It is currently Fri Mar 29, 2024 9:40 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 95 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Next
Author Message
 Post subject: Biotop Amazon Altum Orinoco F3
PostPosted: Mon Feb 23, 2015 9:38 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Oct 13, 2014 2:13 pm
Posts: 73
Location: Targu-Mures
Pentru cei care nu ma cunosc, doresc sa va prezint biotopul meu amazonian cu Altum Orinoco F3.

Am ajuns la momentul mult visat de a avea un biotop veritabil cu scalari Altum.
La cat de mult imi plac ma multumeam cu orice varietate de "Altum" dar faptul ca am reusit sa am Orinoco Altum e de departe cel mai frumos vis implinit de cand ma stiu acvarist.

In acest jurnal, doresc sa-i vad si sa-i vedeti crescand frumosi si sanatosi si de ce nu peste vreo 2 ani si ceva sa vedem si o ponta de la ei

Pentru cei care nu stiu datele despre acvariul meu, pot fi vazute in semnatura mea "Angelfish paradise"
Totusi trec datele importante:
Acvariu: 130x40x51H
Lumina: Lampa LED Aquazonic Sirius 120 (AL-196)
Temperatura: 29 grade
Decor: lemn natural
Plante: 2 echinodorus
Pesti: 35 neoni albastrii, 17 cardinal tetra (neon rosu), 14 corydoras, 2 ancistrus si 10 Altum Orinoco F3


Cateva informatii despre vedetele acvariului: Cei 10 Altum Orinoco i-am cumparat de la Marius Orastie (nyko27) Duminica 22 Februarie 2015, la aproximativ 5 saptamani de la "zbor". Parintii lor sunt F2 cumparati de Marius de la Simon Forkel (Germania), care sunt la randul lor pui de Altum F1 (Wild).
Desi au doar 5 saptamani, au deja 2cm inaltime (corpul) si cu innotatoare (5-6cm).
Ajuns acasa la ora 21:00, la 21:15 am inceput procesul de aclimatizare care a durat 2 ore. In acest timp am urmarit indeaproape parcursul, masurand PH cred ca de cel putin 10 ori in cele 2 ore.
La ora 23:15 mi-am luat inima in dinti si am introdus primul Altum in acvariu. Dupa aproximativ 15 minute, timp in care am vazut ca scalarul introdus nu dadea semne nici macar de cea mai mica problema, i-am introdus si pe ceilalti 9.
Atat de bine s-au aclimatizat incat nu si-au pierdut deloc coloritul, ba mai mult de atat pe la ora 00:00 am riscat si le-am dat un strop de tetra discus praf. L-au halit fara discutii
De dimineata le-am dat de mancare si s-au comportat de parca acolo s-au nascut. Pana acum totul bine si frumos.
Sper sa nu aiba probleme de la diferenta de PH de la 6,2 cat are Marius la 7,2 cat am eu.

Pe aceasta cale doresc sa-i multumesc lui Marius (nyko27) pentru ca m-a ajutat sa-mi indeplinesc acest vis de a avea Altum si mai ales Orinoco (preferatii mei). Totul a decurs extraordinar de bine. M-a lasat pe mine sa-i aleg bucata cu bucata, a fost cat se poate de omenos si va asigur ca daca va deplasati pana la el, veti avea parte de o surpriza cat se poate de placuta (nu va spun ce)

Bafta la vanzare Marius, esti un om extraordinar. Cu visul tau implinit ai facut si alti oameni fericiti.
Am o singura rugaminte: daca sunteti interesat de preturi discutati direct cu Marius (nyko27)

Un prim video facut cu telefonul aseara in fuga.



Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop Amazon Altum Orinoco F3
PostPosted: Mon Feb 23, 2015 10:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Frumosi Echinodorusi ai acolo! Daca iti fac pui mi-ar place si mie unul sau doi.
Sa-ti traiasca pestisorii!

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop Amazon Altum Orinoco F3
PostPosted: Mon Feb 23, 2015 1:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Imi place cum ai aranjat bazinul firesc natural arata foarte pe gustul meu si pentru mine altumii sunt un ideal( nerealizat inca), pentru viitor dupa ce mai cresc trebuie sa ai in vedere ca vor avea nevoie de un acvariu mai inalt :70 cm, sa-ti traiasca si sa-i vedem mari si frumosi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop Amazon Altum Orinoco F3
PostPosted: Mon Feb 23, 2015 2:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
Cu placere Radu ..sau obisnuit repede cu noua casa

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop Amazon Altum Orinoco F3
PostPosted: Mon Feb 23, 2015 2:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 27, 2011 12:52 pm
Posts: 883
Location: pitesti
Sa te bucuri de ei...ii astept si eu pe ai mei.

