It is currently Tue Apr 30, 2024 6:51 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 12:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
De ce este nociva grasimea ramasa necuratata de pe inima folosita la mixtura?!
Subiectul a mai fost discutat, principalele probleme pe care acesta grasime le poate crea au fost descrise ca:
- ocluzii intestinale
- alterarea rapida a mixturii!

Este adevarat ca prin prepararea clasica a mixturii (masina de tocat cu sita de 6 si 3 mm), grasimea si / sau cartlajul trec de multe ori la o dimensiune mai mare. Ingurgitate de catre peste, ajunse in tubul digestiv, pot produce ocluzii intestinale!
Dar daca in loc de masina de tocat folosim un mixer (blender) si in loc de mici bucalele de carne avem o pasta omogena?! Grasimea la randul ei este transformata in pasta si este amestecata cu restul compozitie! Nu? Cantitatea de grasime pe care pestele poate sa o inghita este foarte mica in comparatie cu bolul in sine!
Apoi, cu cat este mai bine maruntit un aliment, digestia este mai usoara si mai eficienta, suprafata de contact cu enzimele, etc fiind maxima, iar energia consumata de organism pentru maruntirea hranei fiind minima! Acest lucru l-am observat usor, cantitatea de excremente in cazul mixturii facute cu mixerul fiind vizibil mai mica fata de mixtura obtinuta prin metoda clasica!
Daca ne gandim la rolul benefic pe care il au lipidele, oare nu este bine sa incercam sa pastram grasimea in alimentatie?

O alta piedica este reprezentata de accelerarea procesului de degradare a mixturii!
Este adevara ca grasimea se altereaza mai repede! Dar daca punem usturoi? Trecand peste stimularea poftei de mancare si de relativa protectie impotriva flagelatelor, usturoiul este un f puternic antioxidant! Procesul de depreciere a mixturii este mult incetinit!

Va rog sa imi aduceti completari acolo unde considerati!

Pana de putina vreme hraneam pestii preponderent cu hrana vie! Acum a fost din ce in ce mai greu de gasit, grindalul fiind singura varianta pe care o mai am la dispozitie permanent!
Cum imi era destul de ...lene sa stau sa curat inima de toate fibrele, grasimea, vasele, etc, am incercat varianta cu blenderul! Din toamna si pana cum nu am avut niciun fel de probleme si nu am sesizat ca pestii sa manifetse vreun disconfort! Timpul necesar prepararii mixturii in blendere fiind de cateva minute!
Atentia mare acord felului in care este facuta pasta! Cat mai bine si fara sa ramana bucati nemixate!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 12:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 4:41 pm
Posts: 347
Location: Bucuresti Berceni 0762 932 932
Grasimile de origine animala nu produc propriu-zis boli de inima ci formeaza placile de aterom pe artere (colesterolul) arterele ingustandu-se, inima este nevoita sa munceasca din ce in ce mai mult pt a pompa sangele,
Sigur difera si metabolizarea fiecaruia ,de aceea inima de vita trebui curatata foarte bine de grasimi ,pielite si artere !

Cu toate ca din cate stiu un gram de grasime contine de doua ori mai multe calorii decat un gram de proteine sau carbohidrati.

_________________
--> Galerie <--
_________________
Contact:Mail : tase.razvan@yahoo.com
Telefon : 0762 932 932


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 1:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Discusii nu pot digera grasimea la temperatura la care traiesc si aceasta se lipeste de intestine sau le blocheaza, producand conditii bune de dezvoltare pentru flagelate. Probabil ca lichefierea grasimii la 35,5 °este una din cauzele vindecarii, cand au probleme cu digestia.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 1:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
tase.razvan wrote:
Grasimile de origine animala nu produc propriu-zis boli de inima ci formeaza placile de aterom pe artere (colesterolul) arterele ingustandu-se, inima este nevoita sa munceasca din ce in ce mai mult pt a pompa sangele,
Sigur difera si metabolizarea fiecaruia ,de aceea inima de vita trebui curatata foarte bine de grasimi ,pielite si artere !

