It is currently Fri Mar 29, 2024 9:43 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Imi tot mor masculii de Ramirezi
PostPosted: Mon Nov 11, 2013 10:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Oct 05, 2012 8:43 am
Posts: 51
Location: Bistrita
Am o mica dilema, poate ma ajuta careva mai experimentat in cresterea Ramirezilor, azi mi-am gasit masculul de Ramirez mort, e al doilea care moare in aceleasi conditii, in decurs de o luna, femela ramane, masculii se pare ca tot mor, isi pierd pofta de mancare si stau ascunsi desi coloritul si-l cam pastreaza, am observat ca femela ii cam agresa de cate ori ii vedea, poate fi aici rezolvarea misterului, femela sa nu ii accepte si sa-i cam bata? Mentionez ca in rest nu am avut decese la nici o alta specie de peste, nu se pune problema de suprapopulare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Imi tot mor masculii de Ramirezi
PostPosted: Tue Nov 12, 2013 12:04 am 
Offline

Joined: Sun Oct 24, 2010 7:18 pm
Posts: 19
Location: bucuresti
Sunt foarte sensibili la calitatea apei.Eu am observat ca si atunci când sifonam
substratul se inbolnaveau.Am reusit sa - i tin fara probleme si sa-i înmulţesc in acvariu steril.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Imi tot mor masculii de Ramirezi
PostPosted: Tue Nov 12, 2013 11:18 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Oct 05, 2012 8:43 am
Posts: 51
Location: Bistrita
la mine nu e cazul de parametrii iesiti din grafic, am cam elucidat misteru, pana la urma am gasit pe un forum explicatia, tot ce se povestea acolo e fix ce am patit eu si se pare ca am nimerit fix eu femela aia care vrea sa fie barbatul in casa si ii cam iese faza. Nu prea am ce face decat sa incerc cu alta pereche, sau sa o las doar pe ea sa-si vada singura de viata ei, sunt sanse sa ii nimeresc un mascul pe plac dar nu ma mai complic. Trebuia eu sa iau un card de la inceput si dupa ce se aleg sa pastrez o pereche.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Imi tot mor masculii de Ramirezi
PostPosted: Sat Jan 25, 2014 1:37 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Mihai, poti sa-mi spui si mie unde ai gasit explicatia referitoare la viata lunga a ramirezilor?

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Imi tot mor masculii de Ramirezi
PostPosted: Sat Jan 25, 2014 3:50 pm 
Offline

Joined: Mon Feb 22, 2010 2:07 pm
Posts: 21
Mihai Boldor wrote:
la mine nu e cazul de parametrii iesiti din grafic, am cam elucidat misteru, pana la urma am gasit pe un forum explicatia, tot ce se povestea acolo e fix ce am patit eu si se pare ca am nimerit fix eu femela aia care vrea sa fie barbatul in casa si ii cam iese faza. Nu prea am ce face decat sa incerc cu alta pereche, sau sa o las doar pe ea sa-si vada singura de viata ei, sunt sanse sa ii nimeresc un mascul pe plac dar nu ma mai complic. Trebuia eu sa iau un card de la inceput si dupa ce se aleg sa pastrez o pereche.


scuza-ma, dar explicatia asta este subtire: o femela care sa streseze pana la moarte 2 masculi intr-un interval atat de scurt de timp.

am ramirezi de 5 ani. sunt foarte sensibili. eu am trecut si prin situatia ta chiar acum vreo 6 luni, doar ca a fost vorba de femele care au murit.

cel mai probabil nu le-au convenit parametrii apei de la tine. nu inseamna ca parametrii nu erau buni, e suficient sa fi fost mai diferiti decat cei de la sursa.

depinde mult de unde sunt luati pestii. cei din import de exemplu au mult mai putine sanse decat cei "facuti" pe la noi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Imi tot mor masculii de Ramirezi
PostPosted: Mon Jan 27, 2014 10:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Oct 05, 2012 8:43 am
Posts: 51
Location: Bistrita
Asa o fi cum zici, poate nu au fost parametrii ok, nu mai are importanta acum, apreciez raspunsul dar e cam vechi topicul, era de mare ajutor atunci :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Imi tot mor masculii de Ramirezi
PostPosted: Tue Jan 28, 2014 12:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Mihai Boldor wrote:
Asa o fi cum zici, poate nu au fost parametrii ok, nu mai are importanta acum, apreciez raspunsul dar e cam vechi topicul, era de mare ajutor atunci :)



O fi topicul vechi dar totusi ma interesa ce te-am intrebat...

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Imi tot mor masculii de Ramirezi
PostPosted: Tue Jan 28, 2014 11:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Oct 05, 2012 8:43 am
Posts: 51
Location: Bistrita
Romeo wrote:
explicatia referitoare la viata lunga a ramirezilor?

Imi cer scuze, promit sa raspund dar nu stiu la ce te referi cand zici chesti asta


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Imi tot mor masculii de Ramirezi
PostPosted: Sun Feb 02, 2014 11:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Te-am intrebat unde ai gasit explicatia referitoare la viata lunga a ramirezilor?
Ceva site pe net? Vreo carte?

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Imi tot mor masculii de Ramirezi
PostPosted: Mon Feb 03, 2014 12:15 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Mihai Boldor wrote:
la mine nu e cazul de parametrii iesiti din grafic, am cam elucidat misteru, pana la urma am gasit pe un forum explicatia, tot ce se povestea acolo e fix ce am patit eu .


Asta te intreba Romeo: UNDE?
Pune un link, ceva, catre forumul respectiv... sau trimite in privat ;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group