_________________
http://adi74.sunphoto.ro/discusi

https://www.facebook.com/Discus-Pitesti-Romania-231576793874044/?ref=aymt_homepage_panel
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.231688277196229.1073741828.231576793874044&type=1&l=be71b6b905


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop Amazon Altum Orinoco F3
PostPosted: Mon Feb 23, 2015 3:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Parerea mea este ca te-ai grabit sa-i pui in bazinul mare.Sunt prea mici pentru bazin mare si plantat.Lasa ceilalti pesti acolo iar pe Altumi pune-i intr-un bazin de 150-200l steril vreo 2 luni.Eu pe Altumii mei i-am tinut 3 luni in steril si erau mai maricei ca ai tai cand i-am luat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop Amazon Altum Orinoco F3
PostPosted: Mon Feb 23, 2015 5:40 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 03, 2013 6:18 am
Posts: 148
Location: timisoara
Frumos,sper sa ai o filtrare buna,o sa cam faca mizerie atatia pesti,in cateva luni va fi mic acvariul pt altumi iti trebuie inaltime mai mare,70 cm ar fi ideal!bafta cu ei!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop Amazon Altum Orinoco F3
PostPosted: Tue Feb 24, 2015 8:36 am 
Offline

Joined: Sat Apr 21, 2012 2:47 pm
Posts: 154
Location: Radauti
Sunt de aceeasi parere cu drdiscus. Trebuie sa ai putina rabdare si sa urmezi pasii necesari pentru a scoate maximum din altumii tai. Sunt foarte frumosi si ar fi pacat sa nu atinga potentialul maxim.

_________________
Tel. 0740678750


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop Amazon Altum Orinoco F3
PostPosted: Tue Feb 24, 2015 10:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Oct 13, 2014 2:13 pm
Posts: 73
Location: Targu-Mures
Multumesc de sfaturi. Problema e ca nu am alt acvariu, iar sotia nici nu vrea sa auda nici macar de unul de 100 litri, nici nu mai vorbesc de 200(momentan). Filtrarea e foarte buna (2000 l/h de pe 2 directii, material filtrant biologic cca.9 litrii-siporax, roca vulcanica, 1 litru filtrare mecanica...) Timp de 2-3 luni pe langa neoni, cory, ancistrus am avut 10 scalari maturi (intre 12-15 cm, koi, negrii, red devil). Au dus-o regeste, au depus de mai multe ori, parametrii sunt cat se poate de ok.
Fac si eu ce pot dupa ce posibilitati am :)
Va pot spune ce am observat din momentul in care i-am introdus in acvariu e ca sunt specia dominanta clara intre neoni si cory, pe cat sunt ei de mici. De mancat aproape ca mananca din palma, deci nu se pune problema ca nu gasesc mancarea.

De vrut as vrea sa fac ce spuneti voi dar din pacate, momentan nu este posibil. Ganditi-va ca pestii acestia au costat niste banuti (...sotia...din nou). Nu le putem avea mereu pe toate.

Ce pot sa va spun insa este ca daca ajuta Dumnezeu, pastrez acvariul actual si mai vin in completare cu unul de 6-700 litri- 160x60x70H(stati calmi...in timp, dupa ce reusesc sa ma mut anul acesta).

Momentan sunt nevoit sa raman la ceea ce am. Daca voi vedea ca nu le prieste ceva, ma invart cumva sa fac rost de un 100-120 litri imprumut.



Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Biotop Amazon Altum Orinoco F3
PostPosted: Wed Feb 25, 2015 10:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Oct 13, 2014 2:13 pm
Posts: 73
Location: Targu-Mures
Va dau cateva date ale parametrilor apei, masurati aseara dupa schimb apa:
PH: 7.3
KH: 6
GH: 8
Temperatura: 29 grade

Altumicii ma fascineaza. Nu pot spune decat ca acomodarea lor a fost un succes maxim. E nebunie cand ma apropii de acvariu. Vin singuri la "control"
Mai am emotii din cand in cand la numaratoare. Nu imi iese intotdeauna 10 din prima :D
Trebuie sa-i numar de 5-6 ori sau mai mult ca nu stau locului deloc.

Mai pun un video din dimineata asta:



Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 95 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group