It is currently Thu Mar 28, 2024 11:13 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Biotop cu altumi...
PostPosted: Tue Mar 16, 2010 12:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Biotop cu altumi...si guppy. :lol: . Oare ce o fi fost in capul acelui om? :roll:

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop cu altumi...
PostPosted: Tue Mar 16, 2010 12:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Cred ca femelele de guppy au rolul de a furniza hrana vie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop cu altumi...
PostPosted: Mon Apr 12, 2010 11:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Am vazut acest topic deabia acum si sper sa nu ma bata adminii ca-l resurscitez. Am vrut sa fac o precizare care este importanta zic eu. Frunzele din bazinele amazoniene nu sunt intamplator puse acolo. Sunt frunze de Catappa, migdal de apa, care au aceeasi intrebuintare ca si turba. Reduc si stabilizeaza PH-ul compusii dizolvati creaza ,,apa neagra" creaza aspectul frumos de biotop. Ceva asemanator dar cu un efect mult,mult mai mic se poate obtine cu frunze de stejar dar ala numai biotop nu mai e.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop cu altumi...
PostPosted: Mon Apr 12, 2010 4:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
GeoS, in acvarii nu exista biotopuri ca cele din natura, unde traiesc pestii nostrii. Asa ca nu te mai supara ca pun acvaristii alte frunze decat cele care cad in Brazilia in apa. Daca mergi acolo si tai o bucata de biotop si o pui in acvariul tau de 4000L, cat crezi ca-si va pastra proprietatile asa cum a fost la inceput?
Noi toti facem doar compromise mai bune, sau mai putin bune, oricat ne-am stradui sa facem totul asa cum e in natura.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop cu altumi...
PostPosted: Mon Apr 12, 2010 6:02 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
GeoS, de astfel de resuscitari sa tot avem parte! Consider foarte importante informatiile date despre speciile din care sunt frunzele alea (sincer, eu credeam ca sunt stejar :oops:) ...in rest, evident, de acord cu ce a spus Ioan :mrgreen:

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop cu altumi...
PostPosted: Mon Apr 12, 2010 9:37 pm 
Offline

Joined: Thu Apr 01, 2010 11:19 am
Posts: 43
Location: Cluj Napoca
Frunzele de stejar recoltate toamna, uscate, bine curatate si oparite 5 minute rezista in acvariu in jur de 1-3 luni, de la frunza la frunza. Cel putin intr-un acvariu mai vechi, cu Apistograme cam aceasta a fost durata "obtinuta" de mine. Au dat o foarte usoara tenta galbuie apei. Apistogrammele se jucau pe sub ele si nu am sesizat reactii "adverse".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop cu altumi...
PostPosted: Tue Apr 13, 2010 12:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Nu numai ca nu sunt suparacios dar mai sunt si de acord 1000%. Mai mult, m-am tot tinut toamna trecuta sa adun niste frunze frumoase de stejar pana a cazut zapada. Toamna asta n-am sa mai ratez. Sunt curios cum vor da in bazin, daca le vor place pestilor si mai ales am sa fac niste masuratori sa vad daca si cum influenteaza principalii parametrii ai apei.
Ca sa nu trec prea usor peste subiect, am un prieten care lucreza in domeniu si e mare pasionat de Altum. De la el am aflat de Catappa acum ceva timp. Pentru ca stiu ca mai baga un ochi si pe aici il salut.Este interesant de stiut ca Asiaticii folosesc Catappa de mult timp dar pt ca e una dintre fineturile lor nu se prea inghesoaie sa dea din casa, iar informatiile sunt putine. Se foloseste de putin timp(cativa ani) in Europa si in principal in 4 moduri: In afara de decor, in bazin, se poate baga in saculet in filtru, in saculet in bazinul pt apa de schimb, fierte si facute ceai dupa care turnat in bazinul cu apa de schimb, combinat pt efect mai puternic sau mai rapid. In Asia se pare ca principala lor intrebuintare este ca puternic antibiotic natural si pe planul 2-3 ca si stabilizator, reducator de ph si decor. Cand se foloseste ca ceai probabil ca vor colora doar apa si isi vor pierde calitatile madicinale.
Hai men, hai, complecteaza ce e de complectat ca zic ceva de toti Pitonii si Anacondele din lume! :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop cu altumi...
PostPosted: Thu Apr 15, 2010 7:20 am 
Offline

Joined: Thu Apr 15, 2010 7:02 am
Posts: 56
Location: Bucuresti
Pitonii si anacondele lasa-i in terariile lor :) . Desi ... parca ar merge o anaconda intr-un aquaterariu biotop :lol: .
Ceaiul de cattapa (indian almond leaf) are acelasi efect ca si frunzele . La bettani urmaresc de ceva vreme afectele amindurora si pot spune ca nu sunt diferente intre folosirea ceaiului si folosirea frunzelor . Personal n-am experimentat pe discusi , ci doar pe betta , intrucit provin din aceeasi zona . Insa se pare ca asiaticii folosesc cu succes atit frunzele cit si ceaiul in fermele lor de pesti sud americani de apa neagra . Pontul mi-a fost "vindut" chiar de unul dintre ei (asiatici) si am de gind sa-l experimentez in urmatorul proiect (biotop de Orinoco 540 l ) .
Frunzele de stejar nu au acelasi efect ca cele de cattapa . Sunt doar un surogat autohton ;) .

_________________
Betta Lover


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop cu altumi...
PostPosted: Thu Apr 15, 2010 8:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Alnus Glutinosa are acelasi efect ca turba in apa. Acesti arbori sunt foarte comuni unde locuiesc eu.
Cunoaste cineva, sau a vazut pe undeva ceva asemanator?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop cu altumi...
PostPosted: Thu Apr 15, 2010 9:11 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
M-a ajutat "gogu" sa-i gasesc denumirea populara. Este vorba despre Arin (negru) si se gaseste din belsug in padurile de foioase (cel putin asta era situatia pe cand eram copil).

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group