It is currently Tue Apr 30, 2024 8:27 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Sun Jul 06, 2014 3:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Ioan C. wrote:
Nu Domnule, "d" vine de la d(deutsche) H (Härte), care va sa zica, adica: dGH si dKH, "d" nu are nimic cu gradele.


d = in conceptia mea: grade germane....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Sun Jul 06, 2014 3:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ma rog, faca-se voia ta, cum doresti, eu nu ma opun. :lol:, dar daca vrei sa scri grade germane de duritate poti sa scri asa:
°dH, ceea ce se citeste "Deutsche Härtegrade" sau "Grad deutscher Härte".
http://www.cactus2000.de/de/unit/masswas.shtml


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Sun Jul 06, 2014 10:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Deci, gH care NU este duritatea totala ci duritatea generala care participa impreuna cu kH (duritatea carbonica sau temporara) la duritatea totala are mai multe unitati de masura, cea mai cunoscuta fiind gradele germane, adica dH. In consecinta gH este dH dar cu o exprimare mai precisa punctandu-se unitatea de masura deoarece duritatea se poate masura in french degrees, english degrees sau deutsch degrees.
Eu asa am invatat si pot accepta ca am gresit...daca am gresit. Deci...am gresit?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Sun Jul 06, 2014 12:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ioan C. wrote:
"Gesamt" inseamna intreg, sau total.
Nemtii denumesc duritatea permanenta "Bleibende Härte", ceea ce tradus "mot-a-mot" (cuvant cu cuvant) inseamna duritate remanenta. (care ramane, respectiv: se pastreaza.) Termenul este putin cunoscut in limba noastra, (Romana) pentru ca-i folosit de catre nemti extrem de rar.
Lor le ajunge daca pot sa separe/extraga dKH din dGH, ca sa stie toata lumea (germana) cata mamaliga si cata branza au la sfarsit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Thu Jul 10, 2014 3:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Ioane sa ma scuzi dar nu prea poti sa extragi dKH din dGH. Am impresia ca e o mica
confuzie la mijloc. Exista ape unde duritatea carbonica (sau temporarara) KH este mai
mare decat duritatea generala GH (care uneori este numita si permanenta). O pot prepara
eu foarte simplu cu apa de osmoza la care adaug bicarbonat de sodiu, astfel maresc
KH-ul dar GH-ul ramane cel initial.

Ca sa fim foarte precisi KH este duritatea carbonica si se refera la anionii de carbonat si
bicarbonat (sarcina negativa, - ) (mai exista si alti anioni care practic contribuie la
alcalinitate, dar influenta lor este destul de mica, de aia se mentioneaza doar carbonatii si
bicarbonatii), iar GH este duritatea generala (sau permanenta) care masoara cationii
(sarcina pozitiva +) de calciu si de magneziu.

http://www.thekrib.com/Plants/CO2/hardness-larryfrank.html

La suma celor doua, KH si GH, se mai spune si duritate totala, dar pentru ca sint
doua lucruri diferite care doar interactioneaza trebuie evitat cuvantul duritate totala.

