se poate gasi cauza, pentru ca lipsesc detalii importante. Concluziile bazate pe presupuneri duc deseori la decizii gresite.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: deces in masa
PostPosted: Fri Jun 10, 2011 8:34 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
Un gest demn de laudat, bravo Ciprian.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group