It is currently Fri Mar 29, 2024 7:41 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 57 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Ce s-a ales?
PostPosted: Sun Mar 29, 2015 12:15 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salut Ioane!
Incerc sa gasesc cheia pozei pe care ai urcat-o in galerie si in consecinta, motivul pentru care esti suparat... si chiar daca eu cred ca am inteles ce te nemultumeste, nu cred ca ar fi rau sa o spui si pe forum.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Sun Mar 29, 2015 4:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Probabil că majoritatea rubricilor erau la "vânzare"...

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Mon Mar 30, 2015 5:38 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Si eu am aceeasi banuiala, dar, pe de-o parte, foarte multe intrebari "tehnice" au deja raspunsul pe forum, utilizatorii noi avand acces la ele fara a mai fi nevoie sa intrebe din nou - din aceasta cauza, ponderea topicurilor din anumite rubrici a mai scazut; pe de alta parte, comertul pe forum are rolul lui in propagarea unor exemplare cel putin corecte, prin obligativitatea de a oferi acces la poza, poza pe care o vede intreaga comunitate. Astfel, potentialul cumparator poate intreba si in privat daca da banii pe ce trebuie - spre deosebire de cazul in care cel care vrea sa vanda ii face "capul mare" intre patru ochi si il convinge sa cumpere, desi i se vand exemplare fara nicio valoare.

De altfel, pe mai toate forumurile "de afara" ponderea principala o au rubricile de prezentare si evolutie a bazinelor si a stocului biologic al utilizatorilor - eu nu vad nimic dramatic in asta.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Mon Mar 30, 2015 10:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Adi nu incerca sa compari DCR cu forumuri straine care sunt, asa cum este DCR, reprezentative pentru discusarii din tarile respective. Ponderea anunturilor de pe, de ex. cele doua forumuri germane aflate la cel mai inalt nivel de calitate, comparate cu celelalte forumuri germane, este, comparata cu DCR, infima.
Eu accesez clubul prin "View new posts". Incercati si voi sa vedeti ce apare de fiecare data.
Imaginea mea este doar una din cele care-mi apar aproape permanent.
Dintr-un mediu de informare si ajutor reciproc, DCR s-a transformat intr-un site de mica publicitate, de parca n-ar mai fi discusari care se lupta cu problemele pe care le stim toti ca apar la fiecare. Oamenii se jeneaza sa divulge ca au vreo problema, nu scriu aici nici macar ca au vreo idee nastrusnica, vin cu ele la mine, pe "PM", poate si pentru ca intreg formatul DCR a devenit cu totul altceva decat o mana de ajutor.
Mi-e penibil ca ma lamentez fara sa aduc o rezolvare la ce ma nemultumeste.
Singur, fara voi, orice as incerca este timp pierdut.
Mi-ar place sa avem din nou un club in care sa putem schimba idei absurde, fara sa fim considerati nebuni, dar din care sa iasa ceva folositor, asa cum face orice acvarist care-i pasionat si face din c...t un bici care mai si plesneste.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Mon Mar 30, 2015 11:01 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Ioan C. wrote:
Adi nu incerca sa compari DCR cu forumuri straine care sunt, asa cum este DCR, reprezentative pentru discusarii din tarile respective.

Aha, deci nici macar comparat nu poate fi... Pai cum bine ai spus, e reprezentativ, dar nu numai pentru discusari ci pentru intreaga societate din tarile respective. Sa spun mai mult?

In alta ordine de idei, Ioane, de ce nu-i indrumi pe cei care te intreaba in privat (banuiesc ca macar o parte dintre ei, tot prin intermediul forumului), sa puna intrebarea in partea publica a forumului si sa le raspunzi aici?

Acum, in legatura cu vanzarile: crezi ca ar fi ok daca as inchide rubrica? ...sau sa se faca o triere? cum? cine isi asuma? Sunt dispus sa ascult orice parere, din partea oricui.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Tue Mar 31, 2015 10:15 am 
Offline

Joined: Mon Dec 29, 2014 12:46 pm
Posts: 13
Location: bucuresti
Poate gresesc dar pot sa va spun cu ce m-a ajutat pe mine forumul DCR.
Dupa un start total gresit in acvaristica(discusi) am postat aici si am primit cateva sfaturi care ma ajuta sa ma redresez.
Am incercat sa citesc cat mai mult din informatia deja existenta(da, stiu am facut asta dupa ce am inceput proiectul), insa pot sa va spun ca un utilizator nou care vine cu o problema se asteapta sa primeasca niste sfaturi in topical creat de el, nu doar sa fie trimis la functia search.
Rubrica de vanzari a fost utila in cazul meu. Dupa ce am cumparat discusi din pet shop, unde nimeni nu mi-a spus ce si cum trebuie sa fac am descoperit la vanzari ca exista si in Romania crescatori si mai ales ca sunt dispusi sa-ti ofere sfaturi. Am cumparat cativa discusi de aici si pe langa pestii impecabili(se dezvolta mult mai frumos decat cei pe care-i am din pet shop) am primit si sfaturi despre cum sa-i cresc, cu ce sa-i hranesc, etc.
Ca si recomandare din partea unui utilizator nou- chiar daca facem greseli(ma refer la cei care suntem incepatori) in momentul in care constientizam problemele si venim pe forum ne dorim sa primim cat mai multe sfaturi si recomandari, nu sa fim doar certati(eu am meritat) si sfatuiti sa renuntam la proiect. Stiu ca e greu pentru o persoana cu experienta sa mai scrie din nou lucruri care au fost discutate pe forum, dar asa cred ca pot fi incurajati utilizatorii noi.