Cu toate ca din cate stiu un gram de grasime contine de doua ori mai multe calorii decat un gram de proteine sau carbohidrati.


Nu grasimea in stare nepreparata duce la formarea placilor de aterom! Grasimea preparata, animala, este una dintre cauze! dar daca este tratata la temperaturi ridicate! Colesterolul in sine nu etse rau! fara el nu am putea sa traim! Exista, este adevarat, un tip de colesterol (dat de numarul atomilor de carbon si de structura lantului) care este nociv! Dar nu colesterolul in sine!
Da, rotunjit, 1g lipide produce 9 Kcal in timp ce 1g de proteine sau glucide produce 4 kcal.
Energia produsa este insa utilizata in scopuri diferite.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 1:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Ioan C. wrote:
Discusii nu pot digera grasimea la temperatura la care traiesc si aceasta se lipeste de intestine sau le blocheaza, producand conditii bune de dezvoltare pentru flagelate. Probabil ca lichefierea grasimii la 35,5 °este una din cauzele vindecarii, cand au probleme cu digestia.


Aici am niste dubii! Odata pt ca oricum e mica acea cantitate de grasime pe care o eliminam prin curatirea inimii! Apoi pentru ca orice am face, inevitabil ei consuma grasimi! Si ar fi anormal sa fie altfel! Nu le putem asigura o hrana strict bazata pe proteine, sau cu nivel al grasimilor zero! Nu?
Inseamna ca ei digera grasimea!!!
Apoi, grasimea pe care ei o au in structura organismului, din ce se formeaza? Din proteine? Niciodata! Protidele nu se transforma niciodata in lipide!
Si totusi au multa grasime in organism...!

Ideea topicului este aceea de a vedea daca putem sa intelegem mai bine si sa facem in asa fel incat o parte dintre ,,piedicile,, pe care le intalnim in acest proces sa fie depasite. Ma refer la procesul de preparare a hranei artificiale!

Si pentru ca rolul grasimilor este unul esential in realitate!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 1:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Am mai editat ceva la primul post deoarece atunci cand l-am scris, nu am avut timpul necesar sa o fac!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 5:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca vei cumpara vreodata hrana congelata pe baza de inima de vita de la unele firme (chiar cu renume) vei intelege repede ca ei nu curata inima de grasime deoarece la suprafata apei se va aseza o ditamai pelicula de grasime care strica apa si impiedica de multe ori oxigenarea .Dincolo de faptul ca mai produce ocluzii ( cea ce nu prea se intimpla decit foarte rar ) si ca se altereaza mai rapid mixtura eu as zice ca cel mai important dezavantaj e acela ca strica apa ...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 5:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca le dam noi carne si s-a demonstrat practic ca o digera bine nu inseamna ca nu-i putem lipsi de grasimi, daca constatam ca le dauneaza. Eu nu cunosc nici un fel de hrana pe care o gasesc ei in natura, care sa contina atata grasime cata primesc de la noi. Eu arunc 35 % din inima cand o curat. Multa grasime nu mai apuca ei sa manance din mixtura mea. In natura se hranesc cu detritusul si cu unele insecte si resturi de fructe descompuse. Cata grasime se gaseste in hrana aia?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 6:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Voi separa o ponta pe care oricum nu o doream si le voi da din ambele tipuri de hrana, separat!
O sa vad eventualelel diferente dupa 2-3 luni!

Sunt convins ca procesele sunt mai complexe decat le banuim noi!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grasimea din mixtura, nociva!?
PostPosted: Sun Apr 25, 2010 6:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Altfel nici nu prea avem cum sa aflam multe despre ei, decat din incercari repetate.
Bineinteles ca trebuie sa-i tii in aceeasi apa, despartiti doar cu o plasa.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group