http://www.thekrib.com/Plants/CO2/khgh.html

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Thu Jul 10, 2014 5:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ar trebui sa-ti recomand sa citesti ce am scris pana acum in acest topic, pentru ca gasesti acolo raspunsurile la toate nelamuririle, dar le mai scriu inca o data pentru cine inca n-a inteles. De fapt, e o tema foarte simpla.
kirucd wrote:
Exista ape a caror duritate carbonica (sau temporarara) KH este mai mare decat duritatea generala GH (care uneori este numita si permanenta).
O pot prepara eu foarte simplu cu apa de osmoza, la care adaug bicarbonat de sodiu, astfel maresc KH-ul, dar GH-ul ramane cel initial.
Eu nu ma refer la apa modificata de om, artificial, ci la cea care-si colecteaza elementele care-i formeaza duritatea totala, prin dizolvarea unor substante care alcatuiesc straturile de sol, prin care trece dupa ce ploua, iar in aceste cazuri relatia dintre du.pe. si du.te. este in cele mai multe cazuri ca. 3/2.
kirucd wrote:
...iar GH este duritatea generala (sau permanenta) care masoara cationii (sarcina pozitiva +) de calciu si de magneziu.
GH (Gesamt-Härte = duritatea totala) este duritatea totala rezultata din cea permanenta + cea temporara, si nu doar cea permanenta.
kirucd wrote:
La suma celor doua, KH si GH, se mai spune si duritate totala.
Si asta-i gresit. Ooooofff!
Inca o data:
Gesamt = (gesammelt-adunat/impreunat) total.
Härte = duritate.
Poate ca se foloseste in limba engleza altfel, dar eu ma refer la denumirile germane.
KH se poate masura separat de duritatea totala si se poate afla astfel duritatea permanenta, despre aceste lucruri scriem noi aici.
kirucd wrote:
...nu prea poti sa extragi dKH din dGH.
Cu rasini sintetice poti elimina toata KH din apa care mai contine si alte substante.
Este cel mai vechi si bine cunoscut procedeu prin care se obtine apa moale, de ex. pentru reproducere, in acvaristica.
Se poate transforma KH in H2CO3 prin adaugarea de acizi, iar H2CO3 se poate elimina din apa prin aerisire.
Ce nu stiu inca este daca KH este integrat in H2CO3 si se elimina din apa o data cu acesta, sau daca nu cumva ramane in apa si ridica pH.
Asta se poate afla simplu, masurand KH inainte si dupa eliminarea H2CO3.
Nu totdeauna se transforma toata KH in H2CO3, iar dupa eliminarea totala a H2CO3, KH ramas, oricat de putina ar fi, catapulteaza rapid ph de la 3 spre 8.
Tendinta CO2 din atmosfera de a difuza in apa ingreuneaza eliminarea totala a H2CO3.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Thu Jul 10, 2014 8:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Ioane citeste cele doua linkuri pe care le-am postat. Cele doua nu au nicio legatura.
KH nici nu este duritate, se refera de fapt la alcalinitate. GH nu contine si KH in forma
absoluta, si de aia nu poti sa extragi (sa scazi) ca sa afli valoarea. Pentru ca la una e vorba
de ionii negativi si la cealalta de ionii pozitivi, au in comun doar faptul ca masoara cantitatea
de ioni. Exista in natura, mai rar este adevarat, ape naturale care au GH ca si valoare
in grade germane mai mica decat KH tot in grade germane.
Eu nu stiu la ce denumiri te referi tu, dar in acvaristica, pe tot mapamondul, se foloseste
GH pentru duritate permanenta (generala) si KH pentru duritate temporara (carbonica).
Nu am gasit nicaieri ca GH se refera la o duritate totala care include si KH.

O zi buna,
Dragos

LE GH vine de la General Hardness si asa este folosit de toata lumea, inclusiv
pe cutiile de teste, GH inseamna duritate permanenta (generala).

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Thu Jul 10, 2014 8:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Mai ai aceeasi valoare a duritatii genarale daca elimini KH cu ajutorul rasinilor sintetice?
Nu reduci duritatea apei prin fierbere si depunere a calciului, datorata eliminarii acidului carbonic?
Ce se intampla cand folosesti rasinile sintetice si sarea in masinile de spalat vesela?
Ce rost are sa denumesti duritatea "Generala", daca include o singura componenta?
Ce rost are sa denumesti continutul de carbonati din apa "Karbonathärte", sau "Carbonate hardness", daca nu are influenta asupra nivelului duritatii totale?
Pe de alta parte, daca vrem sa inlocuim KH cu "Capacitatea de anulare a acizilor", sau cum s-o mai fi numind, se vor complica si denumirile de pe ambalajele solutiilor folosite de noi, in acvaristica.
Deocamdata se mai masoara inca cu "KH-test".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Thu Jul 10, 2014 11:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Ioane faci o confuzie in opinia mea.
Cele doua, GH duritate permanenta si KH duritate carbonica
au in comun calciul, dar doar atat. Duritatea carbonica nu este
o subparte din duritatea permanenta. Daca in apa adaugi bicarbonat
de sodiu iti va creste KH-ul (duritatea cabonica) pe cand GH-ul (duritatea
permanenta) va ramane la fel.

In unele cazuri cresterea/scaderea KH poate influnta si GH, in altele nu.

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Thu Jul 10, 2014 11:38 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Gradele de duritate germane, americane, franceze si engleze folosesc unitati de masura diferite.
GH (gesamtharte) care apare pe testele din comert, este tot un termen german si calculeaza duritatea totala!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group