p.s. ce am scris mai sus sunt lucruri general valabile pe toate forumurile, nu sunt limitate doar la DCR.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Tue Mar 31, 2015 10:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
ADX wrote:
Aha, deci nici macar comparat nu poate fi... Pai cum bine ai spus, e reprezentativ, dar nu numai pentru discusari ci pentru intreaga societate din tarile respective. Sa spun mai mult?]
Orice se poate compara cu orice altceva. Dar, in acest caz ai compara un forum ale carui posturi noi se gasesc in proportie de 85-95% in topicurile comerciale, cu un forum intre ale carui posturi noi se gasesc 2-5% anunturi din topicuri de vanzari-cumparari.

ADX wrote:
In alta ordine de idei, Ioane, de ce nu-i indrumi pe cei care te intreaba in privat (banuiesc ca macar o parte dintre ei, tot prin intermediul forumului), sa puna intrebarea in partea publica a forumului si sa le raspunzi aici?]
Toti o fac prin intermediul forumului. Daca-i indrum sa deschida topicuri vor sti ca refuz sa le intind mana de ajutor exact asa cum le-o refuza DCR.

ADX wrote:
Acum, in legatura cu vanzarile: crezi ca ar fi ok daca as inchide rubrica? ...sau sa se faca o triere? cum? cine isi asuma? Sunt dispus sa ascult orice parere, din partea oricui.
Daca vrem sa redevina DCR un club care sa nu mai fie doar o publicatie de mica publicitate vom avea in fata noastra o sarcina nebanuit de grea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Tue Mar 31, 2015 1:15 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Ok, atunci hai sa discutam despre mult blamatul comert cu discusi: Spre exemplu, tu ce faci cu surplusul obtinut din numeroasele ponte pe care le ai? Pe de-o parte, nu cred ca il arunci, pe de alta parte, nu cred ca ii dai gratis chiar pe toti. Mai si vinzi dintre ei? Vrei sa renuntam la comert? pai hai sa o facem! Cine incepe?

Quote:
Daca-i indrum sa deschida topicuri vor sti ca refuz sa le intind mana de ajutor exact asa cum le-o refuza DCR.
Deci DCR refuza mainile intinse? Ce-i drept, in ultimul timp, eu m-am ocupat mai mult de partea tehnica a forumului (macar din punctul asta de vedere sa nu fim ultimii in lume), dar sunt utilizatori care s-ar putea simti ofensati pentru ca spui asta...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Tue Mar 31, 2015 2:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Cred ca "batranii" forumului sunt cei care ar trebui sa revina in forta....cele mai de retinut si aprige discutii au fost "disputele" dintre acestia(a se intelege schimbul de pareri) . Acest forum, dupa cum se stie, a creat prietenii stranse si chiar "rudenii". Felicitari!
Dar in ultima perioada, lipsesc din peisaj personajele "cheie"....cum ar fi :
@nimeni - cu aciditatea lui specifica si postari lungi...dar corect si direct
@dr.discus - cu "discusii cresc perfect in apa de retea" - norocosule...
@aron - cu discusii salbatici si apa cu valori stricte..
@marius.vlad - cu sfaturi la tratamente si de fiecare data in ajutoararea noilor veniti
@dragos - cu pesti plini de personalitate si pasiune
@kirucd - cu acvaristica la nivel hi-tech si cunostinte mult aprofundate...
@ciprian.marcu - tratamente , genotip, fenotip, etc...
si multi altii...scuze pentru cei ne-nominalizati...
Stiu ca fiecare are o viata personala, timp dedicat in functie de prioritate....dar sustin parerea lui @ioan.c .... e pacat ca aceast site sa mearga strict din inertie... trebuie ajutat...site-ul care ne uneste pasiunea..
Aceasta pasiune este una....scumpa... inevitabil incercam sa facem mai usor de suportat cheltuielile lunare cu aceasta pasiune prin "auto-finantare"...astfel apar si anunturi la vanzare...
Cu stima,
Alexandru.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Tue Mar 31, 2015 3:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Asa este...
Inainte de a ne uita la ce a ajuns forumul ar trebui sa vedem cu ce am gresit noi.
Daca ma uit in ograda mea nu pot sa nu remarc ca a trecut mult prea mult timp de cand nu am mai deschis un topic. Ma intreb acum oare de ce? De ce nu lansam provocari? Ne sta in putinta prin cunostintele acumulate sa dezvoltam subiecte, sa ne laudam sau sa scoatem la rampa idei.
Asteptam ca noii veniti sa deschida topicuri pentru a dezvolta subiecte? Merge forumul si asa dar in regim de avarie.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 57 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group